Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese aanklager kan zaak tegen EU-parlementariër in gang zetten

Europese aanklager kan zaak tegen EU-parlementariër in gang zetten

STRAATSBURG (ANP) - Ook het Europees Openbaar Ministerie (EPPO) kan voortaan de vervolging van een Europarlementariër in gang zetten. Het Europees Parlement geeft EPPO het recht om te vragen om het intrekken van de bescherming tegen vervolging van zijn leden. Daardoor kan EPPO achter twee Griekse Europarlementariërs aan die verdacht worden van gesjoemel met vergoedingen.

Tot dusver kon alleen een aanklager uit een van de EU-lidstaten verzoeken om het opheffen van de onschendbaarheid van Europarlementariërs. Terwijl het EPPO al anderhalf jaar exclusief de taak heeft om plegers van "misdrijven tegen de financiële belangen van de EU" voor de rechter te brengen.

De lacune in de regels speelde eind vorig jaar op toen de Europese fraudebestrijdingsdienst OLAF meldde dat twee Griekse Europarlementariërs de hand zouden hebben gelicht met de regels voor vergoedingen voor hun personeel. Het gaat om Eva Kaili, die al was opgepakt voor het omkopingsschandaal Qatargate en was afgezet als ondervoorzitter, en haar collega Maria Spyraki.

Zodra de nieuwe regel woensdag van kracht is kan het parlement beginnen aan het opheffen van de immuniteit van Kaili, een sociaaldemocraat, en Spyraki, een christendemocraat. Dat wordt waarschijnlijk volgende maand afgerond.

Europarlementariërs worden in principe beschermd tegen vervolging door justitie. Zo kunnen ze daarmee niet onder druk worden gezet en vrij hun werk doen. Dat geldt alleen niet voor wie op heterdaad wordt betrapt, zoals Kaili in Qatargate.

Meer uit Buitenland

Bericht op X-account Vance over Armeense genocide verwijderd

JEREVAN (APN/RTR) - Een bericht op het X-account van de Amerikaanse vicepresident JD Vance over het "eren van de slachtoffers van de Armeense genocide in 1915" is verwijderd. De plaatsing ervan zou een fout zijn geweest. Het gebruik van het woord genocide geldt als controversieel, omdat NAVO-bondgenoot Turkije ontkent dat daar sprake van was.

10 minuten geleden
Keniaanse minister naar Rusland om inzet Kenianen aan front

NAIROBI (ANP/AFP) - Kenia wil dat Rusland een einde maakt aan de inzet van Kenianen aan het front in Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken, Musalia Mudavadi, gaat naar Moskou om hierover te praten, kondigde hij aan.

59 minuten geleden
Noorwegen komt met onafhankelijk onderzoek naar Epstein-banden

OSLO (ANP/RTR/AFP) - Een commissie van het Noorse parlement is unaniem akkoord met een extern onderzoek naar banden tussen prominente Noren en Jeffrey Epstein. Het besluit volgt op een steeds groter wordend schandaal rond banden met de overleden Amerikaanse zedendelinquent.

1 uur geleden
Oppositiepoliticus Venezuela onder huisarrest geplaatst

CARACAS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa is in zijn woning in Maracaibo onder huisarrest geplaatst, meldt zijn zoon op X. Hij werd zondag opgepakt, uren nadat hij uit de gevangenis was vrijgelaten.

2 uur geleden
Starmer weigert op te stappen, ondanks druk van partijgenoten

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer is ondanks de oplopende druk niet van plan om op te stappen. "Ik zal nooit weglopen van het mandaat dat ik heb gekregen om dit land te veranderen", reageerde de premier op een oproep van partijgenoten om af te treden. "Ik zal nooit weglopen van de mensen voor wie ik moet opkomen en ik zal nooit weglopen van het land waar ik van houd."

3 uur geleden
Høiby ontkent dat hij seks had met slapende vrouw

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby heeft in de rechtbank van Oslo opnieuw verklaard dat hij niet aan seks doet met slapende vrouwen. De zoon van kroonprinses Mette-Marit reageerde daarmee op de verklaring van zijn tweede vermeende slachtoffer, melden Noorse media.

3 uur geleden
Eurocommissaris: EU moet Oekraïne helpen met extra luchtafweer

STRAATSBURG (ANP) - Om het Oekraïense energienetwerk echt te beschermen, moet de EU zorgen voor meer luchtafweer en raketten. Dat zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding van de EU) dinsdag in het Europees Parlement. Lidstaten moeten volgens haar desnoods uit eigen voorraad aan Oekraïne leveren.

5 uur geleden