Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europees F-16 trainingscentrum voor Oekraïners in Roemenië geopend

Europees F-16 trainingscentrum voor Oekraïners in Roemenië geopend

DEN HAAG (ANP) - In Roemenië is maandag het Europees trainingscentrum (EFTC) geopend waar onder anderen Oekraïense piloten worden opgeleid om met de F-16 te vliegen. Het laat zien hoe de inspanningen de afgelopen jaren zijn veranderd om de Europese samenwerking op defensiegebied te intensiveren, zei demissionair minister Kajsa Ollongren (Defensie) bij de opening.

Het EFTC is gevestigd op vliegbasis Fetești in het oosten van Roemenië. Daar wordt samengewerkt met F-16 fabrikant Lockheed Martin die de trainingen gaat verzorgen. Nederland levert achttien F-16 gevechtsvliegtuigen, de eerste vijf zijn al gearriveerd. Samen met Denemarken nam Nederland dit jaar het voortouw bij de training van Oekraïense vliegers.

"Het is een multinationale inspanning, samen met de industrie, om de Europese veiligheid te versterken. Om het luchtruim te beveiligen. Voor mij is dit een voorbeeld van toekomstige defensiesamenwerking", aldus Ollongren. "Want geen enkel Europees land kan voor zijn eigen veiligheid zorgen. We moeten samenwerken."

De verwachting is dat begin volgend jaar de eerste Oekraïners in Roemenië worden opgeleid. Er kunnen ook vliegers en technisch personeel van andere NAVO-landen worden opgeleid. Meerdere westerse landen hebben toegezegd F-16's te zullen leveren voor het trainingscentrum. In veel NAVO-landen wordt het vliegtuig vervangen door de F-35.

Meer uit Binnenland

Kabinet betaalt 5,7 miljoen euro voor kunstroof Drents Museum

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.

5 uur geleden
Nederland wil niet morrelen aan EU-toelatingsregels voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.

9 uur geleden
OM eist 14 jaar cel en tbs tegen verdachte zedenzaak Barendrecht

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.

9 uur geleden
Drukte bij informatiepunt over explosie in Utrechts stadhuis

UTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.

10 uur geleden
Dijksma: Getroffenen explosie 'zo lang als nodig' opgevangen

UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft regelingen met hotels in de stad getroffen om bewoners die nog niet naar huis kunnen na de explosie van donderdag "zo lang als nodig" op te vangen. Dat zegt de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma.

10 uur geleden
Onderzoeksraad voor Veiligheid neemt poolshoogte in Utrecht

DEN HAAG (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid heeft mensen naar Utrecht gestuurd om een indruk te krijgen van de situatie na de explosie in de binnenstad. Later beslist de raad of daadwerkelijk een onderzoek wordt ingesteld.

10 uur geleden
Bolle Jos veroordeeld tot zeven jaar cel in drugszaak-Hippix

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De Nederlandse drugscrimineel Bolle Jos Leijdekkers is vrijdag door de Antwerpse rechtbank veroordeeld tot zeven jaar cel in de zaak-Hippix. Bij deze omvangrijke drugszaak gaat het om de invoer van ettelijke tonnen cocaïne via de Antwerpse haven.

11 uur geleden