Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europarlementariërs vieren vertrek Johnson

Europarlementariërs vieren vertrek Johnson

BRUSSEL/STRAATSBURG (ANP) - Het nieuws dat de Britse premier Boris Johnson het veld ruimt is in het Europees Parlement met opluchting en blijdschap ontvangen. Johnson heeft de verstandhouding tussen Brussel en Londen grondig verpest, stellen velen.

"Eindelijk", zegt de Duitse handelsspecialist en voorzitter van de werkgroep waarin Europarlementariërs met het Verenigd Koninkrijk overleggen. "Johnson was alleen maar bezig met aan de macht blijven en zijn eigen ego", meent Bernd Lange. De sociaaldemocraat wijst op de ramkoers die Londen koos om af te komen van de knellende brexitafspraken over de Noord-Ierse grens.

Lange hoopt dat met een nieuwe premier beter valt te praten. "Nu moet het theatrale Britse vuurwerk stoppen. We hebben een nieuw begin nodig in de betrekkingen tussen de EU en het VK."

'Een ramp'

Het was hoog tijd dat Johnson opstapte, zegt zijn collega Anna Cavazzini van de groenen. Die was "een ramp" voor de betrekkingen tussen Londen en Brussel, stelt ze. GroenLinkser Bas Eickhout merkt fijntjes op dat het nog altijd niet erg vlot met de bevrijding van Brusselse dominantie die brexiteer Johnson ooit beloofde. "Het 'weer eigen baas worden' verloopt goed", spot hij op Twitter.

"Het kan er alleen maar beter op worden" met Johnsons val, denkt de uitgesproken Belgische liberaal Guy Verhofstadt. Hij hoopt op het eind van een periode van populisme aan beide zijden van de Atlantische Oceaan, nu Johnson "net als zijn vriend Donald Trump" op weg is naar de uitgang.

Champagne

De Europese Commissie wil zich niet uitspreken over het naderende vertrek van Johnson. Op de vraag of er donderdag extra champagne wordt geschonken, antwoordt de woordvoerder dat "we hier bij de commissie maar heel weinig alcohol drinken".

Johnsons gezag bladderde de afgelopen maanden snel af door onthullingen over borrels op zijn kantoor toen dat wegens de coronapandemie verboden was. Dat is het partygate-schandaal gaan heten.

Meer uit Buitenland

Netanyahu bevestigt dat Israël niet meewerkt aan Trumps plan Gaza

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bevestigd dat zijn land nooit heeft ingestemd met het plan van president Donald Trump voor de ontwapening van de Palestijnse beweging Hamas. Volgens het plan moet Israël zich uit de Palestijnse kuststrook terugtrekken zodra Hamas zich in overleg heeft ontwapend. Trump heeft afgelopen week trots gemeld dat er vaart zit in de uitvoering en dat Hamas gaat ontwapenen.

8 minuten geleden
Spaanse media: Marokko vervolgt tientallen om komst migranten

RABAT (ANP) - Marokko vervolgt tientallen mensen voor betrokkenheid bij de plotselinge komst van tienduizenden migranten naar de Spaanse exclaves Ceuta en Melilla. Dat melden Spaanse media. Met name bij Ceuta staken veel mensen onverwachts de grens over. Daarbij vonden tientallen migranten de dood, velen verdronken op zee omdat ze om de grenshekken probeerden te zwemmen. Het overgrote deel van de migranten is inmiddels teruggekeerd naar Marokko.

2 uur geleden
Meerdere gewonden door steekpartij in centrum Londen

LONDEN (ANP) - Bij een steekpartij in het centrum van Londen zijn meerdere gewonden gevallen. Dat meldt Sky News op gezag van de autoriteiten. Een 47-jarige vrouw werd gearresteerd op verdenking van wapenbezit en geweldpleging.

3 uur geleden
Politie bevestigt vondst explosief bij drone luchthaven Leipzig

LEIPZIG (ANP) - De Duitse politie heeft bevestigd dat de drone die werd gevonden op de luchthaven van Leipzig voorzien was van een explosief. De lokale justitie meldt in een verklaring dat het toestel door een robot is onderzocht en dat de explosievenopruimingsdienst de ontsteker inmiddels heeft verwijderd.

4 uur geleden
FBI werkt samen met oude rivalen China en Rusland

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse FBI is sinds vorig jaar gaan samenwerken met China en Rusland. Dat zegt directeur Kash Patel. De samenwerking betreft bijvoorbeeld het aanpakken van wereldwijde kindermisbruiknetwerken en cyberfraude die zich richt op Amerikanen. Experts noemen het gevaarlijk dat de VS gevoelige informatie deelt met twee oude rivalen.

6 uur geleden
Zelensky: voorraden voor luchtverdediging zijn sterk verminderd

KYIV (ANP) - Oekraïne heeft in de loop van het jaar een groot deel van zijn voorraad luchtafweerraketten ingezet, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Volgens hem is er ten opzichte van 2025 nog maar een derde over. Eerder zei hij al dat dit soort raketten deze woensdag levens hadden kunnen redden, nadat bij Russische aanvallen op de hoofdstad Kyiv en de omgeving tientallen doden waren gevallen.

6 uur geleden
Belgische politie test drone om oversteek Kanaal te voorkomen

ZUIENKERKE (ANP/BELGA) - De Belgische politie test een drone die moet helpen bij het voorkomen dat migranten op bootjes het Kanaal oversteken. Vier politiezones in het noordwesten van het land werken samen aan de proef. De drone vliegt boven een gebied tot aan de Nederlandse grens.

7 uur geleden