Europees Parlement wil tweestatenoplossing, behalve Patriotten
STRAATSBURG (ANP) - Het gros van de politieke groeperingen in het Europees Parlement blijft voorstander van een tweestatenoplossing, waarbij naast een Israëlische staat ook ruimte is voor een Palestijnse staat. Alleen Europarlementariërs van de radicaalrechtse Patriotten voor Europa (PvE) vinden dat er naar een andere oplossing moet worden gezocht. Het hele Europees Parlement verwelkomt het staakt-het-vuren in Gaza, maar houdt zorgen over het breekbare bestand, zo werd duidelijk in een debat.
Volgens PvE-Europarlementariër António Tânger Corrêa is een Palestijnse staat die verspreid is over verschillende delen zoals Gaza en de Westelijke Jordaanoever niet realistisch: "We moeten een andere duurzame oplossing vinden." Als voorbeeld noemde hij Bosnië en Herzegovina, dat is opgedeeld in de Federatie van Bosnië en Herzegovina en de deelentiteit Servische Republiek. Zijn pleidooi werd door andere Europarlementariërs van tafel geveegd. De Patriotten, waar de PVV deel van uitmaakt, hebben 84 van de 720 zetels.
De liberale fractie Renew, waar de VVD en D66 in zitten, vindt dat er Europese waarnemers naar de grens tussen Gaza en Israël moeten worden gestuurd. Zij moeten ervoor zorgen dat zowel Hamas als Israël zich aan de afspraken van het bestand houden.
Ook de sociaaldemocraten vinden dat de Europese Commissie en Europese leiders zich actiever moeten opstellen. Zo moet de Europese Commissie er onder meer bij Israël op aandringen dat het de ban opheft op de VN-hulporganisatie UNRWA en ervoor zorgen dat er werk wordt gemaakt van de wederopbouw van Gaza. De Groenen willen dat er sancties worden ingesteld tegen partijen die de overeenkomst schenden.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - De recente incidenten met drones in Letland en Roemenië laten zien dat de dronemuur aan de oostflank van de EU zo snel mogelijk operationeel moet worden. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag op een persconferentie in Nicosia. "We moeten dit serieus nemen", zei de topdiplomaat.
20 minuten geledenMADRID (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in het Spaanse parlement een toespraak gehouden over verergerende conflicten, toenemende polarisatie en mensenrechtenschendingen. Volgens hem hebben al die zaken de wereld in een diepe crisis gestort, zei hij in een van zijn meest politieke speeches tot nu toe.
25 minuten geledenMANILLA (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het zuiden van de Filipijnen is getroffen door een aardbeving die minstens 32 mensen het leven heeft gekost. Er zijn ook meer dan 130 gewonden. De beving had volgens Filipijnse informatie een kracht van 7.8.
31 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische strijdkrachten (IDF) verwachten dat de gevechten met Iran enkele dagen zullen duren, schrijft nieuwssite Times of Israel. Het leger zegt ook voorbereid te zijn op een volledige hervatting van de oorlog, nu Iran en Israël elkaar weer aanvallen.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Zanger Patrick Bruel is maandagochtend in Frankrijk in hechtenis genomen voor verhoor in een onderzoek naar beschuldigingen van verkrachting en seksuele mishandeling. Dat melden BFMTV en Franceinfo op basis van justitiële bronnen.
2 uur geledenNICOSIA (ANP) - EU-lidstaten moeten proactiever zijn bij de detectie van drones, vindt Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie). De Europese Commissie is bereid lidstaten te helpen bij het effectiever maken van dronedetectie, maar de lidstaten moeten zelf meer doen, zei Kubilius voor de bijeenkomst van EU-defensieministers in Cyprus.
2 uur geledenRIGA (ANP) - NAVO-vliegtuigen hebben een drone neergehaald die het luchtruim van Letland was binnengedrongen, zegt de Letse krijgsmacht. De actie is waarschijnlijk het werk van de Franse Rafale-gevechtsvliegtuigen die het Baltische land beschermen. De Baltische landen hebben de laatste tijd geregeld te maken met Oekraïense aanvalsdrones die door Rusland worden verstoord.
3 uur geleden