Europees Parlement wil hard optreden tegen Russische schaduwvloot
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement wil harde acties tegen de Russische 'schaduwvloot'. Daarmee worden tankers bedoeld die onder een andere vlag Russische olie vervoeren over onder meer de Noordzee en de Oostzee. Daarmee worden niet alleen de sancties tegen Rusland omzeild, maar dreigt er ook een milieuramp omdat het om "varende schroothopen" gaat, zoals CDA-Europarlementariër Tom Berendsen het woensdagavond in het debat noemde.
PvdA-Europarlementariër Thijs Reuten wil een verbod op het vervoer van Russische olie door deze tankers over de Noordzee. "We moeten Poetin te slim af zijn, onze zeeën beschermen en alles doen om Oekraïne in zijn strijd voor vrijheid te steunen", zei Reuten in het debat. "De urgentie ontbreekt om Rusland echt te verlammen."
D66-Europarlementariër Gerben-Jan Gerbrandy waarschuwde net als veel van zijn collega's voor een milieuramp. "De schepen zijn niet verzekerd en de EU-belastingbetaler draait ervoor op."
Veertiende sanctiepakket
Net als het Europees Parlement wil ook Eurocommissaris Didier Reynders (Justitie) dat er een einde komt aan de Russische schaduwvloot. Met de goedkeuring van het veertiende sanctiepakket tegen Rusland kan de EU "tankers aanpakken die Russische olie vervoeren en die een hoog risico op incidenten met zich meebrengen", zei Reynders.
Zodra een tanker op een 'zwarte lijst' staat, mogen zij Europa niet meer in, zei hij. Inmiddels staan er 27 tankers op die lijst en komen er wellicht nog 17 tankers bij die Russische olie vervoeren. "Dat zijn vooral schepen die langs de Europese kust varen."
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer (Labour) heeft opdracht gegeven tot een spoedonderzoek naar de banden van ex-minister Peter Mandelson en de overleden Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein. Starmer vindt dat Mandelson zijn titel als lord moet worden ontnomen en niet langer zitting mag hebben in het Hogerhuis van het parlement.
36 minuten geledenRABAT (ANP/RTR) - Meer dan 50.000 mensen zijn uit een Marokkaanse stad geëvacueerd omdat er door aanhoudende hevige regenval watersnood dreigt. Bijna de helft van de bevolking van Ksar el-Kebir in het noordwesten moest vertrekken. Niemand mag naar de stad toe, waarvan delen al zijn overstroomd.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering heeft maandagavond twee moties van wantrouwen in het parlement overleefd. Dit betekent dat premier Sébastien Lecornu succesvol een stemming in het parlement heeft omzeild om de begroting van 2026 goed te keuren. Vorig jaar vielen twee regeringen bij hun pogingen een begroting vast te stellen.
3 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - In een periode van hoogopgelopen spanningen en forse Amerikaanse druk willen Iran en de Verenigde Staten vrijdag in Turkije hun onderhandelingen over het Iraanse atoomprogramma hervatten. Volgens een diplomaat doen ook vertegenwoordigers van onder meer Saudi-Arabië en Egypte mee.
5 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP/DPA) - In Vaticaanstad zijn restaurateurs begonnen met het herstelwerk van Het laatste oordeel, een groot fresco van Michelangelo in de Sixtijnse Kapel. Het werk van 180 vierkante meter wordt maandenlang opgeknapt, maar de beroemde zaal blijft in die tijd gewoon open voor publiek.
5 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby blijft ten minste vier weken vastzitten. Dat heeft een rechter in Oslo maandag besloten, meldt het Noorse persbureau NTB. Het besluit werd volgens NTB genomen zonder aanwezigheid van de verdachte. De politie van Oslo had een verzoek ingediend om Høiby vast te houden wegens kans op recidive.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis bevestigt nieuw overleg met Oekraïne en Rusland. De speciale gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, is woensdag en donderdag in Abu Dhabi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), voor gesprekken met Oekraïense en Russische delegaties.
6 uur geleden