Europees akkoord geeft klant recht op reparatie van apparaten
BRUSSEL (ANP) - Consumenten in de Europese Unie krijgen het recht om afwasmachines, mobiele telefoons en andere apparaten te laten repareren. De nieuwe EU-regels moeten meer spullen behoeden voor de schroothoop, hebben de EU-landen en het Europees Parlement afgesproken.
Als iets kapot of versleten is hebben consumenten nu vaak geen andere keuze dan het nieuw te kopen. Dat is slecht voor de planeet en voor hun portemonnee. Als dat verandert, kunnen ze volgens de Europese Commissie ieder jaar 12 miljard euro besparen.
Verkopers worden onder meer verplicht om defecte producten tijdens de garantieperiode op verzoek van een klant te herstellen, staat in een voorlopig akkoord dat onderhandelaars van de EU-lidstaten en het EU-parlement hebben gesloten. Is de garantie verlopen, dan kan een klant aanspraak maken op reparatie voor een redelijke prijs en binnen een redelijke termijn. Wie een product laat repareren, krijgt een extra jaar garantie. Het wordt fabrikanten verboden om reparatie onmogelijk te maken.
Wasmachines
De nieuwe regels gaan gelden voor apparaten als stofzuigers, wasmachines en tablets. De komende jaren zullen andere producten volgen.
Het voltallige Europees Parlement en de EU-landen moeten het akkoord nog bekrachtigen, maar dat gaat haast nooit mis. Dan hebben de EU-landen nog twee jaar om de regels in te voeren.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Die volgen op aanzienlijke koersverliezen eerder deze week, als gevolg van de onzekerheid die de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran teweegbrengt. Beleggers leken het moment aan te grijpen om weer in aandelen te stappen, waarbij ze ook werden geholpen door positieve data over de Amerikaanse economie. Eerder op de dag toonden de Europese beurzen al wat herstel van de klap die de oorlog toebracht aan de financiële markten.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Europese overheden meer in de EU laten inkopen is niet genoeg om de concurrentiepositie van de industrie te versterken. Dit stelt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na het voorstel hierover van de Europese Commissie.
6 uur geledenHOLTEN (ANP) - Het bedrijf achter de vleesvervangers van Vivera en De Vegetarische Slager maakt zich zorgen dat EU-landen donderdag instemmen met een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Dit heeft topman Willem van Weede van The Vegetarian Butcher Collective woensdag tegen het ANP gezegd.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
7 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
8 uur geleden