Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europees F-16 trainingscentrum voor Oekraïners in Roemenië geopend

Europees F-16 trainingscentrum voor Oekraïners in Roemenië geopend

DEN HAAG (ANP) - In Roemenië is maandag het Europees trainingscentrum (EFTC) geopend waar onder anderen Oekraïense piloten worden opgeleid om met de F-16 te vliegen. Het laat zien hoe de inspanningen de afgelopen jaren zijn veranderd om de Europese samenwerking op defensiegebied te intensiveren, zei demissionair minister Kajsa Ollongren (Defensie) bij de opening.

Het EFTC is gevestigd op vliegbasis Fetești in het oosten van Roemenië. Daar wordt samengewerkt met F-16 fabrikant Lockheed Martin die de trainingen gaat verzorgen. Nederland levert achttien F-16 gevechtsvliegtuigen, de eerste vijf zijn al gearriveerd. Samen met Denemarken nam Nederland dit jaar het voortouw bij de training van Oekraïense vliegers.

"Het is een multinationale inspanning, samen met de industrie, om de Europese veiligheid te versterken. Om het luchtruim te beveiligen. Voor mij is dit een voorbeeld van toekomstige defensiesamenwerking", aldus Ollongren. "Want geen enkel Europees land kan voor zijn eigen veiligheid zorgen. We moeten samenwerken."

De verwachting is dat begin volgend jaar de eerste Oekraïners in Roemenië worden opgeleid. Er kunnen ook vliegers en technisch personeel van andere NAVO-landen worden opgeleid. Meerdere westerse landen hebben toegezegd F-16's te zullen leveren voor het trainingscentrum. In veel NAVO-landen wordt het vliegtuig vervangen door de F-35.

Meer uit Binnenland

Militaire vakbond staat achter visie Commandant over oefeningen

DEN HELDER (ANP) - De Vakbond voor Burger en Militair defensiepersoneel (VBM) is het eens met generaal Onno Eichelsheim, die zegt dat oefeningen van Defensie ondanks de droogte niet tijdelijk stilgelegd hoeven te worden. Deze week ontstonden drie grote natuurbranden op militaire terreinen. Voorzitter Jean Debie vindt het desondanks niet onverantwoord om onder de huidige omstandigheden te oefenen. "Militairen weten over het algemeen heel goed wat ze op zulke momenten moeten doen."

17 minuten geleden
Staatssecretaris Boswijk verwacht aanpassing protocollen Defensie

DEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.

46 minuten geleden
Brandweer nog volop bezig met nablussen bij 't Harde

'T HARDE (ANP) - De brandweer is nog volop bezig met het controleren en nablussen van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Op meerdere plekken ontstaan nieuwe brandhaarden, die direct door de brandweer worden bestreden om verdere uitbreiding van de brand te voorkomen.

1 uur geleden
Duitsland stuurt 21 brandweerwagens naar Nederland

BONN (ANP) - De Duitse brandweer stuurt vrijdag 21 voertuigen met 67 mensen naar Nederland om te helpen bij het blussen van de natuurbranden. De gespecialiseerde eenheden komen uit de steden Düsseldorf, Leverkusen, Bonn, Königswinter en Ratingen.

2 uur geleden
Vanaf zaterdagmiddag code geel om onweer met windstoten en hagel

DE BILT (ANP) - In Nederland is vanaf zaterdagmiddag code geel van kracht wegens onweer met windstoten en hagel, meldt het KNMI. Volgens het weerinstituut is er kans op hagelstenen tot 2 centimeter groot en windstoten tot plaatselijk 70 kilometer per uur.

3 uur geleden
Meer dan helft van de Nederlanders verbrandt door zon in de zomer

MAASTRICHT (ANP) - Meer dan de helft van de Nederlanders (56 procent) is afgelopen zomer verbrand door de zon. Dat blijkt uit onderzoek dat de Universiteit Maastricht heeft gedaan in opdracht van het Nationaal Huidfonds.

3 uur geleden
Politie: weer meer en heftiger geweld tegen agenten vorig jaar

DEN HAAG (ANP) - Er was afgelopen jaar meer geweld tegen agenten en het gebruikte geweld was heftiger, concludeert de politie na de publicatie van cijfers over het afgelopen jaar. De politie telde vorig jaar 12.896 geweldsincidenten tegen politiemensen. In 2024 waren dat er 12.543.

5 uur geleden