Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europarlementariërs: Hongaren en Polen kunnen concessies vergeten

Europarlementariërs: Hongaren en Polen kunnen concessies vergeten

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement peinst er vooralsnog niet over om de rechtstaatvoorwaarden aan EU-subsidies alsnog te versoepelen om Hongarije en Polen tegemoet te komen. Prominente Europarlementariërs als CDA'er Esther de Lange, de liberaal Guy Verhofstadt en de sociaaldemocrate Kathleen Van Brempt opperen zelfs dat de andere EU-landen dan maar zonder de twee dwarsliggers moeten doorzetten met het coronaherstelfonds.

Hongarije en Polen blokkeren de meerjarenbegroting van de EU en het herstelfonds uit woede over nieuwe regels waardoor ontvangers van EU-geld kunnen worden afgerekend op hun omgang met de rechtstaat. Ze krijgen bijval van Slovenië, al ging dat land nog niet zo ver ook zijn veto te gebruiken.

De zwaar getroffen Europese economie kan geen vertraging voor het herstelfonds van honderden miljarden euro's velen, waarschuwen veel Europarlementariërs. Dat moet snel van start, "ZONDER concessies" over de rechtstaatvoorwaarden, twittert Esther de Lange, kopstuk van de grootste fractie in het EP. "Als dat moet (en kan) zonder een aantal landen, dan zij dat maar zo."

Nucleaire optie

Vlaming Verhofstadt, voormalig fractievoorzitter van de liberalen, denkt er ook zo over. "We zullen zien hoelang Hongarije en Polen zich dan nog in de voet blijven schieten." En zijn landgenote Van Brempt, van de tweede fractie in grootte, wil evenmin "een duimbreed toegeven". Het is volgens de sociaaldemocrate "niet onmogelijk" om met de andere lidstaten, via een afzonderlijk akkoord buiten de EU om, een herstelfonds op te richten zonder de landen die de rechtstaat niet willen respecteren.

Premier Mark Rutte opperde dat ook al eens, al noemde hij die uitweg in dezelfde adem een "nucleaire" optie. Hij vreest grote gevolgen van zo'n stap. Maar er gaan steeds meer stemmen op om er toch over na te denken. Ook de Franse staatssecretaris van Europese Zaken voegde zich woensdag in dat koor. Dat zou wel "in laatste instantie" in aanmerking komen, zei Clement Beaune.

Meer uit Buitenland

VN-rapporteur Palestijnse gebieden opnieuw op sanctielijst VS

WASHINGTON (ANP) - De VS hebben de VN-rapporteur voor de mensenrechten in de bezette Palestijnse gebieden, Francesca Albanese, opnieuw op een sanctielijst van individuen gezet. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën.

54 minuten geleden
Israël verklaart zuiden van Libanon tot 'gevechtszone'

BEIROET (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft heel Zuid-Libanon verklaard tot "gevechtszone" en inwoners opgeroepen te evacueren. Dat meldt de Arabischtalige woordvoerder van de IDF op X.

4 uur geleden
Oeganda sluit grens met Congo vanwege ebola-uitbraak

KAMPALA (ANP/AFP/RTR) - Oeganda sluit de grens met de Democratische Republiek Congo om de verspreiding van ebola tegen te gaan, laat de Oegandese regering weten. In Congo zijn meer dan 900 vermoedelijke ebolagevallen en meer dan 220 sterfgevallen. Oeganda heeft zeven gevallen van ebola en een sterfgeval gemeld.

8 uur geleden
Hamas bevestigt dood militaire leider door aanval Israël

GAZA-STAD (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas bevestigt de dood van de militair leider Mohammed Odeh. Eerder zeiden Israëlische vertegenwoordigers al dat hij was omgekomen bij een aanval van het Israëlische leger (IDF) op Gaza-Stad.

9 uur geleden
Israël beveelt evacuatie van Zuid-Libanese stad Tyrus

TYRUS (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht heeft woensdag de evacuatie bevolen van de Zuid-Libanese stad Tyrus en omgeving. Er zijn plannen om daar doelen van Hezbollah aan te vallen, aldus een legerwoordvoerder op X.

9 uur geleden
Twee kinderen na treinongeluk België mogelijk snel uit ziekenhuis

BUGGENHOUT (ANP) - Twee van de vijf kinderen die dinsdag zwaargewond raakten bij het ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in België, kunnen mogelijk binnenkort het ziekenhuis verlaten. Dat zegt de directrice van de school waar de kinderen op zitten tegen VRT Nieuws. "Maar helaas zijn er nog drie leerlingen die nog heel ernstig gewond zijn en die nog veel zorgen nodig hebben."

12 uur geleden
Eerste Laotianen in overstroomde grot na week gevonden

VIENTIANE (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben in Laos vijf van de zeven mensen gevonden die een week geleden vast kwamen te zitten in een overstroomde grot. De Laotianen waren op zoek naar goud.

12 uur geleden