Europees Parlementsvoorzitter David Sassoli overleden
BRUSSEL (ANP) - Europees Parlementsvoorzitter David Sassoli is in de nacht van maandag op dinsdag overleden, meldt zijn woordvoerder Roberto Cuillo op Twitter. Sassoli stierf om 01.15 uur in het ziekenhuis in de Italiaanse stad Aviano, waar hij op 26 december werd opgenomen. De datum en plaats van zijn begrafenis zullen in de komende uren gecommuniceerd worden, zegt Cuillo.
Maandag maakte Cuillo al bekend dat de 65-jarige Italiaanse sociaaldemocraat was opgenomen in het ziekenhuis vanwege "ernstige complicaties" die het gevolg waren van het "disfunctioneren van het immuunsysteem". Al zijn afspraken werden daarom geschrapt. In september was Sassoli al eens in het ziekenhuis opgenomen vanwege een longontsteking, die veroorzaakt was door de legionairsziekte.
De voorzittershamer in het Europees Parlement werd tijdens zijn afwezigheid veelvuldig overgenomen door de eerste vicevoorzitter Roberta Metsola, een christendemocraat uit Malta. Zij verving de zieke Sassoli in september ook bij de belangrijke 'troonrede' in het parlement van de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen.
Dierbare vriend
Metsola reageerde dinsdagochtend vroeg op Twitter op het overlijden van Sassoli: "Mijn hart is gebroken. Europa heeft een leider verloren, ik ben een vriend kwijt, en de democratie is een kampioen verloren." Ook Eurocommissaris Frans Timmermans reageerde op Twitter. "Ik heb er geen woorden voor. Zijn vriendelijkheid was een inspiratie voor iedereen die hem kende."
Von der Leyen laat weten "diep bedroefd te zijn door het verschrikkelijke verlies van een grote Europeaan en trotse Italiaan". Daarnaast omschrijft ze Sassoli als "een dierbare vriend". Nederlandse Europarlementariërs hebben ook gereageerd op het overlijden. Zo meldt CDA'er Esther de Lange geschokt en bedroefd te zijn. "Onze gedachten en gebeden zijn bij zijn familie en dierbaren", staat in haar reactie op Twitter.
Journalist
Sassoli, die van oorsprong journalist was, werd bij de Europese verkiezingen van 2009 gekozen voor het Europees Parlement. Op 3 juli 2019 werd hij voorzitter. De christendemocraten spraken toen met de sociaaldemocraten en liberalen, de twee grootste fracties in het EU-parlement, af dat ze in januari 2022 een nieuwe parlementsvoorzitter zouden mogen leveren, halverwege de parlementaire zittingstermijn van vijf jaar.
De christendemocraten hebben de 42-jarige Metsola voorgedragen als parlementsvoorzitter. De verkiezing stond al voor de eerste plenaire vergadering van 2022 volgende week in Straatsburg gepland.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP) - Dat de Amerikaanse president Donald Trump sancties tegen Rusland tegenhoudt, markeert volgens de Russische gezant Kirill Dmitriëv een "historisch moment". Trump blokkeerde per decreet maatregelen tegen inkomsten uit Russische olie en gas. Die waren vastgelegd in een wet die hij een maand geleden zelf had getekend.
19 minuten geledenEDMONTON (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft vrijdag in zijn thuisprovincie Alberta een laatste oproep gedaan aan kiezers die overwegen voor onafhankelijkheid van de provincie te stemmen. Dat melden diverse lokale media, waaronder CTV News. Hij waarschuwde dat een referendum een gevaarlijke gok is in een tijd waarin de bedreigingen voor de Canadese soevereiniteit toenemen.
2 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Een Mexicaanse rechter heeft drie mannen veroordeeld tot elk 158 jaar en negen maanden cel voor de moord op twee Australische broers en hun Amerikaanse vriend tijdens een surftrip in 2024 in de deelstaat Baja California. Dat meldt een bron binnen het gerecht aan persbureau Reuters.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump ziet af van enorme importheffingen op Russische energie. Deze waren vorige maand opgelegd in een wet die hij had ondertekend. De sancties komen namelijk slecht uit bij Trumps streven om de dieselprijzen te verlagen voor de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen van begin november.
5 uur geledenOLFEN (ANP/DPA) - Bij een aanval in een verzorgingshuis in het westen van Duitsland is een vrouw om het leven gekomen en zijn twee anderen zwaargewond geraakt. Dat meldde de politie vrijdagavond. Een van de gewonde vrouwen verkeert na de aanval in de stad Olfen, nabij Dortmund, in levensgevaar.
8 uur geledenBEND (ANP/AFP) - De tiener die ervan wordt verdacht de schutter te zijn geweest bij de schietpartij op een basisschool in Oregon was een voormalig leerling op de school. Dat heeft de politie bekendgemaakt tijdens een persconferentie.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk heeft zelf de Amerikaanse president Donald Trump benaderd met het voorstel om satellietinternet te beperken in Oekraïne. Dat schrijft de krant The Telegraph, die zich baseert op anonieme bronnen.
12 uur geleden