Europarlementariërs verdenken Gazprom van opjagen energierekening
BRUSSEL (ANP) - De torenhoge energieprijzen zijn minstens voor een deel boze opzet van het Russische gasbedrijf Gazprom, denkt een groep Europarlementariërs. De Europese Commissie moet onderzoeken of Gazprom de gasprijs moedwillig opdrijft, vinden ze.
De energieprijzen in de Europese Unie zijn zo gestegen dat EU-landen als Spanje zich genoodzaakt zien om in te grijpen. Er zijn aanwijzingen dat Gazprom, de grootste gasproducent ter wereld, de aanvoer afknijpt om druk te zetten op de EU, stelt een veertigtal Europarlementariërs van allerlei pluimage.
Zo weigert het bedrijf, grotendeels staatseigendom, Oekraïense pijpleidingen te gebruiken om het gas naar Europa te vervoeren, schrijven ze aan de commissie. Gazprom zou al evenmin de geslonken Europese gasreserves hebben willen aanvullen voor de winter, terwijl het genoeg gas op voorraad had. Dat het bedrijf minder gas kan winnen door een brand zou zomaar een smoes kunnen zijn.
De Europarlementariërs, onder wie veel Polen en andere Oost-Europeanen maar ook bijvoorbeeld Belgen en Duitsers, denken dat het Gazprom te doen is om een omstreden pijpleiding. Het bedrijf zou de EU onder druk willen zetten om de voltooiing en ingebruikname van deze Nord Stream 2 te laten doorgaan.
De commissie wil nog niet zeggen of ze in actie komt.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP/DPA) - BMW roept wereldwijd opnieuw honderdduizenden auto's terug vanwege mogelijk brandgevaar. Hierdoor zijn mogelijk 337.374 voertuigen getroffen, werd vrijdag bekend via een publicatie in de database van de Duitse transportautoriteit KBA.
15 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance won vrijdag op de aandelenbeurzen in New York. Persbureau Reuters meldde op basis van een audiofragment dat branchegenoot Warner Bros. Discovery heeft ingestemd met een overname door Paramount ter waarde van 110 miljard dollar. Het aandeel steeg 20,8 procent.
17 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery heeft ingestemd met een overname door Paramount Skydance. Dit blijkt volgens Reuters uit een audiofragment van een wereldwijde bijeenkomst van het bedrijf dat door het persbureau is beoordeeld.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - KPN eist dat Ziggo stopt met het gebruik van de term glasvezel en variaties daarop in de marketing. Daarover heeft het bedrijf een rechtszaak aangespannen, die woensdag plaatsvindt in Den Haag. Ziggo spreekt op de website van een "glasvezel-kabel" en die term zet consumenten op het verkeerde been, aldus KPN. Het is nog niet bekend wanneer de uitspraak komt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASMI, Besi en ASML stegen vrijdag op het Damrak, na de flinke verliezen van de chipbedrijven donderdag. Die gingen toen omlaag op de aandelenbeurs in Amsterdam na de kwartaalcijfers van Nvidia.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Odido wil niet zeggen of bij de gestolen data gevoelige gegevens zijn gepubliceerd van slachtoffers van huiselijk geweld of stalking. RTL Nieuws meldde vrijdag in de gestolen gegevens gevoelige informatie te hebben gevonden van meerdere mensen die worden gestalkt of bedreigd.
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft 110 miljard dollar (93 miljard euro) opgehaald bij een nieuwe financieringsronde. Het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT wordt nu gewaardeerd op 840 miljard dollar. OpenAI kan het geld goed gebruiken om te investeren in meer chips en datacenters.
6 uur geleden