Europese beleggers enthousiast over Amerikaanse inflatiecijfers
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag met stevige plussen gesloten. Beleggers in onder meer Amsterdam reageerden enthousiast op nieuwe inflatiecijfers uit de Verenigde Staten. Nadat die cijfers naar buiten waren gekomen veerden de aandelenkoersen aan deze zijde van de Atlantische Oceaan duidelijk op.
Volgens de vrijgekomen gegevens stegen de Amerikaanse consumentenprijzen in december minder dan verwacht, wanneer de prijzen van voedsel en energie buiten beschouwing worden gelaten. Dat wordt alom gezien als een welkome ontwikkeling die tegelijk een einde maakte aan een uitverkoop op de obligatiemarkten. Ook bliezen de cijfers de verwachtingen nieuw leven in dat de Federal Reserve de rente wel eens eerder zou kunnen verlagen dan gedacht.
De AEX-index op het Damrak eindigde 1 procent hoger op 893,94 punten. De MidKap klom 1,8 procent tot 829,12 punten. De beurzen in Parijs, Londen en Frankfurt wonnen tot 1,5 procent. Begin van de handelsdag lieten de belangrijkste beursgraadmeters in Europa nog zeer kleine koerswinsten zien.
Europese beleggers keken ook mee naar de start van het drukke cijferseizoen op Wall Street. Daar kwamen verschillende grote Amerikaanse banken met resultaten naar buiten. Zij hebben hun winsten de voorbije periode harder zien toenemen dan verwacht, waardoor hun aandelen op de beurzen in New York ook duidelijk omhoog gingen.
Verder werd bekend dat Duitse economie in 2024 voor het tweede jaar op rij is gekrompen. De laatste keer dat de grootste economie van Europa twee opeenvolgende jaren kromp, was in 2002-2003.
Chipmachinefabrikant ASML ging vlak de handel uit, na een verdere aanscherping van de export van productieapparatuur voor chips. Sinds september 2023 gelden al nieuwe Nederlandse restricties voor de export van bepaalde chipmachines van ASML. De nieuwe exportcontrolemaatregel wordt op 1 april van kracht. Een woordvoerster van ASML heeft laten weten dat de Nederlandse aanscherping waarschijnlijk geen extra gevolgen zal hebben voor de verkoopcijfers van ASML.
De euro noteerde op 1,0280 dollar, tegen 1,0289 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 2,4 procent in prijs tot 79,39 dollar. Brentolie kostte 1,9 procent meer op 81,42 dollar per vat.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - Piloten van het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa breiden hun staking uit. Ze leggen donderdag en vrijdag ook het werk neer, nadat er maandag en dinsdag al werd gestaakt. Vakbond Cockpit kondigde dit aan. Honderden vluchten in Duitsland werden deze week geannuleerd door de tweedaagse pilotenstaking.
5 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het geopolitieke belang van de Rotterdamse haven is lang onderschat geweest. Dat zei staatssecretaris van Defensie Derk Boswijk op het Havencongres Rotterdam. Volgens hem is er nu meer urgentie. In de haven is eind vorig jaar een terrein gereserveerd waar militair materieel kan worden overgeslagen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Franse autoconcern Renault gaat het aantal ingenieursbanen de komende twee jaar tot 20 procent verminderen. Daarmee wil de autofabrikant de organisatie stroomlijnen onder druk van toenemende concurrentie, vooral uit China.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Kering, de eigenaar van onder meer Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta en Balenciaga, heeft de opbrengsten in het afgelopen kwartaal verder zien dalen. Bij Gucci, het belangrijkste merk van het Franse concern, zakte de omzet met 14 procent.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurskoersen op het Damrak gingen dinsdag verder omhoog, gesteund door optimisme dat de vredesgesprekken tussen de VS en Iran spoedig worden hervat. Ook elders in Europa en op Wall Street zat de sfeer er goed in. Bij de grote fondsen in Amsterdam viel chipconcern Besi op met een koerswinst van 5,4 procent op 218 euro, de hoogste slotstand ooit. Dat volgde nadat Bank of America het koersdoel voor Besi had opgeschroefd en zich positief had uitgelaten over het bedrijf.
3 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Jacques Vandermeiren, topman van de haven Antwerpen-Brugge, stapt vervroegd op. Dat kondigde het bedrijf dinsdag aan. De Nederlander Rob Smeets, die nu operationeel directeur is, neemt de leiding tijdelijk over.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Rekenkamer (ERK) ziet onduidelijkheden in een fonds dat de Europese Commissie wil voor bedrijven die veel CO2 uitstoten. Het fonds is bedoeld voor bedrijven die meststoffen, aluminium, ijzer en staal produceren. Brussel ziet deze bedrijven als essentieel en is bang dat productie te duur wordt door eerder afgesproken klimaatregels.
4 uur geleden