Europees Parlement bestempelt Rusland als sponsor van terrorisme
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement noemt Rusland voortaan een sponsor van terrorisme. Het stempel, waarop Oekraïne al langer aandringt, heeft vooralsnog vooral symbolische waarde.
De EU heeft, anders dan de Verenigde Staten, nog geen zwarte lijst met landen die terrorisme steunen. Een land dat op de Amerikaanse lijst belandt, kan bijvoorbeeld moeilijker aan internationale financiële hulp, leningen en wapens komen. De VS willen Rusland nog niet op de lijst zetten.
Het Europees Parlement vindt wel dat Rusland de aanduiding verdient. "Russische troepen hebben woonwijken en civiele infrastructuur lukraak aangevallen, duizenden Oekraïense burgers gedood en terreurdaden gepleegd in heel het land." Het parlement wijst op de verwoesting van het Oekraïense verwarmings- en stroomnet met de winter voor de deur, "met de bedoeling om de burgerbevolking te terroriseren". Het vraagt om een Europese zwarte lijst voor 'staten die terrorisme sponsoren', zodat het etiket ook gevolgen krijgt.
'Duidelijke steunbetuiging aan Oekraïne'
In afwachting daarvan moet de EU proberen Rusland verder diplomatiek in het nauw te brengen, vindt het EU-parlement. Het roept de EU-landen verder op om bijvoorbeeld de Wagnergroep en een militie van Tsjetsjeense strijders op de al bestaande Europese lijst van terroristische groepen te plaatsen.
De uitspraak van het parlement mag dan geen rechtstreekse concrete gevolgen hebben, die kan wel helpen Rusland verder te isoleren, denkt Europarlementariër Peter van Dalen van de ChristenUnie, een van de initiatiefnemers. "Bovendien is deze tekst een duidelijke steunbetuiging aan Oekraïne."
De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft direct op Twitter gereageerd. "Ik verwelkom het besluit om Rusland te erkennen als een sponsor van terrorisme en als een staat die middelen van terrorisme gebruikt. Rusland moet op alle niveaus geïsoleerd en verantwoordelijk gehouden worden om een einde te maken aan het langdurige beleid van terrorisme in Oekraïne en de rest van de wereld", aldus Zelenski.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis heeft een nieuwe reeks plakkaten gepresenteerd bij portretten van de presidenten. Op de bordjes wordt duidelijk de mening van de huidige president Donald Trump over zijn voorgangers uiteengezet, schrijft The New York Times.
14 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Honderden en mogelijk duizenden boeren blokkeren met hun tractoren de straten van Brussel, waar donderdag een EU-top begint. Ze protesteren tegen het Europese landbouwbeleid en een mogelijk vrijhandelsakkoord tussen de EU en het Zuid-Amerikaanse handelsblok Mercosur.
31 minuten geledenLOS ANGELES (ANP) - Rob Reiner en zijn vrouw Michele Singer zijn overleden aan de gevolgen van "meerdere steekwonden". Dat melden Amerikaanse media, waaronder CNN, op basis van documenten die de lijkschouwer van Los Angeles heeft vrijgegeven.
44 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een pakket wapenleveranties aan Taiwan ter waarde van maximaal 11,15 miljard dollar (zo'n 9,5 miljard euro) goedgekeurd. De stap leidt mogelijk tot een boze reactie uit China. Beijing beschouwt het autonoom bestuurde Taiwan als een afvallige provincie.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.
13 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.
15 uur geleden