Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europees Parlement stemt in met lening 90 miljard voor Oekraïne

Europees Parlement stemt in met lening 90 miljard voor Oekraïne

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft met een ruime meerderheid ingestemd met een EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne voor 2026 en 2027. In een spoedprocedure stemden 458 Europarlementariërs voor en 140 tegen.

Van de 90 miljard euro is 60 miljard euro bestemd voor de aankoop van defensiematerieel en 30 miljard voor begrotingssteun. Oekraïne heeft het geld in april nodig.

Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie reageerde verheugd op het besluit. "De moed van Oekraïne is onwrikbaar. En dat geldt ook voor de vastberadenheid van Europa om aan hun zijde te staan. Vandaag en morgen. Omdat een sterk Oekraïne heel Europa veiliger maakt", schrijft ze op X.

Noodzakelijk

D66 heeft ingestemd. De lening is volgens de Nederlandse Europarlementariër Gerben-Jan Gerbrandy (D66) noodzakelijk voor de veiligheid van het Europese continent. "Deze lening houdt Oekraïne overeind: ziekenhuizen blijven open, het openbare leven blijft draaien en het land kan zich blijven verdedigen."

"De recordsnelle goedkeuring van deze lening door het Parlement mag geen voorwendsel worden voor zelfgenoegzaamheid onder de lidstaten", waarschuwt de Nederlandse Europarlementariër Thijs Reuten (GroenLinks-PvdA). Hij vindt dat de EU alle mogelijke luchtafweersystemen, langeafstandsraketten en humanitaire hulp aan Oekraïne moet leveren. Ook moet de EU overwegen een luchtbeschermingszone in te stellen, vindt Reuten.

"Onvoorwaardelijke steun aan Oekraïne, financieel én met materieel, blijft noodzakelijk", zegt CDA-Europarlementariër Ingeborg ter Laak. "In deze cruciale fase moet Europa pal blijven staan voor vrijheid, veiligheid en het internationaal recht. Juist nu mogen we Oekraïne niet laten vallen."

Meer uit Buitenland

Suriname en Venezuela versterken relatie tijdens bezoek Rodríguez

PARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.

51 minuten geleden
Trump staat stil bij 9/11: wereld zal nooit meer hetzelfde zijn

ARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij het Pentagon stilgestaan bij de aanslagen van 11 september 2001. "We weten 25 jaar na de aanslagen dat de wereld nooit meer zal terugkeren naar hoe het was op die prachtige en vredige dinsdagochtend", zei hij.

1 uur geleden
Oud-presidenten herdenken slachtoffers 9/11 bij Ground Zero

NEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.

3 uur geleden
Noorse prinses Astrid (94), zus van Harald, overleden

OSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.

3 uur geleden
Houthi's veroveren eiland in zeestraat Bab al-Mandeb

PERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.

4 uur geleden
Nepal schat kosten wederopbouw op 4,1 miljard euro

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.

5 uur geleden
Brussel keurt 6,1 miljard aan Oekraïne voor defensie goed

BRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.

5 uur geleden