Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europees F-16 trainingscentrum voor Oekraïners in Roemenië geopend

Europees F-16 trainingscentrum voor Oekraïners in Roemenië geopend

DEN HAAG (ANP) - In Roemenië is maandag het Europees trainingscentrum (EFTC) geopend waar onder anderen Oekraïense piloten worden opgeleid om met de F-16 te vliegen. Het laat zien hoe de inspanningen de afgelopen jaren zijn veranderd om de Europese samenwerking op defensiegebied te intensiveren, zei demissionair minister Kajsa Ollongren (Defensie) bij de opening.

Het EFTC is gevestigd op vliegbasis Fetești in het oosten van Roemenië. Daar wordt samengewerkt met F-16 fabrikant Lockheed Martin die de trainingen gaat verzorgen. Nederland levert achttien F-16 gevechtsvliegtuigen, de eerste vijf zijn al gearriveerd. Samen met Denemarken nam Nederland dit jaar het voortouw bij de training van Oekraïense vliegers.

"Het is een multinationale inspanning, samen met de industrie, om de Europese veiligheid te versterken. Om het luchtruim te beveiligen. Voor mij is dit een voorbeeld van toekomstige defensiesamenwerking", aldus Ollongren. "Want geen enkel Europees land kan voor zijn eigen veiligheid zorgen. We moeten samenwerken."

De verwachting is dat begin volgend jaar de eerste Oekraïners in Roemenië worden opgeleid. Er kunnen ook vliegers en technisch personeel van andere NAVO-landen worden opgeleid. Meerdere westerse landen hebben toegezegd F-16's te zullen leveren voor het trainingscentrum. In veel NAVO-landen wordt het vliegtuig vervangen door de F-35.

Meer uit Binnenland

Even tot Hier haalt ruim 3,1 miljoen euro op voor Oekraïne

ALMERE (ANP) - Het programma Even tot Hier heeft 3.182.651 euro opgehaald voor ambulances en medische hulpgoederen voor Oekraïne. Dat werd zaterdag bekendgemaakt in de seizoensafsluiter van het BNNVARA-programma.

4 uur geleden
Twee zwaargewonde kinderen in woning vermeende spookrijder A58

MOERGESTEL (ANP) - In een woning aan de Janus Rooijakkersstraat in Moergestel (Noord-Brabant) zijn zaterdagavond twee zwaargewonde kinderen aangetroffen. De vader van de kinderen is volgens de politie de man die eerder op de avond vermoedelijk als spookrijder betrokken was bij een ongeluk op de A58. Bij dat ongeluk raakten vier mensen gewond, onder wie de spookrijder.

5 uur geleden
KNMI waarschuwt ook voor dichte mist in Zuid-Holland en Utrecht

DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt met code geel voor dichte mist in Zuid-Holland en Utrecht. Voor de provincies Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg had het weerinstituut eerder op de avond om dezelfde reden al code geel afgegeven.

5 uur geleden
Van Weel: vrijlating Belarussen goed nieuws, maar velen nog vast

DEN HAAG (ANP) - De vrijlating van 123 politieke gevangenen in Belarus is volgens demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) "goed nieuws", maar hij wijst er ook op dat nog veel tegenstanders van president Aleksandr Loekasjenko vastzitten.

7 uur geleden
Code geel in oosten en zuidoosten om dichte mist

DE BILT (ANP) - In het zuidoosten kan het zaterdagavond en in de nacht naar zondag plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft voor de provincies Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg code geel afgegeven in verband met de dichte mist. Volgens het weerinstituut kan het verkeer daar last van hebben. Op sommige plekken is het zicht minder dan 200 meter.

8 uur geleden
Concertgebouw tijdelijk ontruimd om onbekende stanklucht

AMSTERDAM (ANP) - Het Concertgebouw in Amsterdam is zaterdag aan het einde van de middag tijdelijk ontruimd. Volgens een woordvoerster van de veiligheidsregio hadden bezoekers last van een "onprettige, stinkende lucht".

9 uur geleden
Politie lost waarschuwingsschot bij aanhouding na mishandeling

DORST (ANP) - Bij een aanhouding in het Brabantse Dorst heeft de politie een waarschuwingsschot gelost. De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere meldingen van een man die een vrouw mishandelde in een woning voor arbeidsmigranten aan de Rijksweg. Twee getuigen zouden hebben gezien dat de man een vuurwapen had.

13 uur geleden