Europese beleggers enthousiast over Amerikaanse inflatiecijfers
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag met stevige plussen gesloten. Beleggers in onder meer Amsterdam reageerden enthousiast op nieuwe inflatiecijfers uit de Verenigde Staten. Nadat die cijfers naar buiten waren gekomen veerden de aandelenkoersen aan deze zijde van de Atlantische Oceaan duidelijk op.
Volgens de vrijgekomen gegevens stegen de Amerikaanse consumentenprijzen in december minder dan verwacht, wanneer de prijzen van voedsel en energie buiten beschouwing worden gelaten. Dat wordt alom gezien als een welkome ontwikkeling die tegelijk een einde maakte aan een uitverkoop op de obligatiemarkten. Ook bliezen de cijfers de verwachtingen nieuw leven in dat de Federal Reserve de rente wel eens eerder zou kunnen verlagen dan gedacht.
De AEX-index op het Damrak eindigde 1 procent hoger op 893,94 punten. De MidKap klom 1,8 procent tot 829,12 punten. De beurzen in Parijs, Londen en Frankfurt wonnen tot 1,5 procent. Begin van de handelsdag lieten de belangrijkste beursgraadmeters in Europa nog zeer kleine koerswinsten zien.
Europese beleggers keken ook mee naar de start van het drukke cijferseizoen op Wall Street. Daar kwamen verschillende grote Amerikaanse banken met resultaten naar buiten. Zij hebben hun winsten de voorbije periode harder zien toenemen dan verwacht, waardoor hun aandelen op de beurzen in New York ook duidelijk omhoog gingen.
Verder werd bekend dat Duitse economie in 2024 voor het tweede jaar op rij is gekrompen. De laatste keer dat de grootste economie van Europa twee opeenvolgende jaren kromp, was in 2002-2003.
Chipmachinefabrikant ASML ging vlak de handel uit, na een verdere aanscherping van de export van productieapparatuur voor chips. Sinds september 2023 gelden al nieuwe Nederlandse restricties voor de export van bepaalde chipmachines van ASML. De nieuwe exportcontrolemaatregel wordt op 1 april van kracht. Een woordvoerster van ASML heeft laten weten dat de Nederlandse aanscherping waarschijnlijk geen extra gevolgen zal hebben voor de verkoopcijfers van ASML.
De euro noteerde op 1,0280 dollar, tegen 1,0289 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 2,4 procent in prijs tot 79,39 dollar. Brentolie kostte 1,9 procent meer op 81,42 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan plannen voor een beursgang. Dat meldt Financial Times. Volgens bronnen tegen de Britse zakenkrant wordt daarbij gekeken naar een notering in New York of Amsterdam. Belron is 's werelds grootste bedrijf voor reparatie en vervanging van autoruiten.
25 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft vorig jaar een recordhoeveelheid stroom verbruikt, vooral gestuwd door elektrische auto's en datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt staatszender China Central Television (CCTV) die zich baseert op cijfers van de nationale energieautoriteit. Het stroomverbruik van China lag volgens CCTV daarbij ruim twee keer zo hoog als dat van de Verenigde Staten.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM zet rond de Winterspelen in Milaan en Cortina grotere vliegtuigen in omdat meer mensen naar Milaan willen vliegen dan gebruikelijk voor februari. Door de extra ruime toestellen zijn er zo'n 2600 stoelen meer beschikbaar en kan KLM meer vliegtickets verkopen.
2 uur geledenBASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.
11 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, wil binnenkort advertenties aan gebruikers van de populaire chatbot laten zien. Het bedrijf meldt de komende weken te beginnen met het testen van het aanbieden van reclames onder gebruikers in de Verenigde Staten.
13 uur geledenKEULEN (ANP/RTR) - De Europese luchtvaartautoriteit EASA heeft Europese luchtvaartmaatschappijen opgeroepen het luchtruim van Iran te mijden. De EASA kwam vrijdag met dit advies vanwege de aanhoudende spanningen en dreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump met militaire acties in Iran.
13 uur geleden