Europarlementariërs VVD en SGP willen verbod op Samidoun
BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse Europarlementariërs Malik Azmani (VVD) en Bert-Jan Ruissen (SGP) willen een verbod op de pro-Palestijnse organisatie Samidoun. Dat zeiden ze woensdagavond tijdens een spoeddebat in het Europees Parlement over het geweld in Amsterdam tegen Israëlische voetbalsupporters in de nacht van donderdag op vrijdag. Ruissen had het spoeddebat aangevraagd.
In het debat sprak het Europarlement zijn afschuw uit over het geweld tegen Joden. Het maakt zich grote zorgen over de groeiende Jodenhaat en antisemitisme in Europa. "Antisemitisme blijft een risico en dat moet bestreden worden", zei Eurocommissaris Margaritis Schinas (Bevordering van Europese levenswijze).
Naast de VVD en SGP veroordeelden ook de Nederlandse Europarlementariërs van CDA, GroenLinks-PvdA, BBB, D66 en Partij voor de Dieren (PvdD) het geweld.
Olie op het vuur
"Helemaal niets rechtvaardigt het georganiseerd achtervolgen van Maccabi-fans of andere Israëlische bezoekers", zei Europarlementariër Thijs Reuten (GroenLinks-PvdA). Iedereen die zich schuldig maakt aan antisemitisme moet met "de volle kracht van wet worden bestraft", zei zijn collega Sander Smit (BBB).
D66-Europarlementariër Gerben-Jan Gerbrandy, Tineke Strik (GroenLinks-PvdA) en Anja Hazekamp (PvdD) verweten politici met hun uitlatingen olie op het vuur te gooien. "Zonder alle feiten te kennen, hebben politici hele bevolkingsgroepen over een kam geschoren. Honderdduizenden mensen werden op de korrel genomen voor politiek gewin", zei Gerbrandy.
Geen rechtvaardiging
Diverse Europarlementariërs van de Patriotten voor Europa, waar de PVV deel van uitmaakt, legden in het debat de schuld van het antisemistische geweld bij "nieuwkomers en islamistische migranten", zei onder anderen Anders Vistisen. Hazekamp zei dat er geen rechtvaardiging is voor Jodenhaat, maar ook niet voor moslimhaat. "Ook niet in het Europees Parlement".
Europarlementariërs van rechts tot links uit diverse lidstaten riepen op tot opsporing, vervolging en gevangenisstraf voor de daders van het geweld in Amsterdam. Iedereen vindt dat Joden zich veilig moeten voelen.
"Joden leven opnieuw in vrees", zei Tomas Tobé van de centrumrechtse EVP. "Dat doet ons denken aan de zwartste periode in onze geschiedenis." Ook andere Europarlementariërs verwezen tijdens het debat naar de Holocaust.
Meer uit Binnenland
HOOGEVEEN (ANP) - Ruim 1500 fans en andere belangstellenden hebben woensdagmiddag in Theater De Tamboer in Hoogeveen afscheid genomen van de overleden volkszanger René Karst. Dat laat theaterdirecteur Pieter-Bas Rebers weten aan het ANP. Hij zegt onder de indruk te zijn van de hoge opkomst. Voor het podium, waar de kist van de zanger staat, is een groot eerbetoon ontstaan met honderden bloemen en kaartjes.
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg heeft geen reactie gehad op haar oproep om informatiepanelen over zwarte soldaten terug te plaatsen op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten. Gouverneur Emile Roemer deed dat verzoek onlangs aan de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, nadat duidelijk was geworden dat de borden waren verwijderd uit het bezoekerscentrum. De American Battle Monuments Commission (ABMC), de beheerder van de begraafplaats, liet later weten dat die niet langer in de "herdenkingsmissie" passen en dat er vaker gerouleerd wordt.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten voeren woensdag actie in het Academiegebouw van de Universiteit Leiden. In het gebouw aan het Rapenburg zou politicoloog Hélène Landemore een lezing houden. Haar Cleveringa-oratie is verplaatst naar een ander gebouw een eindje verderop.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het eens over de koers die de EU moet volgen bij de vredesonderhandelingen over Oekraïne. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) na een ingelast digitaal overleg over Oekraïne tegen het ANP. De EU moet Oekraïne op alle mogelijke manieren blijven ondersteunen en Europa moet een rol blijven spelen bij de onderhandelingen over vrede, zei Van Weel. Ook moet snel een besluit worden genomen over de inzet van Russische bevroren tegoeden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van cyberaanvallen is steeds vaker te merken in het dagelijkse leven buiten de digitale wereld om, schrijft de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in het jaarlijkse Cybersecuritybeeld. De incidenten hebben nog niet geleid tot "maatschappelijke ontwrichting of significante impact op de nationale veiligheid", maar die potentie was er wel, volgens de NCTV.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Als het aan het stadsbestuur ligt, verdwijnen fatbikes in Amsterdam uit de drukke gebieden. Het college van B&W gaat bekijken of dat via een plaatselijke verordening kan worden geregeld. Amsterdam vindt dat het Rijk te lang doet over beleid tegen de overlast van fatbikes.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpak van geweld tegen vrouwen en meisjes begint door erover te praten. Dat concludeerden enkele Zuid-Hollandse burgemeesters op een bijeenkomst op het provinciehuis in Den Haag in het kader van de internationale campagne Orange the World, die aandacht vraagt voor vrouwengeweld.
12 uur geleden