Europees Parlement wil tweestatenoplossing, behalve Patriotten
STRAATSBURG (ANP) - Het gros van de politieke groeperingen in het Europees Parlement blijft voorstander van een tweestatenoplossing, waarbij naast een Israëlische staat ook ruimte is voor een Palestijnse staat. Alleen Europarlementariërs van de radicaalrechtse Patriotten voor Europa (PvE) vinden dat er naar een andere oplossing moet worden gezocht. Het hele Europees Parlement verwelkomt het staakt-het-vuren in Gaza, maar houdt zorgen over het breekbare bestand, zo werd duidelijk in een debat.
Volgens PvE-Europarlementariër António Tânger Corrêa is een Palestijnse staat die verspreid is over verschillende delen zoals Gaza en de Westelijke Jordaanoever niet realistisch: "We moeten een andere duurzame oplossing vinden." Als voorbeeld noemde hij Bosnië en Herzegovina, dat is opgedeeld in de Federatie van Bosnië en Herzegovina en de deelentiteit Servische Republiek. Zijn pleidooi werd door andere Europarlementariërs van tafel geveegd. De Patriotten, waar de PVV deel van uitmaakt, hebben 84 van de 720 zetels.
De liberale fractie Renew, waar de VVD en D66 in zitten, vindt dat er Europese waarnemers naar de grens tussen Gaza en Israël moeten worden gestuurd. Zij moeten ervoor zorgen dat zowel Hamas als Israël zich aan de afspraken van het bestand houden.
Ook de sociaaldemocraten vinden dat de Europese Commissie en Europese leiders zich actiever moeten opstellen. Zo moet de Europese Commissie er onder meer bij Israël op aandringen dat het de ban opheft op de VN-hulporganisatie UNRWA en ervoor zorgen dat er werk wordt gemaakt van de wederopbouw van Gaza. De Groenen willen dat er sancties worden ingesteld tegen partijen die de overeenkomst schenden.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is weer naar het ziekenhuis gebracht nadat hij bij een val zijn hoofd heeft gestoten, meldt zijn vrouw op sociale media. Bolsonaro zit sinds november vast voor het beramen van een staatsgreep. Afgelopen december werd Bolsonaro al opgenomen vanwege een operatie aan een liesbreuk en meerdere operaties tegen de hik.
2 minuten geledenNUUK (ANP/RTR) - De premier van Groenland, Jens-Frederik Nielsen, is dankbaar voor de steun van Europese leiders omtrent de soevereiniteit van Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump herhaalde afgelopen weekend dat de Verenigde Staten het gebied "nodig hebben voor de nationale veiligheid". Nielsen noemt de Europese steun "belangrijk in een tijd waarin internationale principes worden uitgedaagd".
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse filmmaker Béla Tarr is op 70-jarige leeftijd overleden, meldt persbureau MTI. Hij overleed na een lang ziekbed. Tarr wordt gezien als een van de belangrijkste Europese filmauteurs van de afgelopen decennia.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Europese leiders hebben samen met de minister-president van Denemarken een verklaring uitgegeven over Groenland. Daarin staat dat de Europese NAVO-landen willen samenwerken met de Verenigde Staten, maar dat de Groenlanders en de regering in Kopenhagen beslissen over de toekomst van het gebied. Nederland steunt de verklaring ook, zegt demissionair premier Dick Schoof op X.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De landen die Oekraïne na een mogelijk akkoord met Rusland willen blijven beschermen, willen vastleggen dat ze verplicht zijn bepaalde hulp te bieden. Dat staat in de ontwerpafspraken die de leiders van de zogeheten Coalitie van Bereidwilligen op hun top in Parijs hopen te maken, waar internationale persbureaus de hand op hebben gelegd. Oekraïne zou er zo op kunnen rekenen dat de bondgenoten te hulp schieten - en Rusland ook.
4 uur geledenHARGEISA (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar is dinsdag in Somaliland. Dit is het eerste hoge Israëlische bezoek aan Somaliland sinds de recente Israëlische erkenning van de zelfverklaarde republiek.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas roept Israël op internationale niet-gouvernementele organisaties (ngo's) die hulp verlenen in bezet Palestijns gebied toegang te verlenen. Met name nu het winter is en "Palestijnen worden blootgesteld aan zware regenval en dalende temperaturen, zonder veilige beschutting", stellen Kallas en Eurocommissarissen Hadja Lahbib (Crisisbeheer) en Dubravka Šuica (Middellandse Zeegebied).
4 uur geleden