Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europees Parlement bestempelt Rusland als sponsor van terrorisme

Europees Parlement bestempelt Rusland als sponsor van terrorisme

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement noemt Rusland voortaan een sponsor van terrorisme. Het stempel, waarop Oekraïne al langer aandringt, heeft vooralsnog vooral symbolische waarde.

De EU heeft, anders dan de Verenigde Staten, nog geen zwarte lijst met landen die terrorisme steunen. Een land dat op de Amerikaanse lijst belandt, kan bijvoorbeeld moeilijker aan internationale financiële hulp, leningen en wapens komen. De VS willen Rusland nog niet op de lijst zetten.

Het Europees Parlement vindt wel dat Rusland de aanduiding verdient. "Russische troepen hebben woonwijken en civiele infrastructuur lukraak aangevallen, duizenden Oekraïense burgers gedood en terreurdaden gepleegd in heel het land." Het parlement wijst op de verwoesting van het Oekraïense verwarmings- en stroomnet met de winter voor de deur, "met de bedoeling om de burgerbevolking te terroriseren". Het vraagt om een Europese zwarte lijst voor 'staten die terrorisme sponsoren', zodat het etiket ook gevolgen krijgt.

'Duidelijke steunbetuiging aan Oekraïne'

In afwachting daarvan moet de EU proberen Rusland verder diplomatiek in het nauw te brengen, vindt het EU-parlement. Het roept de EU-landen verder op om bijvoorbeeld de Wagnergroep en een militie van Tsjetsjeense strijders op de al bestaande Europese lijst van terroristische groepen te plaatsen.

De uitspraak van het parlement mag dan geen rechtstreekse concrete gevolgen hebben, die kan wel helpen Rusland verder te isoleren, denkt Europarlementariër Peter van Dalen van de ChristenUnie, een van de initiatiefnemers. "Bovendien is deze tekst een duidelijke steunbetuiging aan Oekraïne."

De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft direct op Twitter gereageerd. "Ik verwelkom het besluit om Rusland te erkennen als een sponsor van terrorisme en als een staat die middelen van terrorisme gebruikt. Rusland moet op alle niveaus geïsoleerd en verantwoordelijk gehouden worden om een ​​einde te maken aan het langdurige beleid van terrorisme in Oekraïne en de rest van de wereld", aldus Zelenski.

Meer uit Buitenland

Regering Iran roept op tot steunprotesten in Teheran

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse regering heeft burgers opgeroepen om maandagavond in Teheran steun te betuigen aan de Islamitische Republiek en hun eer te bewijzen aan leider Ali Khamenei, die afgelopen weekend werd gedood. De oproep werd gedeeld via de staatstelevisie.

7 minuten geleden
Rutte belt Erdogan over Iran-conflict en bewaken NAVO-zuidflank

BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan gebeld over Iran en de bescherming van de NAVO-grenzen. NAVO-land Turkije grenst aan Iran en vreest dat het de gevolgen ondervindt van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op dat land en de tegenaanvallen die Teheran onderneemt.

9 minuten geleden
Qatar schiet twee Iraanse gevechtsvliegtuigen uit de lucht

DOHA (ANP/RTR) - Qatar heeft twee Iraanse gevechtsvliegtuigen uit de lucht geschoten, meldt het Qatarese ministerie van Defensie. Qatar is een van de Golfstaten die sinds zaterdag wordt aangevallen door Iran, omdat het land Amerikaanse militaire bases huisvest.

37 minuten geleden
Trump over oorlog met Iran: grote golf moet nog komen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn krijgsmacht Iran aan het raken is, maar "nog niet eens hard". De "grote golf" moet nog komen, aldus Trump tegen CNN. "Die grote komt snel."

51 minuten geleden
Israël zegt zeshonderd doelen in Iran te hebben aangevallen

JERUZALEM (ANP/DPA) - Israël heeft tot nu toe meer dan zeshonderd doelen aangevallen in Iran, meldt het Israëlische leger. Het zou gaan om ruim twintig locaties die gelinkt waren aan Iraanse militaire leiders, zeker 150 raketlanceerinstallaties en meer dan tweehonderd luchtafweersystemen.

1 uur geleden
Frankrijk wil ruimere kernwapenparaplu, ook met Nederland

ÎLE LONGUE (ANP) - Frankrijk wil de beschermende werking van zijn kernwapenarsenaal delen met anderen. Het praat met Nederland en zeven andere Europese landen over "vooruitgeschoven afschrikking", zegt president Emmanuel Macron in een langverwachte toespraak. Deze bondgenoten mogen volgens hem meedoen aan oefeningen met Franse kernwapens. In geval van "crisis" kunnen die wapens ook in de partnerlanden worden gestationeerd.

1 uur geleden
Rutte prijst aanval op Iran, wijst op Iraans terreurgevaar

BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte is blij met de Amerikaans-Israëlische aanvallen op Iran. Hij wijst erop dat het Iraanse regime een groot gevaar vormt voor NAVO-landen en hun bondgenoten.

2 uur geleden