Europarlementariërs vragen Merkel om transparantie in EU
BRUSSEL (ANP) - Een honderdtal Europarlementariërs vraagt bondskanselier Angela Merkel om regels in te voeren voor transparante EU-besluitvorming en lobby-activiteiten. Dat zou zij moeten doen tijdens het Duitse EU-voorzitterschap vanaf 1 juli. In de brief, medeondertekend door GroenLinks, PvdA en Partij voor de Dieren, zeggen de parlementariërs dat ondoorzichtige praktijken in Brussel de EU-burgers een slechte dienst bewijzen. Ze verzoeken Merkel een einde te maken aan contacten en besluitvorming achter gesloten deuren.
Zo dringen de briefschrijvers erop aan verslaggeving in te voeren bij de 150 EU-organen die de vergaderingen van de lidstaten (de raad van ministers) voorbereiden. Ook vinden ze het "onaanvaardbaar" dat de onderhandelingsposities van de lidstaten niet systematisch worden vastgelegd en openbaar gemaakt. "Het lijkt ons onbetwistbaar dat burgers het recht hebben om te weten hoe hun regering zich in de ministerraden opstelt."
Ook moeten de lidstaten een lobbyregister introduceren, zodat inzichtelijk wordt welke contacten de regeringen met het bedrijfsleven hebben. De Europarlementariërs wijzen op het goede voorbeeld dat Finland tijdens zijn EU-voorzitterschap in de tweede helft van 2019 gaf. Helsinki publiceerde alle afspraken die Finse ministers hadden met lobbyisten over Europese zaken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Donald Trump, ontmoeten donderdag in Florida een Oekraïense delegatie die wordt geleid door Roestem Oemjerov, de chef van de veiligheidsraad van Oekraïne. In de gesprekken staat vrede in Oekraïne centraal. De ontmoeting vindt volgens een Amerikaanse functionaris in de omgeving van Miami plaats.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.
6 uur geledenNAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
12 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
13 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
14 uur geleden