Europese automakers hebben geen hoop op groei dit jaar
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Europese automakers waarschuwen voor weer een jaar met dalende verkopen. De autoproducenten vragen beleidsmakers ook om meer steun voor de industrie die worstelt met het herstel uit de coronacrisis.
Volgens de koepel van Europese autoproducenten ACEA zullen de verkopen dit jaar 1 procent lager uitvallen in vergelijking met een jaar eerder. Daarmee zullen in totaal 9,6 miljoen nieuwe personenauto's worden verkocht. Gelet op de laatste maanden is wel sprake van herstel, maar niet genoeg om tot groei te komen, aldus de koepelorganisatie. Afgezet tegen de periode van voor de coronacrisis liggen de verkopen circa een kwart lager.
De autosector kampte met een opeenstapeling van tegenslagen. Dan gaat het onder andere om de impact van de brexit, tekorten aan chips en de oorlog in Oekraïne en de daaruit voortvloeiende stijging van de energieprijzen. Al die problemen zorgen ervoor dat de sector maar niet terugkeert naar het niveau van voor corona, aldus ACEA-topman Oliver Zipse in een verklaring. Zipse is tevens de baas van het Duitse BMW.
Grondstoffen
Tot voor kort maakten de autofabrikanten zich zorgen over productiebeperkingen die het autoaanbod beperkten. Nu wegens de op hol geslagen inflatie en de vrees voor een recessie op de vraag. "Om een terugkeer naar groei te garanderen, met een nog groter aandeel van de verkoop van elektrische voertuigen zodat de klimaatdoelstellingen kunnen worden gehaald, moeten we dringend de juiste randvoorwaarden creëren", aldus Zipse.
De ACEA-topman wees onder andere naar de leveringszekerheid van kritieke grondstoffen zoals lithium en zeldzame aardmetalen. Daar zou wat hem betreft de EU een rol in moeten hebben. Ook wees Zipse op de versnelde uitrol van laadinfrastructuur voor elektrisch rijden die nodig is.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winsten gesloten. Bij de bedrijven was Cisco Systems een uitblinker dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de producent van netwerkapparatuur. Daarnaast maakte AI-chipbedrijf Cerebras Systems een zeer succesvol beursdebuut op Wall Street.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De beursgang van AI-chipbedrijf Cerebras Systems in New York op donderdag is goed verlopen. Bij opening schoot het aandeel bijna 100 procent omhoog tot meer dan 360 dollar, terwijl de uitgifteprijs op 185 dollar per aandeel lag. Daarmee was dus sprake van bijna een verdubbeling van de koers op de eerste handelsdag van Cerebras.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China gaat tweehonderd vliegtuigen kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat heeft president Donald Trump gezegd in een interview met tv-zender Fox News. Trump is momenteel op staatsbezoek in China waar hij heeft gepraat met de Chinese president Xi Jinping.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met flinke winst gesloten. ABN AMRO ging verder omhoog na de stevige plus een dag eerder dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de bank. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren in de voorhoede van de AEX te vinden.
6 uur geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, heeft donderdag in het Duitse Aken de prestigieuze Karelsprijs ontvangen. Bij de uitreiking sprak de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zijn lof uit voor Draghi en zijn bijdrage aan de Europese eenheid en het redden van de euro tijdens de Europese schuldencrisis.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn donderdag verder gestegen, terwijl beleggers de gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Beijing in de gaten houden. De aanhoudende zorgen over de Iranoorlog zijn wat naar de achtergrond verdwenen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.
11 uur geleden