Europees Parlement eist nieuwe verkiezingen in Georgië
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement wil dat er binnen een jaar nieuwe verkiezingen in Georgië worden gehouden. Het roept de internationale gemeenschap op de verkiezingsuitslag van Georgië van eind oktober niet te erkennen. Die waren ondemocratisch en er was sprake van verkiezingsfraude, zegt het parlement.
Daarnaast wil het Europees Parlement een onafhankelijk, transparant internationaal onderzoek naar de verkiezingsfraude, zo heeft het donderdag in meerderheid besloten. Het parlement veroordeelt "ten stelligste" de ondemocratische Georgische parlementsverkiezingen. Kiezers zouden zijn geïntimideerd en er zou sprake zijn van stembusfraude. Dit is onverenigbaar met de eisen die aan een kandidaat-lidstaat van de Europese Unie worden gesteld. Georgië is kandidaat EU-lid.
De parlementsverkiezingen van Georgië zijn opnieuw een voorbeeld "van de voortdurende democratische achteruitgang waarvoor de regeringspartij volledig verantwoordelijk is", zo stelt het Europees Parlement verder in een gezamenlijke verklaring.
Contacten
Het Europarlement dringt er bij de EU-lidstaten op aan de formele contacten met de Georgische regering en het Georgische parlement te beperken. Het roept daarnaast de Europese Commissie en de EU-lidstaten op om de bevroren 120 miljoen euro die waren bedoeld als steun aan de Georgische regering, aan het Georgische maatschappelijk middenveld te geven.
De parlementsverkiezingen werden met 54 procent van de stemmen gewonnen door de zittende regeringspartij Georgische Droom, volgens de Georgische kiescommissie. De oppositiepartijen betwisten deze uitslag. Dat doet ook de Georgische president Salome Zoerabisjvili.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Het Pentagon heeft raketten gebruikt die nog niet in gevechten waren getest bij een dodelijke aanval op een Iraanse sporthal en school op 28 februari. Dat meldt The New York Times op basis van visueel onderzocht bewijs door de krant zelf en wapenexperts.
32 minuten geledenBEIROET (ANP) - De Iraanse regering heeft "herhaaldelijk gebruikgemaakt" van clusterbommen bij aanvallen op Israël sinds 28 februari. Dat meldt Human Rights Watch (HRW). Bij de aanvallen zijn minstens vier burgers omgekomen, wat in strijd is met de oorlogsregels en mogelijk neerkomt op oorlogsmisdaden.
56 minuten geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Australië zal de belasting op brandstof en diesel voor drie maanden halveren in een poging om de kosten te verlagen die zijn gestegen door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Israël tegen Iran, kondigde premier Anthony Albanese aan.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China's nationale luchtvaartmaatschappij Air China heeft maandag de vluchten tussen Beijing en Pyongyang hervat na een onderbreking van zes jaar, zo blijkt uit trackinggegevens.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat de Verenigde Staten met Iran hebben onderhandeld over de doorgang van twintig olietankers door de Straat van Hormuz. De blokkade van deze belangrijke vaarroute sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten heeft de olieprijzen flink doen stijgen.
2 uur geledenMELBOURNE (ANP/AFP) - De voortvluchtige Dezi Freeman, de Australiër die naar verluidt verantwoordelijk is voor de dood van twee agenten in de Australische plaats Porepunkah, is na een zeven maanden durende klopjacht doodgeschoten door de politie. Dat gebeurde in het noordoosten van deelstaat Victoria, meldt de politie in een verklaring. Bij het incident raakte niemand anders gewond.
5 uur geledenADSHIT AL-QUSAYR (ANP/RTR) - Een vredeshandhaver van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) is om het leven gekomen toen een projectiel ontplofte in de omgeving van Adshit al-Qusayr in het zuiden van Libanon, meldt de VN-vredesmacht in een verklaring.
6 uur geleden