Europees Parlement wil hard optreden tegen Russische schaduwvloot
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement wil harde acties tegen de Russische 'schaduwvloot'. Daarmee worden tankers bedoeld die onder een andere vlag Russische olie vervoeren over onder meer de Noordzee en de Oostzee. Daarmee worden niet alleen de sancties tegen Rusland omzeild, maar dreigt er ook een milieuramp omdat het om "varende schroothopen" gaat, zoals CDA-Europarlementariër Tom Berendsen het woensdagavond in het debat noemde.
PvdA-Europarlementariër Thijs Reuten wil een verbod op het vervoer van Russische olie door deze tankers over de Noordzee. "We moeten Poetin te slim af zijn, onze zeeën beschermen en alles doen om Oekraïne in zijn strijd voor vrijheid te steunen", zei Reuten in het debat. "De urgentie ontbreekt om Rusland echt te verlammen."
D66-Europarlementariër Gerben-Jan Gerbrandy waarschuwde net als veel van zijn collega's voor een milieuramp. "De schepen zijn niet verzekerd en de EU-belastingbetaler draait ervoor op."
Veertiende sanctiepakket
Net als het Europees Parlement wil ook Eurocommissaris Didier Reynders (Justitie) dat er een einde komt aan de Russische schaduwvloot. Met de goedkeuring van het veertiende sanctiepakket tegen Rusland kan de EU "tankers aanpakken die Russische olie vervoeren en die een hoog risico op incidenten met zich meebrengen", zei Reynders.
Zodra een tanker op een 'zwarte lijst' staat, mogen zij Europa niet meer in, zei hij. Inmiddels staan er 27 tankers op die lijst en komen er wellicht nog 17 tankers bij die Russische olie vervoeren. "Dat zijn vooral schepen die langs de Europese kust varen."
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Het linkse blok van de sociaaldemocratische premier Mette Frederiksen heeft de Deense parlementsverkiezingen gewonnen, maar haalde opnieuw geen meerderheid. De sociaaldemocraten zelf boekten hun slechtste resultaat in meer dan 120 jaar.
1 uur geledenPALM BEACH (ANP) - In het kiesdistrict rond Mar-a-Lago, het landgoed van president Donald Trump in Florida, heeft de Democratische Emily Gregory een zetel in het parlement van de staat gewonnen. Ze versloeg de door Trump gesteunde Republikein Jon Maples. Dat melden Amerikaanse media, waaronder Politico.
1 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft dinsdag bijna drie uur getuigd in een corruptiezaak tegen zijn goede vriend en voormalig congreslid David Rivera. Die staat terecht voor geheime lobbyactiviteiten namens Venezuela tijdens Trumps eerste ambtstermijn.
4 uur geledenNICOSIA (ANP) - Cyprus wil nieuwe afspraken maken met het Verenigd Koninkrijk, nadat een Britse militaire basis op het eiland werd geraakt door een drone. The Telegraph schrijft dat de Cypriotische president Nikos Christodoulides veiligheidsgaranties heeft geëist in een lang telefoongesprek met de Britse premier Keir Starmer.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt dat hij een "heel groot cadeau" van Iran heeft gekregen. Hij wilde niet zeggen wat het precies was, maar het zou te maken hebben met de Straat van Hormuz en olie en gas.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran zegt "niet-vijandige" schepen door te laten op de Straat van Hormuz. Dat meldt de Financial Times op basis van een brief die Teheran gestuurd heeft naar leden van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN.
6 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De sociaaldemocratische partij van premier Mette Frederiksen is bij de Deense parlementsverkiezingen opnieuw de grootste geworden, blijkt uit de exitpoll van de omroep DR. Maar het linkse blok waar de sociaaldemocraten deel van uitmaken lijkt te weinig zetels te halen voor een meerderheid, dus het is nog onduidelijk wat voor coalitie er kan worden gesloten.
7 uur geleden