Europees Parlement eist nieuwe verkiezingen in Georgië
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement wil dat er binnen een jaar nieuwe verkiezingen in Georgië worden gehouden. Het roept de internationale gemeenschap op de verkiezingsuitslag van Georgië van eind oktober niet te erkennen. Die waren ondemocratisch en er was sprake van verkiezingsfraude, zegt het parlement.
Daarnaast wil het Europees Parlement een onafhankelijk, transparant internationaal onderzoek naar de verkiezingsfraude, zo heeft het donderdag in meerderheid besloten. Het parlement veroordeelt "ten stelligste" de ondemocratische Georgische parlementsverkiezingen. Kiezers zouden zijn geïntimideerd en er zou sprake zijn van stembusfraude. Dit is onverenigbaar met de eisen die aan een kandidaat-lidstaat van de Europese Unie worden gesteld. Georgië is kandidaat EU-lid.
De parlementsverkiezingen van Georgië zijn opnieuw een voorbeeld "van de voortdurende democratische achteruitgang waarvoor de regeringspartij volledig verantwoordelijk is", zo stelt het Europees Parlement verder in een gezamenlijke verklaring.
Contacten
Het Europarlement dringt er bij de EU-lidstaten op aan de formele contacten met de Georgische regering en het Georgische parlement te beperken. Het roept daarnaast de Europese Commissie en de EU-lidstaten op om de bevroren 120 miljoen euro die waren bedoeld als steun aan de Georgische regering, aan het Georgische maatschappelijk middenveld te geven.
De parlementsverkiezingen werden met 54 procent van de stemmen gewonnen door de zittende regeringspartij Georgische Droom, volgens de Georgische kiescommissie. De oppositiepartijen betwisten deze uitslag. Dat doet ook de Georgische president Salome Zoerabisjvili.
Meer uit Buitenland
KHAN YOUNIS (ANP) - De Palestijnse journalist Mahmoud Wadi is gedood bij een Israëlische droneaanval in de Gazastrook, meldt het Palestijnse persbureau WAFA. Een andere journalist raakte gewond bij dezelfde aanval, die plaatsvond in de zuidelijke stad Khan Younis.
47 minuten geledenKHARTOEM (ANP) - De aanvallen van de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) op een vluchtelingenkamp in Soedan moeten worden onderzocht als oorlogsmisdaden, meldt Amnesty International in een rapport. Afgelopen april voerde de RSF de grootschalige aanval uit op een opvangkamp in de buurt van el-Fasher.
48 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en de Verenigde Staten hebben geen compromis bereikt over vrede in Oekraïne, en "vrede is niet dichterbij, maar ook niet verder weg". Dat zei Kremlin-functionaris Joeri Oesjakov na afloop van gesprekken die de Russische president Vladimir Poetin in Moskou voerde met de Amerikaanse gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Trump.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het overleg tussen de Russische president Vladimir Poetin en de twee onderhandelaars van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump is afgelopen, meldt het Kremlin. De gesprekken met gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner hebben bijna vijf uur geduurd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens een kabinetsoverleg uitgehaald naar Somalië en de mensen die daar vandaan komen. Hij noemde Somaliërs onder meer "uitschot" ("garbage") en zei dat ze niets toevoegen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft het besluit van admiraal Frank Bradley om een tweede aanval uit te voeren op een Venezolaanse boot "de juiste beslissing" genoemd. Hegseth was zelf niet aanwezig toen het bevel werd gegeven, maar staat daar wel achter.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een ei van de wereldberoemde Russische juwelier Fabergé heeft op een veiling in Londen een recordbedrag van bijna 23 miljoen pond (26 miljoen euro) opgebracht. Het gaat om het Winterei, dat tsaar Nicolaas II in 1913 met Pasen aan zijn moeder Maria Fjodorovna gaf.
5 uur geleden