Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europees Parlementsvoorzitter David Sassoli overleden

Europees Parlementsvoorzitter David Sassoli overleden

BRUSSEL (ANP) - Europees Parlementsvoorzitter David Sassoli is in de nacht van maandag op dinsdag overleden, meldt zijn woordvoerder Roberto Cuillo op Twitter. Sassoli stierf om 01.15 uur in het ziekenhuis in de Italiaanse stad Aviano, waar hij op 26 december werd opgenomen. De datum en plaats van zijn begrafenis zullen in de komende uren gecommuniceerd worden, zegt Cuillo.

Maandag maakte Cuillo al bekend dat de 65-jarige Italiaanse sociaaldemocraat was opgenomen in het ziekenhuis vanwege "ernstige complicaties" die het gevolg waren van het "disfunctioneren van het immuunsysteem". Al zijn afspraken werden daarom geschrapt. In september was Sassoli al eens in het ziekenhuis opgenomen vanwege een longontsteking, die veroorzaakt was door de legionairsziekte.

De voorzittershamer in het Europees Parlement werd tijdens zijn afwezigheid veelvuldig overgenomen door de eerste vicevoorzitter Roberta Metsola, een christendemocraat uit Malta. Zij verving de zieke Sassoli in september ook bij de belangrijke 'troonrede' in het parlement van de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen.

Dierbare vriend

Metsola reageerde dinsdagochtend vroeg op Twitter op het overlijden van Sassoli: "Mijn hart is gebroken. Europa heeft een leider verloren, ik ben een vriend kwijt, en de democratie is een kampioen verloren." Ook Eurocommissaris Frans Timmermans reageerde op Twitter. "Ik heb er geen woorden voor. Zijn vriendelijkheid was een inspiratie voor iedereen die hem kende."

Von der Leyen laat weten "diep bedroefd te zijn door het verschrikkelijke verlies van een grote Europeaan en trotse Italiaan". Daarnaast omschrijft ze Sassoli als "een dierbare vriend". Nederlandse Europarlementariërs hebben ook gereageerd op het overlijden. Zo meldt CDA'er Esther de Lange geschokt en bedroefd te zijn. "Onze gedachten en gebeden zijn bij zijn familie en dierbaren", staat in haar reactie op Twitter.

Journalist

Sassoli, die van oorsprong journalist was, werd bij de Europese verkiezingen van 2009 gekozen voor het Europees Parlement. Op 3 juli 2019 werd hij voorzitter. De christendemocraten spraken toen met de sociaaldemocraten en liberalen, de twee grootste fracties in het EU-parlement, af dat ze in januari 2022 een nieuwe parlementsvoorzitter zouden mogen leveren, halverwege de parlementaire zittingstermijn van vijf jaar.

De christendemocraten hebben de 42-jarige Metsola voorgedragen als parlementsvoorzitter. De verkiezing stond al voor de eerste plenaire vergadering van 2022 volgende week in Straatsburg gepland.

Meer uit Buitenland

VK verbiedt sociale media voor jongeren onder de 16

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk verbiedt het gebruik van sociale media voor jongeren onder de 16 jaar. Dat meldt premier Keir Starmer tijdens een persconferentie vanuit Downing Street.

1 minuut geleden
Marius Borg Høiby neemt tijd voor reactie op vonnis

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby gaat maandag niet direct reageren op de straf die hij heeft gekregen. Volgens het Noorse persbureau NTB neemt de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit de tijd om het volledige vonnis te lezen en beslist hij later of hij eventueel in beroep gaat.

14 minuten geleden
Zelensky: ernstige Russische aanval op christelijke cultuur

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat Rusland zich schuldig heeft gemaakt aan een van zijn "ernstigste aanvallen tegen christelijke cultuur" tot dusver. Hij heeft het daarbij over het Kyiv-Pechersk Lavra, een bekend kloostercomplex dat is getroffen door een Russische aanval. De G7-landen moeten volgens hem "resoluut" reageren.

21 minuten geleden
Israël wil zich niet terugtrekken uit Libanon

JERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - Israël is niet van plan zijn troepen terug te trekken uit Libanon. Minister van Defensie Israel Katz zegt dat premier Benjamin Netanyahu dat heeft verteld aan de Amerikaanse president Donald Trump, die een vredesakkoord heeft gesloten met Iran. In die deal staat dat ook de gevechten in Libanon moeten stoppen, maar Libanese staatsmedia meldden ook na de aankondiging van de deal nog Israëlische aanvallen op het land.

27 minuten geleden
EU-buitenlandchef verwelkomt vredesdeal VS-Iran

LUXEMBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwelkomt de vredesdeal tussen de VS en Iran. "Laten we hopen dat die vrijdag ook officieel wordt bekrachtigd, want iedereen heeft een open Straat van Hormuz nodig en een einde aan deze oorlog. Dus de deal is zeer welkom en we hopen dat die standhoudt", zei Kallas voor het begin van de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg.

31 minuten geleden
Marius Borg Høiby veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby, de oudste zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit, is veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Dat werd maandag duidelijk in de rechtbank van Oslo, melden Noorse media. Tegen hem was een celstraf van zeven jaar en zeven maanden geëist.

1 uur geleden
EU-kopstukken blij met akkoord tussen Iran en VS

BRUSSEL (ANP) - De EU-kopstukken António Costa en Ursula von der Leyen hebben het akkoord tussen Iran en de Verenigde Staten verwelkomd. De voorzitters van de Europese Commissie en van de regeringsleiders schrijven op X uit te kijken naar een einde aan de oorlog en de heropening van de Straat van Hormuz.

1 uur geleden