Europarlementariërs VVD en SGP willen verbod op Samidoun
BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse Europarlementariërs Malik Azmani (VVD) en Bert-Jan Ruissen (SGP) willen een verbod op de pro-Palestijnse organisatie Samidoun. Dat zeiden ze woensdagavond tijdens een spoeddebat in het Europees Parlement over het geweld in Amsterdam tegen Israëlische voetbalsupporters in de nacht van donderdag op vrijdag. Ruissen had het spoeddebat aangevraagd.
In het debat sprak het Europarlement zijn afschuw uit over het geweld tegen Joden. Het maakt zich grote zorgen over de groeiende Jodenhaat en antisemitisme in Europa. "Antisemitisme blijft een risico en dat moet bestreden worden", zei Eurocommissaris Margaritis Schinas (Bevordering van Europese levenswijze).
Naast de VVD en SGP veroordeelden ook de Nederlandse Europarlementariërs van CDA, GroenLinks-PvdA, BBB, D66 en Partij voor de Dieren (PvdD) het geweld.
Olie op het vuur
"Helemaal niets rechtvaardigt het georganiseerd achtervolgen van Maccabi-fans of andere Israëlische bezoekers", zei Europarlementariër Thijs Reuten (GroenLinks-PvdA). Iedereen die zich schuldig maakt aan antisemitisme moet met "de volle kracht van wet worden bestraft", zei zijn collega Sander Smit (BBB).
D66-Europarlementariër Gerben-Jan Gerbrandy, Tineke Strik (GroenLinks-PvdA) en Anja Hazekamp (PvdD) verweten politici met hun uitlatingen olie op het vuur te gooien. "Zonder alle feiten te kennen, hebben politici hele bevolkingsgroepen over een kam geschoren. Honderdduizenden mensen werden op de korrel genomen voor politiek gewin", zei Gerbrandy.
Geen rechtvaardiging
Diverse Europarlementariërs van de Patriotten voor Europa, waar de PVV deel van uitmaakt, legden in het debat de schuld van het antisemistische geweld bij "nieuwkomers en islamistische migranten", zei onder anderen Anders Vistisen. Hazekamp zei dat er geen rechtvaardiging is voor Jodenhaat, maar ook niet voor moslimhaat. "Ook niet in het Europees Parlement".
Europarlementariërs van rechts tot links uit diverse lidstaten riepen op tot opsporing, vervolging en gevangenisstraf voor de daders van het geweld in Amsterdam. Iedereen vindt dat Joden zich veilig moeten voelen.
"Joden leven opnieuw in vrees", zei Tomas Tobé van de centrumrechtse EVP. "Dat doet ons denken aan de zwartste periode in onze geschiedenis." Ook andere Europarlementariërs verwezen tijdens het debat naar de Holocaust.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De NAM moet honderden miljoenen bijdragen aan de schadeafhandeling en versterkingsoperatie in Groningen. Dat heeft de rechter beslist in een tussenuitspraak, in de rechtszaak die het gaswinningsbedrijf begon om de heffingen aan te vechten. Energieminister Sophie Hermans (VVD) en staatssecretaris Eddie van Marum (Groningen, BBB) hebben de vonnissen in de rechtszaken hierover donderdag naar de Tweede Kamer verstuurd.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep in de zaak over het Vlaardingse pleegmeisje. Na strafeisen van elf jaar cel en tbs met dwangverpleging legde de rechtbank in Rotterdam acht jaar cel op aan de pleegouders Johnny van den B. en Daisy W., omdat ze het meisje sloegen en opsloten in een kooi.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft donderdag telefonisch overlegd met president Volodymyr Zelensky van Oekraïne over het vredesplan dat op tafel ligt. "De gesprekken rondom het vredesplan voor Oekraïne volgen elkaar snel op. Er zijn positieve stappen gezet", liet Schoof na afloop op X weten.
3 uur geleden