Europarlementariërs VVD en SGP willen verbod op Samidoun
BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse Europarlementariërs Malik Azmani (VVD) en Bert-Jan Ruissen (SGP) willen een verbod op de pro-Palestijnse organisatie Samidoun. Dat zeiden ze woensdagavond tijdens een spoeddebat in het Europees Parlement over het geweld in Amsterdam tegen Israëlische voetbalsupporters in de nacht van donderdag op vrijdag. Ruissen had het spoeddebat aangevraagd.
In het debat sprak het Europarlement zijn afschuw uit over het geweld tegen Joden. Het maakt zich grote zorgen over de groeiende Jodenhaat en antisemitisme in Europa. "Antisemitisme blijft een risico en dat moet bestreden worden", zei Eurocommissaris Margaritis Schinas (Bevordering van Europese levenswijze).
Naast de VVD en SGP veroordeelden ook de Nederlandse Europarlementariërs van CDA, GroenLinks-PvdA, BBB, D66 en Partij voor de Dieren (PvdD) het geweld.
Olie op het vuur
"Helemaal niets rechtvaardigt het georganiseerd achtervolgen van Maccabi-fans of andere Israëlische bezoekers", zei Europarlementariër Thijs Reuten (GroenLinks-PvdA). Iedereen die zich schuldig maakt aan antisemitisme moet met "de volle kracht van wet worden bestraft", zei zijn collega Sander Smit (BBB).
D66-Europarlementariër Gerben-Jan Gerbrandy, Tineke Strik (GroenLinks-PvdA) en Anja Hazekamp (PvdD) verweten politici met hun uitlatingen olie op het vuur te gooien. "Zonder alle feiten te kennen, hebben politici hele bevolkingsgroepen over een kam geschoren. Honderdduizenden mensen werden op de korrel genomen voor politiek gewin", zei Gerbrandy.
Geen rechtvaardiging
Diverse Europarlementariërs van de Patriotten voor Europa, waar de PVV deel van uitmaakt, legden in het debat de schuld van het antisemistische geweld bij "nieuwkomers en islamistische migranten", zei onder anderen Anders Vistisen. Hazekamp zei dat er geen rechtvaardiging is voor Jodenhaat, maar ook niet voor moslimhaat. "Ook niet in het Europees Parlement".
Europarlementariërs van rechts tot links uit diverse lidstaten riepen op tot opsporing, vervolging en gevangenisstraf voor de daders van het geweld in Amsterdam. Iedereen vindt dat Joden zich veilig moeten voelen.
"Joden leven opnieuw in vrees", zei Tomas Tobé van de centrumrechtse EVP. "Dat doet ons denken aan de zwartste periode in onze geschiedenis." Ook andere Europarlementariërs verwezen tijdens het debat naar de Holocaust.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ruim 800.000 mensen in Nederland die nu nog leven, maakten het einde van de Tweede Wereldoorlog mee. Dat is minder dan 5 procent van de bevolking, blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van het CBS.
1 uur geledenGENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
8 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
8 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.
12 uur geleden