Europese aanklager onderzoekt aankoop coronavaccins door EU
LUXEMBURG (ANP) - Het Europese Openbaar Ministerie (EPPO) heeft een onderzoek ingesteld naar de aankoop van coronavaccins door de Europese Unie. Waar het EPPO precies op is aangeslagen wil het niet kwijt.
Er is al langer kritiek op de geheimzinnigheid die de Europese Commissie laat bestaan over bijvoorbeeld de miljardencontracten met farmaceut Pfizer, de belangrijkste leverancier van de vaccins. De Europese Ombudsman en de Europese Rekenkamer hekelen dat de commissie geen opheldering verschaft over de rol van voorzitter Ursula von der Leyen, die hoogstpersoonlijk zou hebben onderhandeld met Pfizer-baas Albert Bourla. De commissie vocht verder tot in de rechtbank een ruzie uit met vaccinfabrikant AstraZeneca, die beloofde leveringen niet waarmaakte.
Het EPPO, dat jaagt op fraude met EU-geld, bevestigt het onderzoek bij hoge uitzondering, laat het weten. Daar gaat het toe over wegens de "extreem grote belangstelling".
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP/AFP) - De rechtse presidentskandidaat Keiko Fujimori is als winnaar uit de Peruaanse presidentsverkiezingen gekomen. Nu de stemmentelling ten einde loopt, heeft ze een voorsprong opgebouwd op de linkse kandidaat Roberto Sánchez die niet meer in te halen is.
1 uur geledenSEBASTOPOL (ANP) - De stroomtoevoer in Sebastopol, op de door Rusland geannexeerde Krim, is uitgevallen na een Oekraïense aanval. Dat meldt de gouverneur van de stad, Michail Razvozjajev, op Telegram. Eerder op woensdag liet Razvozjajev weten dat de luchtafweer boven zijn stad negen drones had neergehaald.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft een herziene aanvraag ingediend om toe te treden tot de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), meldde president Volodymyr Zelensky op Telegram. De OESO bestaat uit 38 voornamelijk ontwikkelde economieën, waaronder de Verenigde Staten, Duitsland en Japan. Ook Nederland is lid.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - In Duitsland is het treinverkeer hervat, nadat dinsdagavond landelijk al het treinverkeer was stilgelegd vanwege een radiostoring. Dat meldden Duitse media, waaronder Bild en Der Tagesspiegel.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Duitse verzekeraar Allianz schat dat er nog 1150 schepen vastzitten in de Perzische Golf, ondanks de voorlopige overeenkomst die een einde moet maken aan het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran. De schepen vertegenwoordigen volgens Allianz een waarde van ongeveer 125 miljard dollar.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft wetgeving aangenomen om de Amerikaanse oorlog tegen Iran te stoppen totdat het Congres hier toestemming voor geeft. Het Huis van Afgevaardigden stemde eerder al voor het voorstel. Het is niet meteen duidelijk welke gevolgen de stemming heeft voor het conflict in het Midden-Oosten, aangezien de VS en Iran onderhandelen over een permanent vredesakkoord.
9 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Het Iraanse raketprogramma staat niet in het voorlopige akkoord met de Verenigde Staten en dat zal nooit veranderen, verklaart de Iraanse president Masoud Pezeshkian. Teheran zal volgens hem nooit met een ander land onderhandelen over zijn eigen defensiecapaciteiten.
12 uur geleden