Europarlementariërs verdeeld over soepelere duurzaamheidsregels
BRUSSEL (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs reageren uiterst verdeeld op de voorstellen van de Europese Commissie om de regels voor duurzaamheid voor bedrijven te versoepelen. Voor de VVD en BBB gaan ze niet ver genoeg, het CDA is positief. GroenLinks-PvdA heeft er geen goed woord voor over. D66 heeft het voorstel met "gemengde gevoelens" ontvangen.
De VVD wil dat de wetten die bedrijven verplichten te rapporteren over duurzaamheid en mensenrechten in hun toeleveringsketen helemaal worden geschrapt, in plaats van te versoepelen zoals de Europese Commissie voorstelt. "Bedrijven moeten zich al houden aan arbeidsrechten en milieu- en natuurwetgeving. Dat ze hierover ook nog eens stapels formulieren moeten invullen, is gekkenwerk", zegt VVD-Europarlementariër Jeannette Baljeu.
BBB vindt de plannen een "positieve stap in de goede richting", maar de aanpassingen "schieten tekort", reageert BBB-fractievoorzitter Sander Smit.
Economisch overleven
Het CDA reageert positief. "Europa moet economisch overleven, dat staat op het spel", zegt CDA-fractievoorzitter Tom Berendsen. Volgens hem blijven de klimaatambities met de nieuwe regels staan, "maar houd je bedrijven niet in een administratieve wurggreep".
D66 vindt vereenvoudiging van de regels nodig, maar D66-Europarlementariër Gerben-Jan Gerbrandy vindt de woensdag gepresenteerde voorstellen van de Commissie "doorgeschoten".
Zwabberbeleid
"Simplistische deregulering en zwabberbeleid brengen ons niet dichter bij een oplossing", zegt Europarlementariër Bas Eickhout (GroenLinks-PvdA). De voorstellen zorgen volgens hem niet voor vermindering van bureaucratie. "Het helpt fossiele bedrijven alleen maar om straffeloos te blijven doen waar ze mee bezig zijn."
Europarlementariër Lara Wolters (GroenLinks-PvdA) noemt het voorstel "een klap in het gezicht voor mensenrechten en milieu. En schadelijk voor het vertrouwen in de politiek."
Verschillende politieke groepen
In het Europees Parlement zitten PvdA en GroenLinks in verschillende politieke groepen. De PvdA zit bij de sociaaldemocratische fractie en GroenLinks maakt deel uit van de Groenen. Eickhout is daar mede-fractievoorzitter van.
GroenLinks-PvdA en D66 voorspellen dat de onderhandelingen tussen de Europese Commissie en het Europees Parlement moeizaam zullen verlopen en lang zullen duren. Ook de lidstaten moeten zich erover buigen.
Meer uit Financieel
LOS GATOS (ANP) - Netflix verwacht ondanks de gehoopte overname van grote delen van Warner Bros. Discovery en extra uitgaven aan shows winstgevender te worden in 2026. In het laatste kwartaal van vorig jaar profiteerde de streamingdienst van nieuwe abonnees en hogere prijzen, meldt Netflix bij zijn resultaten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn op de eerste handelsdag na een extra lang weekend met forse verliezen gesloten. Beleggers schrokken van de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump richting Europese bondgenoten in zijn poging Groenland in te lijven.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Gezondheidsautoriteiten in Frankrijk onderzoeken het overlijden van een baby die babyvoeding van Nestlé had gedronken die deel uitmaakte van een grote terugroepactie. Het is nog niet duidelijk of de dood van het jonge kind te maken had met de voeding, benadrukt de organisatie tegenover persbureau AFP.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is niet langer actief op socialemediaplatform X. Volgens de luchthaven is het bereik van X te beperkt, terwijl er zorgen zijn over een toename van desinformatie en haat op het platform.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Amsterdam en andere Europese steden zijn dinsdag lager gesloten. Op de markten overheersten zorgen over dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump richting Europese landen omdat hij Groenland wil inlijven. Maandag leidde dat ook al tot verliezen.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De tijdelijke toezichthouders bij vakbond FNV zijn "tevreden" over de hoeveelheid en de kwaliteit van de kandidaten die zich hebben gemeld voor een nieuw bestuur. Dit meldt de woordvoerster van toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts.
8 uur geledenDAVOS (ANP/RTR) - De Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer vindt dat Trumps dreiging met importheffingen voor Europese landen "een passend gebruik van heffingen" is. Dat zei hij tijdens een paneldiscussie op het World Economic Forum (WEF) in Davos. De Amerikaanse president maakte eerder bekend dat hij een importheffing wil opleggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Dat eiland, dat bij Denemarken hoort, wil hij annexeren.
9 uur geleden