Europees Hof: geen schadevergoeding van Frontex voor 'pushback'
LUXEMBURG (ANP) - Frontex, de Europese grenswacht, hoeft illegaal teruggestuurde Syrische asielzoekers geen schadevergoeding te betalen. Frontex is niet aansprakelijk voor hun zogenoemde pushback, oordeelt het Europees Hof van Justitie.
Het is voor het eerst dat de hoogste Europese rechter zich uitspreekt over de betrokkenheid van Frontex bij het illegaal terugsturen van asielzoekers. Meerdere verdragen schrijven voor dat een asielzoeker de kans moet krijgen om asiel aan te vragen. Maar sommige EU-landen storen zich daar niet aan en de Europese grenswacht wordt ervan beticht daarbij weg te kijken en er zelfs aan mee te werken. Vooral in Griekenland, een belangrijke stapsteen voor migranten op weg naar Europa, is dat volgens hulporganisaties en onderzoeksjournalisten aan de orde van de dag. Maar Frontex spreekt de beschuldigingen steevast tegen en legt de verantwoordelijkheid bij het EU-land in kwestie.
Daar heeft het Europese agentschap een punt, vindt het Gerecht van de Europese Unie, onderdeel van het Europees Hof. Frontex is "niet bevoegd om de gegrondheid van terugkeerbesluiten of verzoeken om internationale bescherming te beoordelen". Daarover beslissen EU-landen zelf. Frontex assisteert slechts. Als het dat niet had gedaan, had Griekenland het Syrische gezin wel zonder die assistentie teruggestuurd. Daarom is de Europese grenswacht niet aansprakelijk voor de schade die asielzoekers ondervinden van een pushback.
Syrisch gezin
De zaak was aangespannen door een Syrisch gezin dat in 2016 met vier jonge kinderen in Griekenland aankwam om asiel aan te vragen. Europese en Griekse grenswachters zouden hen echter hebben misleid en vervolgens op het vliegtuig terug naar Turkije hebben gezet. Ze eisten daarom een kleine 140.000 euro van Frontex. Dat moest dienen als smartengeld en om de kosten te dekken die ze hebben gemaakt om een leven in Noord-Irak op te bouwen.
Frontex, dat sinds dit voorjaar onder leiding staat van Nederlander Hans Leijtens, is uitgegroeid tot het grootste agentschap van de EU. Maar het helpt lidstaten slechts bij de bewaking van hun grenzen en kusten, een taak waarvoor zij zelf verantwoordelijk blijven.
De Nederlandse advocaten van de Syrische asielzoekers overleggen nog met hen of ze hoger beroep willen instellen tegen de uitspraak.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft zondag bekendgemaakt dat het bezig is zijn grondoperaties in het zuiden van Libanon uit te breiden. De operatie in Beaufort Ridge en het gebied van Wadi al-Saluki is enkele dagen geleden al begonnen, aldus de verklaring.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag geprobeerd om verschillende voorwaarden van een voorgestelde deal met Iran te wijzigen. Dat meldden Amerikaanse media zaterdag op basis van geïnformeerde bronnen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De knallen die zaterdag in het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts zijn gehoord, werden veroorzaakt door een meteoor die op weg naar de aarde uit elkaar barstte. Dat meldt de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Op de Champs-Élysées in Parijs is het onrustig nadat Paris-Saint-Germain (PSG) in Boedapest de Champions League won. Op meerdere plekken in Parijs gingen menigtes de straat op, wat leidde tot rellen. Tot nu toe zijn er in de Franse hoofdstad zeker 235 mensen aangehouden. Het is niet duidelijk hoeveel van hen zijn gearresteerd. Eerder op de avond lag het aantal arrestaties op zeker 45.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - De regio Parijs is zaterdagavond gestopt met het openbaar vervoer per bus. De menigtes, onder wie relschoppers, maken het voor personeel en reizigers onmogelijk veilig te rijden. De Parijse voetbalclub Paris-Saint-Germain (PSG) heeft in Boedapest na strafschoppen de Champions League gewonnen en in heel de Parijse regio zijn feestvierders de straat op gegaan.
8 uur geledenBOSTON (ANP) - In het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts is een enorme knal gehoord en hebben mensen de politie om opheldering gevraagd. Politiebureaus in de regio melden dat ze overstelpt zijn met telefoontjes maar geen antwoord weten.
9 uur geledenBOULOGNE-BILLANCOURT (ANP/AFP) - Rondom de finale van de Champions League tussen Paris-Saint-Germain (PSG) en Arsenal is het op meerdere plaatsen in Parijs tot schermutselingen gekomen tussen voetbalsupporters en oproerpolitie. Vooral rond het stadion van de Parijse club PSG in het Parc des Princes in Boulogne-Billancourt werd het onrustig en hebben agenten een tiental aanhoudingen verricht. Supporters die het stadion binnen wilden, hebben er enige tijd barricades opgericht, onder meer met opgestapelde fietsen. In het stadion was de wedstrijd op een scherm te zien voor de 48.000 mensen met toegangskaartjes.
10 uur geleden