Europese aanklager kan zaak tegen EU-parlementariër in gang zetten
STRAATSBURG (ANP) - Ook het Europees Openbaar Ministerie (EPPO) kan voortaan de vervolging van een Europarlementariër in gang zetten. Het Europees Parlement geeft EPPO het recht om te vragen om het intrekken van de bescherming tegen vervolging van zijn leden. Daardoor kan EPPO achter twee Griekse Europarlementariërs aan die verdacht worden van gesjoemel met vergoedingen.
Tot dusver kon alleen een aanklager uit een van de EU-lidstaten verzoeken om het opheffen van de onschendbaarheid van Europarlementariërs. Terwijl het EPPO al anderhalf jaar exclusief de taak heeft om plegers van "misdrijven tegen de financiële belangen van de EU" voor de rechter te brengen.
De lacune in de regels speelde eind vorig jaar op toen de Europese fraudebestrijdingsdienst OLAF meldde dat twee Griekse Europarlementariërs de hand zouden hebben gelicht met de regels voor vergoedingen voor hun personeel. Het gaat om Eva Kaili, die al was opgepakt voor het omkopingsschandaal Qatargate en was afgezet als ondervoorzitter, en haar collega Maria Spyraki.
Zodra de nieuwe regel woensdag van kracht is kan het parlement beginnen aan het opheffen van de immuniteit van Kaili, een sociaaldemocraat, en Spyraki, een christendemocraat. Dat wordt waarschijnlijk volgende maand afgerond.
Europarlementariërs worden in principe beschermd tegen vervolging door justitie. Zo kunnen ze daarmee niet onder druk worden gezet en vrij hun werk doen. Dat geldt alleen niet voor wie op heterdaad wordt betrapt, zoals Kaili in Qatargate.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Israël heeft het staakt-het-vuren in Libanon, dat om middernacht inging, meteen geschonden, meldt het Libanese leger. Israël beschoot meerdere dorpen in het zuiden van het land. Het Libanese leger riep burgers op voorlopig niet terug te keren naar dorpen en steden in het zuiden.
14 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben enkele Europese bondgenoten laten weten dat eerder afgesproken wapenleveringen waarschijnlijk vertraging oplopen door de oorlog met Iran, melden vijf ingewijden aan persbureau Reuters. Volgens hen gaat het onder meer om landen in het Baltische gebied en Scandinavië.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft voor het eerst sinds de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op 28 februari een deel van het internationale telefoonverkeer en internet hersteld. Dat melden lokale media.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is Iran akkoord om het "nucleaire stof" over te dragen, waarmee hij lijkt te doelen op het verrijkte uranium waarmee Iran volgens de Amerikanen een kernwapen zou kunnen bouwen.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.
9 uur geleden