Europese aanklager kan zaak tegen EU-parlementariër in gang zetten
STRAATSBURG (ANP) - Ook het Europees Openbaar Ministerie (EPPO) kan voortaan de vervolging van een Europarlementariër in gang zetten. Het Europees Parlement geeft EPPO het recht om te vragen om het intrekken van de bescherming tegen vervolging van zijn leden. Daardoor kan EPPO achter twee Griekse Europarlementariërs aan die verdacht worden van gesjoemel met vergoedingen.
Tot dusver kon alleen een aanklager uit een van de EU-lidstaten verzoeken om het opheffen van de onschendbaarheid van Europarlementariërs. Terwijl het EPPO al anderhalf jaar exclusief de taak heeft om plegers van "misdrijven tegen de financiële belangen van de EU" voor de rechter te brengen.
De lacune in de regels speelde eind vorig jaar op toen de Europese fraudebestrijdingsdienst OLAF meldde dat twee Griekse Europarlementariërs de hand zouden hebben gelicht met de regels voor vergoedingen voor hun personeel. Het gaat om Eva Kaili, die al was opgepakt voor het omkopingsschandaal Qatargate en was afgezet als ondervoorzitter, en haar collega Maria Spyraki.
Zodra de nieuwe regel woensdag van kracht is kan het parlement beginnen aan het opheffen van de immuniteit van Kaili, een sociaaldemocraat, en Spyraki, een christendemocraat. Dat wordt waarschijnlijk volgende maand afgerond.
Europarlementariërs worden in principe beschermd tegen vervolging door justitie. Zo kunnen ze daarmee niet onder druk worden gezet en vrij hun werk doen. Dat geldt alleen niet voor wie op heterdaad wordt betrapt, zoals Kaili in Qatargate.
Meer uit Buitenland
CARDIFF (ANP) - In Wales is voor het eerst een leider benoemd die zijn land zou willen afscheiden van het Verenigd Koninkrijk. Het parlement, de Senedd, heeft de nationalistische Rhun ap Iorwerth gekozen als eerste minister, nadat zijn partij Plaid Cymru vorige week de grootste werd bij de verkiezingen.
43 minuten geledenLONDEN (ANP) - Meer dan honderd Labour-parlementariërs hebben een steunbetuiging aan de Britse premier Keir Starmer getekend. Hij staat onder zware druk om af te treden, maar deze partijgenoten blijven achter hun leider staan.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland werkt aan een actievere vorm van cyberdefensie en wil gaan terugslaan na een toename van cyberaanvallen. Minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt kondigde nieuwe wetgeving aan om dat mogelijk te maken.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Steeds meer parlementariërs van de Britse Labourpartij spreken zich uit voor het vertrek van hun politieke leider, premier Keir Starmer. Omroep BBC meldt dat inmiddels 81 van de 403 Labour-parlementsleden duidelijk hebben gemaakt een andere leider te willen. Dat zijn er voldoende om een leiderschapsverkiezing af te dwingen waarmee ze Starmer opzij kunnen schuiven.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn sinds het ingaan van een staakt-het-vuren vorige maand 380 mensen omgekomen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid tegen persbureau AFP. Onder de doden zouden 22 kinderen en 39 vrouwen zijn.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland bevestigt dat het bestand met Oekraïne ten einde is gekomen en gevechtsoperaties worden hervat. "Het humanitaire staakt-het-vuren is afgelopen", zei een woordvoerder van het Kremlin.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische parlement heeft de oprichting goedgekeurd van een tribunaal voor het berechten van Palestijnen die worden verdacht van deelname aan de aanvallen van 7 oktober 2023. Daar kan ook de doodstraf worden opgelegd.
6 uur geleden