Europees hof vindt detentie om bespotten Erdogan te ver gaan
STRAATSBURG (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Turkije heeft een man die president Erdogan zou hebben bespot op Facebook veel te hard aangepakt. Dat vindt het Europees Hof voor de Rechten van de Mens, dat de Turkse autoriteiten opdracht geeft een schadevergoeding van 7500 euro te betalen aan het slachtoffer.
De zaak was aangespannen door Vedat Sorli, die in eigen land was opgepakt omdat hij Erdogan zou hebben geschoffeerd met zijn berichten op sociale media. Zo deelde hij in 2014 een afbeelding waarop Erdogan stond afgebeeld in een jurk. De Turkse leider kust op die spotprent de toenmalige Amerikaanse president Barack Obama.
In Turkije kan het beledigen van de president worden bestraft met een celstraf van vier jaar. Sorli zat zo'n twee maanden in voorarrest en kreeg uiteindelijk een voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd van bijna een jaar. Hij had in eigen land al beroep aangetekend, maar dat was afgewezen.
De man krijgt nu wel gelijk van het Europese hof in het Franse Straatsburg. Dat vindt dat zijn vrijheid van meningsuiting is geschonden. De maandenlange detentie van de man is volgens het hof niet te rechtvaardigen.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/AFP) - De voormalige presidentsvrouw van Zuid-Korea Kim Keon-hee is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ze heeft volgens de rechter dure cadeaus aangenomen van de omstreden Verenigingskerk en is schuldig bevonden aan corruptie. Van andere misdrijven is ze vrijgesproken. Nu zit zowel Kim als haar echtgenoot Yoon Suk-yeol vast.
48 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De botsing tussen een vliegtuig en een helikopter in de buurt van Washington in januari vorig jaar was het gevolg van een systeemfout en was 100 procent te voorkomen. Dat zei Jennifer Homendy, voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB, bij een hoorzitting over het ongeluk tegen journalisten, aldus The Washington Post.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De humanitaire crisis in de Centraal-Afrikaanse Republiek is de meest onderbelichte ramp van 2025, meldt hulporganisatie CARE na onderzoek. In het Afrikaanse land is een op de vijf mensen ontheemd, maar daar wordt in de media nauwelijks over geschreven. "Als crises onzichtbaar blijven, blijft hulp uit", zegt Jojanneke Spoor, hoofd humanitaire hulp bij CARE Nederland.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Twee agenten hebben in Amerikaanse stad Minneapolis geschoten op verpleegkundige Alex Pretti, die daarbij om het leven kwam. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse regering dat in handen is van onder anderen CBS News.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De federale diensten die in Minneapolis jacht maken op ongedocumenteerde immigranten hebben mogelijk "het protocol gebroken" voordat ze een verpleegkundige doodschoten tijdens protesten. Dat zegt Stephen Miller, topadviseur van de Amerikaanse president Donald Trump. Eerder noemde hij de verpleegkundige, Alex Pretti, een "moordenaar".
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - De wederopbouw van de Gazastrook zal pas plaatsvinden als het gebied is gedemilitariseerd en Hamas-tunnels zijn vernietigd. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, die op een persconferentie ook duidelijk maakte geen Palestijnse staat te zullen toestaan in het kustgebied. Israël houdt volgens de rechtse leider op veiligheidsgebied de controle over Gaza.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwt Irak dat het niet zonder gevolgen blijft als Nouri al-Maliki weer premier wordt. Het land kan dan niet langer rekenen op Amerikaanse steun, schreef hij op sociale media.
10 uur geleden