Europees F-16 trainingscentrum voor Oekraïners in Roemenië geopend
DEN HAAG (ANP) - In Roemenië is maandag het Europees trainingscentrum (EFTC) geopend waar onder anderen Oekraïense piloten worden opgeleid om met de F-16 te vliegen. Het laat zien hoe de inspanningen de afgelopen jaren zijn veranderd om de Europese samenwerking op defensiegebied te intensiveren, zei demissionair minister Kajsa Ollongren (Defensie) bij de opening.
Het EFTC is gevestigd op vliegbasis Fetești in het oosten van Roemenië. Daar wordt samengewerkt met F-16 fabrikant Lockheed Martin die de trainingen gaat verzorgen. Nederland levert achttien F-16 gevechtsvliegtuigen, de eerste vijf zijn al gearriveerd. Samen met Denemarken nam Nederland dit jaar het voortouw bij de training van Oekraïense vliegers.
"Het is een multinationale inspanning, samen met de industrie, om de Europese veiligheid te versterken. Om het luchtruim te beveiligen. Voor mij is dit een voorbeeld van toekomstige defensiesamenwerking", aldus Ollongren. "Want geen enkel Europees land kan voor zijn eigen veiligheid zorgen. We moeten samenwerken."
De verwachting is dat begin volgend jaar de eerste Oekraïners in Roemenië worden opgeleid. Er kunnen ook vliegers en technisch personeel van andere NAVO-landen worden opgeleid. Meerdere westerse landen hebben toegezegd F-16's te zullen leveren voor het trainingscentrum. In veel NAVO-landen wordt het vliegtuig vervangen door de F-35.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Naast de welbekende Eindexamenklachtenlijn komt het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) dit jaar met de zogenoemde stresslijn. Die is er voor eindexamenleerlingen die geen klacht willen indienen, maar "behoefte hebben aan een luisterend oor in deze stressvolle periode". Want volgens LAKS-bestuurder Inass Jagour verdienen scholieren "een plek om stress en prestatiedruk te uiten".
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de stewardess van KLM die werd getest op het hantavirus is de uitslag van de test negatief. Dat bevestigt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). De vrouw uit Haarlem was eerder in het Zuid-Afrikaanse Johannesburg in contact gekomen met een Nederlandse vrouw die later overleed aan het virus.
33 minuten geledenLONDEN (ANP) - Bij twee Britse burgers is inmiddels bevestigd dat ze besmet zijn met het hantavirus. Er is ook nog een vermoedelijke besmetting bij een Brit op het eiland Tristan da Cunha, dat deel uitmaakt van Sint-Helena, melden Britse overheidsdiensten in een verklaring. Ze zeggen samen te werken met de internationale autoriteiten om voorbereidingen te treffen voor de terugkeer van opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit Amsterdam heeft alle systemen die in verbinding staan met onderwijssoftware Canvas losgekoppeld. Dat liet de onderwijsinstelling weten nadat hackersgroep ShinyHunters donderdagavond de Canvas-sites van meerdere Nederlandse universiteiten had weten over te nemen.
5 uur geledenUITHOORN (ANP) - De Noord-Hollandse gemeente Uithoorn plaatst cameratoezicht in een straat waar dit jaar een asielzoekerscentrum moet komen. De camera's zijn voor een periode van twee weken en zijn bedoeld "ter bescherming van de openbare orde en veiligheid aan de Wiegerbruinlaan", aldus de gemeente.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten noemt de aanval met een vuurwerkbom op het partijkantoor van zijn eigen partij D66 "een laffe daad van intimidatie".
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) noemt de aanval met een vuurwerkbom donderdagavond op het partijkantoor van D66 een "laffe daad". Dat doet de CDA-bewindsman in een reactie op X. "Laat het duidelijk zijn: geweld hoort niet thuis in onze democratie."
10 uur geleden