Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europees Parlement wil maatregelen tegen Israël om Gaza

Europees Parlement wil maatregelen tegen Israël om Gaza

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft donderdag ingestemd met een resolutie over Gaza. Daarin roept het parlement de Europese Commissie en de EU-lidstaten op het handelsdeel van het associatieverdrag met Israël op te schorten.

De voorzitter van de Commissie Ursula von der Leyen zei woensdag dat ze een deel van het associatieverdrag wil stopzetten, maar maakte niet duidelijk welk deel precies. Ook benadrukte ze dat het waarschijnlijk lastig wordt om unanieme steun onder de EU-lidstaten hiervoor te vinden.

Verder dringt het Europarlement aan op een onmiddellijk staakt-het-vuren, het toelaten van humanitaire hulp en het vrijlaten van alle gijzelaars. Ook noemt het parlement het bestaan van de Palestijnse staat essentieel voor vrede in Gaza.

Onduidelijk

305 parlementsleden stemden voor, 151 tegen. 122 Europarlementariërs onthielden zich van stemming.

Lang was onduidelijk wat de uitslag van de stemming zou worden. Met name binnen de grootste partij van het Europarlement, de Europese Volkspartij (EVP), heerst verdeeldheid over een gezamenlijk standpunt tegen Israël. Dit verklaart waarschijnlijk ook waarom leden zich van stemming onthielden.

Disproportioneel geweld

Dirk Gotink, die namens NSC deel uitmaakt van de EVP, heeft voor de resolutie gestemd. Dit deed hij om het disproportionele geweld van de "regering-Netanyahu tegen de Palestijnse bevolking", maar ook omdat "in de resolutie onomwonden staat dat de aanslagen van 7 oktober een barbaarse en onacceptabele aanval waren op Israël".

Europarlementariër Thijs Reuten (GroenLinks-PvdA) had liever scherpere bewoordingen gezien over "het veroordelen van deze genocide", maar stemde ook in met de resolutie. Reuten wil "een volledig wapenembargo en een einde aan de straffeloosheid van Israëlische oorlogsmisdaden."

Meer uit Buitenland

Middeleeuwse toren in Rome deels ingestort, meerdere gewonden

ROME (ANP) - In Rome is een middeleeuwse toren gedeeltelijk ingestort, meldt persbureau ANSA. De Torre dei Conti, vlak bij het Forum Romanum en het Colosseum, werd gerenoveerd toen een deel van een van de muren naar beneden kwam. Meerdere bouwvakkers belandden onder de bakstenen.

54 minuten geleden
EU maakt 5 miljoen vrij voor noodhulp na orkaan Melissa

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie maakt 5 miljoen euro vrij voor noodhulp aan Jamaica, Cuba en Haïti na orkaan Melissa. Het geld wordt onder meer gebruikt voor drinkwater, sanitaire voorzieningen en noodopvang, laat de Europese Commissie weten.

1 uur geleden
Historisch proces begonnen tegen procureur-generaal Spanje om lek

MADRID (ANP/AFP) - In Spanje is een historisch proces begonnen tegen procureur-generaal Álvaro García Ortiz, de hoogste aanklager van het land. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij het lekken van informatie over de partner van een invloedrijke politica van de rechtse oppositie. Het is de eerste keer in de Spaanse geschiedenis dat een zittende procureur-generaal zich voor de rechter moet verantwoorden.

2 uur geleden
Defensieminister VS bezoekt gedemilitariseerde zone Korea

SEOUL (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth is in Zuid-Korea voor onder meer een bezoek aan de gedemilitariseerde zone aan de grens met Noord-Korea. Het gebied heeft die status omdat de twee landen officieel nooit vrede sloten na een oorlog in de jaren vijftig.

3 uur geleden
President Tanzania beëdigd na dodelijke protesten

DODOMA (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - De Tanzaniaanse president Samia Suluhu Hassan is na dodelijke protesten weer beëdigd als staatshoofd. De plechtigheid vond plaats op een legerbasis en ging gepaard met zware veiligheidsmaatregelen in hoofdstad Dodoma en de grote stad Dar es Salaam.

3 uur geleden
Bekritiseerde president Valencia stapt jaar na overstromingen op

VALENCIA (ANP/AFP) - Carlos Mazón treedt af als regionale president van Valencia. Hij lag onder vuur door zijn aanpak bij de grootschalige overstromingen van vorig jaar. Daarbij kwamen 237 mensen om, vrijwel allemaal in de regio Valencia.

4 uur geleden
Trump verwijt andere grootmachten kernwapens te testen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen beschuldigd van het heimelijk testen van kernwapens. "Rusland test en China test, maar daar praten ze niet over", zei hij in het programma 60 Minutes van CBS. "Ik wil niet het enige land zijn dat niet test."

4 uur geleden