Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europees Parlement stemt in met EU-defensieprogramma

Europees Parlement stemt in met EU-defensieprogramma

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met een programma voor de versterking van de defensie-industrie van de EU. Hiervoor is voor de komende drie jaar 1,5 miljard euro uitgetrokken, waarmee militair materieel gezamenlijk moet worden aanbesteed en geproduceerd. De productie moet fors omhoog.

Van het materieel moet 75 procent in de EU worden geproduceerd, is in het programma (EDIP) vastgelegd. Van de 1,5 miljard euro is 300 miljoen euro bestemd voor militaire ondersteuning aan Oekraïne.

De centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten (S&D), de liberale Renew, de rechts-conservatieve ECR en De Groenen stemden in met het voorstel. Europarlementariërs van deze politieke groepen noemden het een eerste, maar belangrijke stap. Het budget vinden ze veel te laag.

Tegenstemmers

De uiterst rechtse partijen Patriotten voor Europa en ESN en de uiterst linkse groep Linkse Fractie stemden tegen. ESN wil niet dat de EU beslist over de defensie van de lidstaten.

De voorstanders benadrukten het belang van een eigen Europese defensie-industrie. "De Russische agressieoorlog is ook tegen onze burgers gericht. Daarom moet de EU een eigen defensie-industrie hebben", zei een Europarlementariër van de EVP, de grootste partij in het Europees Parlement.

"We geven nu veel te weinig aan defensie uit en ook nog eens versnipperd", zei een Europarlementariër van de S&D.

De Nederlandse Europarlementariër Reinier van Lanschot (Volt, onderdeel van De Groenen) benadrukte in het debat in Straatsburg dat de EU zijn defensie op orde moet krijgen. Zijn partij is voor EDIP, maar het programma is volgens hem te klein en de EU is veel te traag. "Er moet een sterke defensie-unie komen", zei hij, om minder afhankelijk te worden van de VS.

Meer uit Buitenland

Axios: VS en Iran staken aanvallen, dinsdag gesprek in Doha

WASHINGTON (ANP/RTR) - De VS en Iran hebben afgesproken om de aanvallen op elkaar te staken. Dat meldt Axios zondag op basis van een hoge Amerikaanse functionaris.

1 uur geleden
Israël meldt vernietiging tunnel van Hezbollah in Zuid-Libanon

TEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische leger zegt ondergrondse infrastructuur te hebben vernietigd die zou worden gebruikt door de Libanese beweging Hezbollah in een dorp in Zuid-Libanon. Dat staat in een gezamenlijke verklaring van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en minister van Defensie Israel Katz.

1 uur geleden
Poetin: Rusland zet offensief voort ongeacht voorstel Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft gezegd dat het Russische leger zijn offensief op Oekraïens grondgebied voortzet. Een recent voorstel van Kyiv om wederzijds af te zien van aanvallen met langeafstandsraketten verandert daar niets aan, aldus Poetin.

2 uur geleden
Geestelijken Iran willen einde gesprekken VS bij nieuwe schending

TEHERAN (ANP/DPA) - Invloedrijke Iraanse geestelijken hebben er in een gezamenlijke verklaring op aangedrongen de gesprekken met de Verenigde Staten onmiddellijk stop te zetten zodra de VS opnieuw het voorlopige akkoord tussen de twee landen schenden. De oproep was gericht aan de Iraanse president, de leden van de veiligheidsraad en het onderhandelingsteam.

2 uur geleden
Turkije: Israëlische erkenning genocide op Armeniërs is politiek

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije heeft fel uitgehaald naar Israël, omdat dat land eerder op zondag de slachtpartijen onder Armeniërs tijdens de Eerste Wereldoorlog als genocide had erkend. Turkije bestempelde dit als een "politiek" besluit om de eigen misdaden te verhullen. De Turkse president Erdogan heeft Israël eerder van genocide in Gaza beschuldigd en Israël zou nu zijn gram willen halen.

3 uur geleden
33 mensen gered na aardbevingen Venezuela, nog veel vermisten

CARACAS (ANP/RTR) - Sinds de dubbele aardbeving afgelopen week in Venezuela zijn 33 mensen gered die vastzaten onder het puin, meldt interim-president Delcy Rodríguez. Volgens de regering wordt nog gezocht naar honderden vermisten. Een door de politieke oppositie gepromote website spreekt echter van nog bijna 50.000 vermisten.

6 uur geleden
Duitsland meldt opnieuw warmterecord: 41,7 graden

COSCHEN/KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Duitse meteorologische dienst DWD heeft naar eigen zeggen weer een recordwarmte in het land gemeten met 41,7 graden. Een meetstation aan de Poolse grens in Coschen legde die temperatuur vast.

7 uur geleden