Europees Parlement wil debat over bemoeienis Musk
BRUSSEL (ANP) - De sociaaldemocratische fractie van het Europees Parlement heeft woensdag een debat aangevraagd over de politieke bemoeienis van Elon Musk in diverse Europese landen. Het debat is aangevraagd met de titel 'Elon Musk en het misbruik van sociale media - bedreigingen voor de Europese democratie', zo zegt een woordvoerder van de tweede fractie in het Europees Parlement.
Fractievoorzitter Iratxe García Pérez van de sociaaldemocraten noemt op X misbruik van sociale netwerken, nepnieuws en haatzaaierij "nieuwe gevaren die onze democratieën bedreigen". De fractie wil in het debat onder meer van de Europese Commissie horen of de recente uitspraken van Musk in strijd zijn met de digitale wetgeving van de Europese Unie. "Wij zullen ons uiterste best doen om onze burgers en de Europese democratie te verdedigen", schrijft ze op X.
De Amerikaanse miljardair Musk is eigenaar van X. De afgelopen tijd uitte hij onder meer via X kritiek op een aantal Europese politici. Eind december sprak hij in een opiniestuk in de Duitse krant Welt am Sonntag zijn steun uit voor de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD).
Kritiek
De Duitse regering heeft hem daarop beschuldigd van inmenging in en beïnvloeding van de Bondsdagverkiezingen die in februari worden gehouden. Eerder deze week uitte de Franse president Emmanuel Macron kritiek op Musk. Woensdag heeft de Spaanse premier Pedro Sánchez naar Musk uitgehaald.
De Europese Commissie wil al twee dagen niet ingaan op vragen van journalisten over de Europese bemoeienis van Musk. "Het is een politieke keuze om het politieke debat hierover niet verder aan te wakkeren", zei een woordvoerder van de Europese Commissie dinsdag.
Meer uit Buitenland
MÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is door Rusland in zijn cel vermoord met gif, concluderen Nederland, het VK, Zweden, Frankrijk en Duitsland. Er is op hem epibatidine gevonden, stellen ze. "Alleen de Russische staat had de middelen, het motief en het lak aan het internationaal recht" om zo'n daad te plegen, menen ze.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Geen energiecentrale in Oekraïne is nog ongeschonden door Russische luchtaanvallen, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Zijn land heeft nog altijd voortdurend tekort aan luchtverdedigingswapens. Soms leveren Oekraïnes bondgenoten volgens hem "pas op het allerlaatste moment" nieuwe raketten om Russische drones en raketten uit de lucht te halen.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft uitgehaald naar NAVO-baas Mark Rutte op de veiligheidsconferentie in München. Ze hekelde zijn recente opmerking in het Europees Parlement. "Droom verder" als Europa denkt zonder de VS te kunnen, schamperde hij vorige maand. Die woorden vielen niet in goede aarde. De Duitse politica kwam er zaterdag op terug.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is "erg gerustgesteld" door de toespraak van de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Dat zei de Duitse politica na afloop van haar eigen toespraak op de veiligheidsconferentie in München.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De besluitvorming in de Europese Unie moet sneller, wil voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Ze wil af van de unanimiteit van de 27 EU-landen bij besluitvorming. In plaats daarvan is besluitvorming met een gekwalificeerde meerderheid voldoende, zei de politica in een speech op de veiligheidsconferentie in München. Ook wil ze de EU-variant van artikel 5 van de NAVO activeren, wat betekent dat een aanval op één geldt als een aanval op allen.
6 uur geleden