Europarlementariërs: noem aardgas niet groen nu dat Rusland spekt
BRUSSEL (ANP) - Nu de Europese Unie zo snel mogelijk af wil van Russisch aardgas, moet zij gas ook niet als groen aanmerken, vinden Europarlementariërs. PvdA'er Paul Tang, GroenLinkser Bas Eickhout en een honderdtal medestanders doen een nieuwe poging om te beletten dat Brussel aardgas een duurzaam etiket geeft in zijn 'investeerdersgids'.
De Europese Commissie heeft voorgesteld om gas in zijn zogeheten taxonomie het groene label te gunnen omdat het minder CO2 uitstoot dan steenkool. Door kolen in te ruilen voor gas kunnen EU-landen dus een stap zetten naar een klimaatvriendelijker economie, redeneert de commissie. En helemaal zonder kolen en gas zou de unie voorlopig niet kunnen.
Maar tegen de plannen was van meet af aan veel verzet, omdat ze de overgang naar duurzame energie zou ophouden. Nu elke Europese euro voor Russisch gas "de aanvallen mogelijk maakt op het Oekraïense volk, zijn historische steden en het zelfbeschikkingsrecht dat wij koesteren", moet de commissie het voorstel laten varen, schrijven Tang en Eickhout aan voorzitter Ursula von der Leyen.
Het groene etiket voor aardgas ondergraaft de ambitieuze plannen van het dagelijks bestuur van de EU om de Russische gaskraan dicht te draaien, betogen de Europarlementariërs. Ook belangrijke adviseurs van de commissie spraken zich dinsdag opnieuw kritisch uit over de plannen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De eerste gesprekken tussen een delegatie op hoog niveau van de Europese Commissie en de inkomende Hongaarse regering waren "zeer constructief en positief van toon", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. "Ze vormden een zeer nuttig uitgangspunt voor het noodzakelijke werk dat nu moet worden verricht, met name om geld vrij te maken ten behoeve van het Hongaarse volk."
6 minuten geledenISLAMABAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten ervan "het diplomatieke proces" rond een vredesplan niet serieus te nemen. De VS hebben het bestand geschonden met de blokkade van Iraanse havens, de Amerikaanse aanval op een Iraans schip en het vertragen van een bestand in Libanon, zegt Iran.
42 minuten geledenKUJI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Na een zware aardbeving met een kracht van 7.4 is in het noorden van Japan een tsunami aan land gekomen. De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwde voor golven tot drie meter hoog. Tot nu toe is er een tsunamigolf van 80 centimeter waargenomen in de regio Iwate.
53 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - De Londense politie heeft twee verdachten gearresteerd in verband met een poging tot brandstichting bij een synagoge in Noord-Londen. Het gaat om mannen van 17 en 19 jaar oud.
1 uur geledenHASHIKAMI (ANP/AFP) - In het noorden van Japan is een tsunamiwaarschuwing uitgegeven na een zware aardbeving. Die had volgens de eerste berichten een kracht van 7.4. Er worden golven verwacht tot drie meter hoog, meldt de Japanse omroep NHK.
3 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - Bultrug Timmy is op eigen kracht losgekomen voor de Duitse kust. Het dier was de afgelopen weken meermaals gestrand en autoriteiten hadden hun reddingspogingen gestaakt. Zondag werd er nog een particuliere reddingsactie opgestart, maar door het stijgende water wist Timmy maandag toch op eigen kracht los te komen. Volgens het Duitse Bild blijven reddingsdiensten paraat om hem via de Noordzee naar de Atlantische Oceaan te begeleiden.
5 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft oorlogsschepen voor oefeningen naar het westen van de Stille Oceaan gestuurd als reactie op Japanse deelname aan grootschalige oefeningen van de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Australië, Frankrijk en de Filippijnen bij de Filippijnen.
6 uur geleden