Europees Parlement wil hard optreden tegen Russische schaduwvloot
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement wil harde acties tegen de Russische 'schaduwvloot'. Daarmee worden tankers bedoeld die onder een andere vlag Russische olie vervoeren over onder meer de Noordzee en de Oostzee. Daarmee worden niet alleen de sancties tegen Rusland omzeild, maar dreigt er ook een milieuramp omdat het om "varende schroothopen" gaat, zoals CDA-Europarlementariër Tom Berendsen het woensdagavond in het debat noemde.
PvdA-Europarlementariër Thijs Reuten wil een verbod op het vervoer van Russische olie door deze tankers over de Noordzee. "We moeten Poetin te slim af zijn, onze zeeën beschermen en alles doen om Oekraïne in zijn strijd voor vrijheid te steunen", zei Reuten in het debat. "De urgentie ontbreekt om Rusland echt te verlammen."
D66-Europarlementariër Gerben-Jan Gerbrandy waarschuwde net als veel van zijn collega's voor een milieuramp. "De schepen zijn niet verzekerd en de EU-belastingbetaler draait ervoor op."
Veertiende sanctiepakket
Net als het Europees Parlement wil ook Eurocommissaris Didier Reynders (Justitie) dat er een einde komt aan de Russische schaduwvloot. Met de goedkeuring van het veertiende sanctiepakket tegen Rusland kan de EU "tankers aanpakken die Russische olie vervoeren en die een hoog risico op incidenten met zich meebrengen", zei Reynders.
Zodra een tanker op een 'zwarte lijst' staat, mogen zij Europa niet meer in, zei hij. Inmiddels staan er 27 tankers op die lijst en komen er wellicht nog 17 tankers bij die Russische olie vervoeren. "Dat zijn vooral schepen die langs de Europese kust varen."
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/RTR) - Bemiddelaar Pakistan heeft de Verenigde Staten en Iran gevraagd om een wapenstilstand van twee weken. Het land verzoekt Iran de Straat van Hormuz die periode te openen en vraagt aan de Amerikaanse president Trump om de deadline voor een akkoord te verlengen.
18 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - De drie VN-militairen die vorige maand omkwamen bij twee losse aanvallen in Libanon, zijn volgens VN-onderzoek gedood door Israël en Hezbollah. Een van de incidenten kwam door een explosief van Hezbollah, het andere door een Israëlische beschieting.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat Ye nooit uitgenodigd had moeten worden om op te treden op het Wireless Festival in Londen. Dat schrijft Starmer op X, nadat bekend was geworden dat de omstreden rapper de toegang tot het Verenigd Koninkrijk is geweigerd.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Als de Amerikaanse president Donald Trump uitvoering geeft aan zijn dreigement om "een hele beschaving" te laten sterven, komt dat neer op "de ernstigste misdaden" onder het internationaal recht, zegt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Hij benadrukt dat het aanvallen van burgers een oorlogsmisdaad is.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Duizenden mensen, begeleid door blaasmuziek van de militaire kapel, bewezen dinsdag de laatste eer aan de ex-president van Suriname, Chandrikapersad Santokhi, die op 30 maart plotseling overleed op 67-jarige leeftijd. De uitvaartdienst met staatseer wordt gehouden in De Olifant, het partijcentrum van de Vooruitstrevende Hervormings Partij waarvan hij voorzitter was.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël heeft dinsdag bruggen en spoorwegen aangevallen in Iran, meldt premier Benjamin Netanyahu. Die zouden worden gebruikt door het Iraanse regime om wapens te vervoeren.
3 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR) - De pro-Iraanse militie Kataib Hezbollah zegt de ontvoerde Amerikaanse journalist Shelly Kittleson vrij te laten. Zij werd vorige week ontvoerd in de Iraakse hoofdstad Bagdad. De militie eist daarbij dat de journalist Irak direct verlaat. Kittleson schrijft onder andere voor de Britse omroep BBC en Politico.
3 uur geleden