Europees Parlement na zomerreces weer in Straatsburg aan de slag
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement komt deze week voor het eerst sinds het zomerreces weer vier dagen in voltallige zitting in Straatsburg bijeen. Maandag om 17.00 uur wordt de plenaire vergadering door voorzitter Roberta Metsola geopend. Op de agenda veel klimaat, energie en Oekraïne.
Hoogtepunt van de zitting is de jaarlijkse toespraak van de voorzitter van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie. In deze zogenoemde Staat van de Unie geeft Ursula von der Leyen woensdag vanaf 09.00 uur een voorschot op de beleidsplannen van de commissie de komende maanden, gevolgd door een debat met de Europarlementariërs.
Dat zal naar verwachting vooral focussen op de Europese solidariteit met Oekraïne en de gevolgen van de oorlog voor de Europese Unie. Zo wordt er over financiële bijstand van 5 miljard euro aan de regering in Kiev gestemd, omdat een deel ervan uit de EU-begroting komt. Maar ook de hoge energieprijzen houden de gemoederen in het 'EP' bezig. Er staat een debat en stemming op de rol over plannen om de inzet van hernieuwbare energie te versnellen en het energieverbruik te verminderen. Ook bespreken de Europarlementariërs hoe de EU-inspanningen ter bestrijding van klimaatverandering kunnen worden opgeschroefd.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
6 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
8 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
9 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
9 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
10 uur geleden