Europese beleggers enthousiast over Amerikaanse inflatiecijfers
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag met stevige plussen gesloten. Beleggers in onder meer Amsterdam reageerden enthousiast op nieuwe inflatiecijfers uit de Verenigde Staten. Nadat die cijfers naar buiten waren gekomen veerden de aandelenkoersen aan deze zijde van de Atlantische Oceaan duidelijk op.
Volgens de vrijgekomen gegevens stegen de Amerikaanse consumentenprijzen in december minder dan verwacht, wanneer de prijzen van voedsel en energie buiten beschouwing worden gelaten. Dat wordt alom gezien als een welkome ontwikkeling die tegelijk een einde maakte aan een uitverkoop op de obligatiemarkten. Ook bliezen de cijfers de verwachtingen nieuw leven in dat de Federal Reserve de rente wel eens eerder zou kunnen verlagen dan gedacht.
De AEX-index op het Damrak eindigde 1 procent hoger op 893,94 punten. De MidKap klom 1,8 procent tot 829,12 punten. De beurzen in Parijs, Londen en Frankfurt wonnen tot 1,5 procent. Begin van de handelsdag lieten de belangrijkste beursgraadmeters in Europa nog zeer kleine koerswinsten zien.
Europese beleggers keken ook mee naar de start van het drukke cijferseizoen op Wall Street. Daar kwamen verschillende grote Amerikaanse banken met resultaten naar buiten. Zij hebben hun winsten de voorbije periode harder zien toenemen dan verwacht, waardoor hun aandelen op de beurzen in New York ook duidelijk omhoog gingen.
Verder werd bekend dat Duitse economie in 2024 voor het tweede jaar op rij is gekrompen. De laatste keer dat de grootste economie van Europa twee opeenvolgende jaren kromp, was in 2002-2003.
Chipmachinefabrikant ASML ging vlak de handel uit, na een verdere aanscherping van de export van productieapparatuur voor chips. Sinds september 2023 gelden al nieuwe Nederlandse restricties voor de export van bepaalde chipmachines van ASML. De nieuwe exportcontrolemaatregel wordt op 1 april van kracht. Een woordvoerster van ASML heeft laten weten dat de Nederlandse aanscherping waarschijnlijk geen extra gevolgen zal hebben voor de verkoopcijfers van ASML.
De euro noteerde op 1,0280 dollar, tegen 1,0289 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 2,4 procent in prijs tot 79,39 dollar. Brentolie kostte 1,9 procent meer op 81,42 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Minister van Binnenlandse Zaken Pieter Heerma hoopt snel weer met rijksambtenaren aan tafel te gaan om verder te praten. Dat laat hij weten in een reactie op de landelijke staking van 14 april. De ambtenaren protesteren dan tegen de nullijn. Heerma noemt het "hun goed recht om nu actie te voeren".
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Zo'n half miljoen Nederlandse adressen heeft nog geen concreet vooruitzicht op een glasvezelaansluiting. Dat heeft marktonderzoeker Telecompaper becijferd. Voor veel van deze adressen zijn de aanlegkosten per aansluiting hoog en zouden de projecten te klein van schaal zijn.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Het economisch vertrouwen van Duitse beleggers is sterk gedaald door zorgen over een sterk stijgende inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het vooraanstaande economische onderzoeksinstituut ZEW. De ZEW-vertrouwensindex is deze maand gekelderd naar het laagste niveau in bijna een jaar.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Odido is eerder terecht door de Nederlandse overheid verplicht om geen gebruik te maken van apparatuur van de Chinese leveranciers Huawei en ZTE in kritieke onderdelen van zijn mobiele netwerk. Dat heeft het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) geoordeeld in een dinsdag gepubliceerde uitspraak.
3 uur geledenDEN HAAG/LONDEN (ANP) - Nederland, het Verenigd Koninkrijk en Finland willen een nieuwe kredietinstelling opzetten voor defensieprojecten. Het Multilateraal Defensiemechanisme (MDM), waaraan landen met een hoge kredietwaardigheid kunnen meedoen, moet hun defensie-industrie en herbewapeningsrace helpen aanjagen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft zorgen geuit over het vermogen van Oekraïne om hulp te blijven ontvangen uit zijn steunpakket van 8,1 miljard dollar. Dit komt omdat Oekraïense parlementariërs zich verzetten tegen het beleid van president Volodymyr Zelensky en maatregelen blokkeren die nodig zijn om de financiering vrij te geven.
4 uur geledenWOERDEN (ANP) - Extra omzet tijdens het WK voetbal helpt ondernemers in de horeca om hun hoofd boven water te houden. Dat stelt Koninklijke Horeca Nederland (KHN) in een brief die het heeft opgesteld voor horeca-ondernemers om in de gemeente een verruiming van de openingstijden te vragen.
4 uur geleden