Europees Parlement akkoord met uitstel ontbossingswet tot 2026
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement heeft donderdag ingestemd met het voorstel van de Europese Commissie om een wet die ontbossing moet aanpakken een jaar later te laten ingaan. In plaats van 1 januari 2025 wordt de wet in 2026 van kracht.
Van de aanwezige Europarlementariërs stemden er 371 voor en 240 tegen. Dertig Europarlementariërs onthielden zich van stemming.
Het idee is dat importeurs naar de Europese Unie moeten aantonen dat er geen ontbossing aan te pas kwam bij producten zoals papier, chocolade of koffie.
Wijzigingsvoorstellen
Het akkoord kwam moeizaam tot stand. De centrumrechtse EVP wilde de ontbossingswet met nog een jaar uitstellen, tot 2027. Ook wilde de fractie de wet via diverse wijzigingsvoorstellen verder verzwakken. Zo wilde de EVP dat mkb-bedrijven een uitzondering zouden krijgen op de strengste regels in de wet.
De wijzigingsvoorstellen stuitten op veel tegenstand bij de liberale fractie Renew. Die dreigde niet meer akkoord te gaan met het uitstel van een jaar. Volgens bronnen in het Europees Parlement zijn er tot diep in de nacht gesprekken gevoerd tussen de EVP, Renew en de Europese Commissie om uit de impasse te komen.
Herziening
Nadat de Commissie had beloofd de wet te herzien, trok de EVP haar wijzigingsvoorstellen in. Daarna konden de liberalen akkoord gaan met het uitstel van een jaar. Het is niet duidelijk op welke punten de Commissie haar oorspronkelijke voorstel gaat herzien.
Een ruime meerderheid van de lidstaten ging eerder al akkoord met het uitstel.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/RTR) - Een Amerikaanse delegatie is geland in Islamabad voor onderhandelingen met Iran over een duurzaam bestand. Persbureau Reuters meldt op gezag van twee Pakistaanse bronnen dat het toestel is geland. De Amerikanen zijn daar op verzoek van Pakistan, dat optreedt als bemiddelaar.
5 minuten geledenATLANTA (ANP/RTR) - Volgens Amerikaanse inlichtingen zijn er aanwijzingen dat China zich opmaakt om binnen enkele weken nieuwe luchtverdedigingssystemen aan Iran te leveren. Dat meldt CNN op basis van drie bronnen die op de hoogte zouden zijn van recente inlichtingenanalyses.
1 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-ruimtemissie zijn overgebracht naar een Amerikaans marineschip, waar ze medisch onderzocht worden. Op beelden van NASA was te zien dat de vier zelf te voet het dek van het schip overstaken.
1 uur geledenCHARLOTTESVILLE (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de astronauten van de Artemis II-ruimtemissie gefeliciteerd in een bericht op Truth Social. Daarin zegt hij dat hij als president niet trotser had kunnen zijn.
4 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie zijn na tien dagen teruggekeerd van hun ruimtereis. Het Orion-ruimtevaartuig waarmee zij achter de maan vlogen, landde om 02.07 uur Nederlandse tijd voor de kust van de Californische stad San Diego in de Stille Oceaan.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Een Iraanse delegatie is geland in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, op de vooravond van vredesonderhandelingen met de Verenigde Staten. De landen houden het overleg op uitnodiging van bemiddelaar Pakistan.
10 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon meldt dat het dodental is opgelopen na de Israëlische aanvallen van woensdag. Het geweld heeft 357 mensen het leven gekost, aldus het ministerie van Gezondheid vrijdag. Het aantal gewonden ligt op 1223.
11 uur geleden