Europese beleggers enthousiast over Amerikaanse inflatiecijfers
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag met stevige plussen gesloten. Beleggers in onder meer Amsterdam reageerden enthousiast op nieuwe inflatiecijfers uit de Verenigde Staten. Nadat die cijfers naar buiten waren gekomen veerden de aandelenkoersen aan deze zijde van de Atlantische Oceaan duidelijk op.
Volgens de vrijgekomen gegevens stegen de Amerikaanse consumentenprijzen in december minder dan verwacht, wanneer de prijzen van voedsel en energie buiten beschouwing worden gelaten. Dat wordt alom gezien als een welkome ontwikkeling die tegelijk een einde maakte aan een uitverkoop op de obligatiemarkten. Ook bliezen de cijfers de verwachtingen nieuw leven in dat de Federal Reserve de rente wel eens eerder zou kunnen verlagen dan gedacht.
De AEX-index op het Damrak eindigde 1 procent hoger op 893,94 punten. De MidKap klom 1,8 procent tot 829,12 punten. De beurzen in Parijs, Londen en Frankfurt wonnen tot 1,5 procent. Begin van de handelsdag lieten de belangrijkste beursgraadmeters in Europa nog zeer kleine koerswinsten zien.
Europese beleggers keken ook mee naar de start van het drukke cijferseizoen op Wall Street. Daar kwamen verschillende grote Amerikaanse banken met resultaten naar buiten. Zij hebben hun winsten de voorbije periode harder zien toenemen dan verwacht, waardoor hun aandelen op de beurzen in New York ook duidelijk omhoog gingen.
Verder werd bekend dat Duitse economie in 2024 voor het tweede jaar op rij is gekrompen. De laatste keer dat de grootste economie van Europa twee opeenvolgende jaren kromp, was in 2002-2003.
Chipmachinefabrikant ASML ging vlak de handel uit, na een verdere aanscherping van de export van productieapparatuur voor chips. Sinds september 2023 gelden al nieuwe Nederlandse restricties voor de export van bepaalde chipmachines van ASML. De nieuwe exportcontrolemaatregel wordt op 1 april van kracht. Een woordvoerster van ASML heeft laten weten dat de Nederlandse aanscherping waarschijnlijk geen extra gevolgen zal hebben voor de verkoopcijfers van ASML.
De euro noteerde op 1,0280 dollar, tegen 1,0289 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 2,4 procent in prijs tot 79,39 dollar. Brentolie kostte 1,9 procent meer op 81,42 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Een medewerker van oliehandelaar Vitol heeft miljoenen gedoneerd ten behoeve van de verkiezingscampagne van Donald Trump. Dat bedrijf is nu betrokken bij de eerste verkoopdeals rond Venezolaanse olie die de Amerikaanse regering sluit na de militaire actie van de VS in het Zuid-Amerikaanse land, meldt zakenkrant Financial Times.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse landbouwexport is vorig jaar gestegen met 8,4 procent, melden Wageningen Social & Economic Research en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zuivel en eieren bleven de belangrijkste exportproducten, gevolgd door vlees en sierteelt.
47 minuten geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Taiwan wil een strategische partner van de Verenigde Staten worden op het gebied van kunstmatige intelligentie. Dat zei de Taiwanese vicepremier Cheng Li-chiun vrijdag bij een persconferentie in Washington na afloop van onderhandelingen over een handelsakkoord.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winst gesloten, waarmee enig herstel werd getoond van de twee voorgaande verliesbeurten. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de stijgers dankzij sterke kwartaalresultaten en vooruitzichten van het Taiwanese chipbedrijf TSMC. Ook waren er weer cijfers van grote Amerikaanse banken.
10 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) staat klaar om Venezuela financieel te steunen. Dat heeft IMF-topvrouw Kristalina Georgieva gezegd in een interview met persbureau Reuters tijdens een bezoek aan Oekraïne. "Als er een mogelijkheid is om de mensen van Venezuela te steunen, dan kun je er zeker van zijn dat het IMF er is."
11 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Netflix heeft een overeenkomst gesloten over de wereldwijde streamingrechten van films van Sony Pictures Entertainment. Dat maakten de bedrijven donderdag bekend. De nieuwe regeling wordt geleidelijk ingevoerd en is in 2029 voltooid. Hoeveel geld gemoeid is met de deal, is niet bekendgemaakt.
12 uur geleden