Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europees akkoord over veiliger kraanwater

Europees akkoord over veiliger kraanwater

STRAATSBURG (ANP) - Kraanwater in Europa wordt veiliger. De normen voor lood, schadelijke bacteriën en andere risicovolle stoffen worden aangescherpt. Zo komen er controles op microplastics, hormoonverstoorders als bisphenol en bepaalde PFAS-chemicaliën.

Onderhandelaars van de EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben hier een principeakkoord over bereikt. Uitgangspunt is dat elke Europeaan toegang moet hebben tot schoon en veilig water. Een belangrijk doel is dat consumenten meer vertrouwen krijgen in leidingwater, dat goedkoper en milieuvriendelijker is dan water uit flessen.

Het Europese Agentschap voor Chemische Stoffen (ECHA) gaat erop toezien dat de strengere regels voor leidingen en ander materiaal dat met drinkwater in contact komt, worden nageleefd. Verder worden horecabedrijven aangemoedigd gratis of tegen een kleine vergoeding kraanwater te serveren.

Right2Water-campagne

De aanscherping volgt op de zogenoemde Right2Water-campagne, het eerste Europese burgerinitiatief dat vijf jaar geleden werd gesteund door ruim 1,6 miljoen Europeanen. Staatssecretaris Stientje van Veldhoven (Milieu) zei eerder dat ze nog meer chemische stoffen aan de aanpassing van de twintig jaar oude Drinkwaterrichtlijn had willen toevoegen.

Het akkoord moet nog formeel worden goedgekeurd.

Meer uit Binnenland

Scholen in Beverwijk en Heemskerk dicht om veiligheidsredenen

BEVERWIJK/HEEMSKERK (ANP) - Zeker twee middelbare scholen in Beverwijk en Heemskerk blijven vrijdag gesloten. Dat volgt op een noodbevel dat is uitgevaardigd na recente veiligheidsincidenten tussen twee groepen in beide gemeenten. Enkele wijken in Beverwijk zijn aangemerkt als veiligheidsrisicogebied. "Het doel hiervan is mogelijk wapenbezit en wapenmisbruik tegen te gaan", meldt de gemeente Beverwijk op X.

21 minuten geleden
Nederland wil duurzame warmte, mits bedrijven weinig winst maken

UTRECHT (ANP) - Meer dan de helft van de Nederlanders staat positief tegenover een overstap van aardgas naar duurzame warmte, mits energiebedrijven minimale winst maken en daarover transparant zijn. Dat meldt Energie Beheer Nederland (EBN) op basis van onderzoek door MSG Sustainable Strategies Populytics.

1 uur geleden
Uitslaande brand aan de Elfde Wijk in Rheezerveen

RHEEZERVEEN (ANP) - Aan de Elfde Wijk in het Overijsselse Rheezerveen is in de nacht van donderdag op vrijdag een uitslaande brand uitgebroken, meldt de veiligheidsregio IJsselland. Daarbij zou een dak van een boerderij in brand staan.

7 uur geleden
JA21 wil gaswinning in Groningen beperkt hervatten

DEN HAAG (ANP) - JA21 wil de gaswinning uit het Groningenveld "beperkt, maar zo spoedig mogelijk" hervatten. Dat voorstel deed Joost Eerdmans in een debat donderdag over Oekraïne. Volgens hem is dat nodig gezien de geopolitieke spanningen en de wens om minder gas te importeren uit Rusland.

12 uur geleden
Regeling hergebruik plastic die Kamer wil, komt er voorlopig niet

DEN HAAG (ANP) - Een financiële regeling om hergebruik en recycling van plastic aan te moedigen, komt er voorlopig niet. Een Kamermeerderheid sprak donderdag in een debat steun uit voor deze 'hefboom', maar volgens demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu, VVD) hangt de invoering af van Europese plannen die in 2029 in werking treden.

14 uur geleden
ANP-fotograaf Remko de Waal wint PrinsjesFotoprijs 2025

DEN HAAG (ANP) - ANP-fotograaf Remko de Waal is de winnaar van de PrinsjesFotoprijs 2025. De Waal won de prijs voor beste politieke foto van het jaar met een beeld van Marjolein Faber bij haar aankomst bij het Catshuis voor de ministerraad.

14 uur geleden
Aartsen wil doelen circulaire economie 'actualiseren'

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) wil de doelen om een kringloopeconomie te bereiken "actualiseren". Dat heeft hij gezegd in een debat over dat onderwerp. "We gaan kijken wat er nodig is om het aan de ene kant realistisch te maken, zonder dat je weer zwabberbeleid gaat krijgen."

14 uur geleden