Europees Commissievoorzitter steunt Hongaarse collega in opspraak
BRDO (ANP) - Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen heeft "alle vertrouwen" in haar Hongaarse Eurocommissaris voor Uitbreiding. Ook al kwam deze Olivér Várhelyi deze week in opspraak, omdat hij zou proberen de toetreding van Servië te bespoedigen door de belabberde toestand van de rechtsstaat daar te verdoezelen.
"Alle Eurocommissarissen hebben mijn volledige vertrouwen", verklaarde Von der Leyen desgevraagd. Ze wees erop dat de deskundigen van de commissie "met een boel expertise, van jaren om niet te zeggen decennia" met grote regelmaat verslag doen van de vorderingen van kandidaat-lidstaten als Servië. "Servië is een eind op streek, maar natuurlijk is er nog veel te doen, ook op het vlak van de rechtsstaat." Dat erkent de regering in Belgrado volgens haar ook.
Várhelyi sluit volgens anonieme ambtenaren en diplomaten en enkele Europarlementariërs doelbewust de ogen voor allerhande zaken die nog aan de Servische democratie en rechtsstaat mankeren, zo bericht het Brusselse nieuwsplatform Politico. Alles om Servië vlug de EU in te loodsen, zoals ook de Hongaarse premier Viktor Orbán vurig bepleit. Daar gaat de commissie weliswaar niet over, maar de EU-landen die erover beslissen leunen wel op haar oordeel.
Orbán voert zelf al jaren een steeds verhitter gevecht met het dagelijks bestuur van de EU over zijn omgang met bijvoorbeeld rechters, journalisten, politieke tegenstanders en minderheden.
De toetreding van Servië tot de EU lijkt op het ogenblik nog ver weg. De daarvoor vereiste hervormingen zijn gestokt.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP) - Als Europese landen oorlog willen, is Rusland daar "klaar" voor, zegt president Vladimir Poetin voorafgaand aan zijn ontmoeting met afgevaardigden van de Verenigde Staten. Poetin herhaalde zijn eerdere beschuldiging dat de VS vrede proberen te stichten in Oekraïne, maar daarin worden gedwarsboomd door Europa.
2 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar, dat bemiddelt bij de verdere onderhandelingen tussen Hamas en Israël, voert de druk op om beide partijen "snel aan tafel te krijgen" voor de tweede fase van het vredesoverleg. Dat kondigde de woordvoerder van de Qatarese minister van Buitenlandse Zaken, Majed al-Ansari, aan.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse pogingen een einde te maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne gaan "op den duur" lukken, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. Maar dan moet Rusland wel meedoen, "en dat wordt vandaag getest".
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïense en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben het plan dat een einde moet maken aan de oorlog met Rusland "verfijnd", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Functionarissen van beide landen spraken afgelopen week in Florida met elkaar. Het ging onder meer over bescherming tegen Russische aanvallen en "het voorkomen van schendingen van afspraken in het geval van een staakt-het-vuren", meldt Zelensky.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-landen trekken de komende dagen extra geld uit voor de inkoop van Amerikaanse wapens voor Oekraïne, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. NAVO-lidstaten hebben al veel gedaan, maar "we moeten nog altijd meer doen", zei hij. Rutte is "voorzichtig optimistisch" dat het gaat lukken om de 1 miljard dollar bijeen te sprokkelen die Oekraïne maandelijks zegt nodig te hebben.
4 uur geledenSHEFFIELD (ANP) - De Britse politie heeft zich bij de Hillsborough-stadionramp in 1989 schuldig gemaakt aan "fundamenteel falen" en laksheid. Dat staat in een nieuw rapport van de politiewaakhond, schrijft Sky News. Het was het grootste onafhankelijke onderzoek naar de ramp, waarbij 97 Liverpool-fans om het leven kwamen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De veroordeelde Hondurese oud-president Juan Orlando Hernández is vrijgelaten uit een gevangenis in de Verenigde Staten, aldus gegevens van de Amerikaanse gevangenisautoriteiten. De Amerikaanse president Donald Trump heeft hem gratie verleend.
5 uur geleden