Europese banken keren recordbedrag uit aan aandeelhouders
LONDEN (ANP) - Na jaren van tegenvallers liggen Europese banken op schema om een recordbedrag van bijna 123 miljard euro uit te keren aan aandeelhouders over boekjaar 2024. Dit komt vooral door hogere dividenden en een toename van aandeleninkoopprogramma's, meldt zakenkrant Financial Times op basis van een analyse van het Zwitserse bankconcern UBS.
De grootste beursgenoteerde Europese en Britse banken zullen naar verwachting 74,4 miljard euro aan dividenden uitkeren en 49 miljard euro aan aandelen inkopen bij de bekendmaking van hun jaarresultaten over 2024. De dividenden zijn hiermee een stuk hoger dan het niveau van voor de financiële crisis in 2008. Met de hogere uitkeringen compenseren banken aandeelhouders voor de gemiste dividenden tijdens de coronapandemie.
De forse toename van uitkeringen volgt op een periode waarin veel investeerders de bankensector links lieten liggen. Banken hadden te maken met lage beurswaarderingen, bescheiden winstuitkeringen na de financiële crisis en beperkingen van toezichthouders in 2020 die dividenden en aandeleninkopen tijdelijk stopzetten.
Concurrentiepositie
"Europese banken worden gewaardeerd op de beurs alsof hun winst en uitkeringen gaan dalen, maar dat zien wij helemaal niet gebeuren", zegt Jason Napier, beleggingsspecialist bij UBS. Volgens hem zullen banken de komende drie jaar ongeveer het dubbele aan dividend uitkeren vergeleken met het gemiddelde op de aandelenmarkt.
Toch zijn er zorgen over de concurrentiepositie van Europese banken. Een minder strenge regulering onder de Amerikaanse president Donald Trump zou Amerikaanse banken een voordeel kunnen geven, zelfs op Europese markten.
Andrea Orcel, topman van de Italiaanse bankkolos UniCredit, waarschuwde hiervoor tijdens het World Economic Forum in Davos. "Op dit moment wordt verwacht dat de VS minder streng gereguleerd zal zijn dan Europa. Aangezien Amerikaanse banken ook in Europa actief zijn, zou dit ons op een concurrentienadeel kunnen brengen."
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
13 uur geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De recordprijs van diesel in Nederland komt uit op 2,824 euro per liter, meldt voordeelplatform UnitedConsumers. Brandstofprijzen stijgen al een tijdlang door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran, die de export van brandstoffen door Golfstaten ernstig hindert.
17 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ook de AI van Google, Gemini, heeft onbedoeld meerdere andere bedrijven gehackt door inloggegevens te raden. Dat gebeurde in mei, heeft het bedrijf bekendgemaakt.
20 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
1 dag geleden