Europarlementariërs: Hongaren en Polen kunnen concessies vergeten
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement peinst er vooralsnog niet over om de rechtstaatvoorwaarden aan EU-subsidies alsnog te versoepelen om Hongarije en Polen tegemoet te komen. Prominente Europarlementariërs als CDA'er Esther de Lange, de liberaal Guy Verhofstadt en de sociaaldemocrate Kathleen Van Brempt opperen zelfs dat de andere EU-landen dan maar zonder de twee dwarsliggers moeten doorzetten met het coronaherstelfonds.
Hongarije en Polen blokkeren de meerjarenbegroting van de EU en het herstelfonds uit woede over nieuwe regels waardoor ontvangers van EU-geld kunnen worden afgerekend op hun omgang met de rechtstaat. Ze krijgen bijval van Slovenië, al ging dat land nog niet zo ver ook zijn veto te gebruiken.
De zwaar getroffen Europese economie kan geen vertraging voor het herstelfonds van honderden miljarden euro's velen, waarschuwen veel Europarlementariërs. Dat moet snel van start, "ZONDER concessies" over de rechtstaatvoorwaarden, twittert Esther de Lange, kopstuk van de grootste fractie in het EP. "Als dat moet (en kan) zonder een aantal landen, dan zij dat maar zo."
Nucleaire optie
Vlaming Verhofstadt, voormalig fractievoorzitter van de liberalen, denkt er ook zo over. "We zullen zien hoelang Hongarije en Polen zich dan nog in de voet blijven schieten." En zijn landgenote Van Brempt, van de tweede fractie in grootte, wil evenmin "een duimbreed toegeven". Het is volgens de sociaaldemocrate "niet onmogelijk" om met de andere lidstaten, via een afzonderlijk akkoord buiten de EU om, een herstelfonds op te richten zonder de landen die de rechtstaat niet willen respecteren.
Premier Mark Rutte opperde dat ook al eens, al noemde hij die uitweg in dezelfde adem een "nucleaire" optie. Hij vreest grote gevolgen van zo'n stap. Maar er gaan steeds meer stemmen op om er toch over na te denken. Ook de Franse staatssecretaris van Europese Zaken voegde zich woensdag in dat koor. Dat zou wel "in laatste instantie" in aanmerking komen, zei Clement Beaune.
Meer uit Buitenland
COURMAYEUR (ANP) - In Italië is een persoon omgekomen door een lawine, meldt nieuwssite RAI News. Twee mensen raakten zwaargewond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Aosta gebracht.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische regering heeft ingestemd met omstreden plannen om de controle over de bezette Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Vorige week ging het Israëlische veiligheidskabinet al akkoord, wat leidde tot kritiek uit onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk.
4 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De VS zien geen reden de conclusies uit het Europese rapport naar de doodsoorzaak van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny in twijfel te trekken. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Slowaakse premier Robert Fico in antwoord op vragen uit de zaal.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense oud-minister Herman Haloesjtsjenko is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te verlaten. Volgens nieuwssite Ukrainska Pravda is de oud-minister, die in verband wordt gebracht met een grote corruptiezaak, op de grens uit een trein gehaald.
7 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Europese Unie wil nog geen datum noemen waarop Oekraïne EU-lid kan worden, denkt buitenlandchef Kaja Kallas. Oekraïne wil een datum vastleggen in een vredesregeling met Rusland, waarover nu wordt onderhandeld. Het land ziet dat als een van de 'veiligheidsgaranties' die het tegen Rusland moeten beschermen.
8 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zondag zeker elf mensen gedood door Israëlische aanvallen, meldt de Palestijnse burgerbeschermingsdienst. Het Israëlische leger zegt dat de aanval werd uitgevoerd als reactie op schendingen van het staakt-het-vuren.
8 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse politie heeft niemand gearresteerd in verband met de ontvoering van Nancy Guthrie. Lokale media meldden eerder dat drie mensen waren opgepakt bij een huiszoeking in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar de politie zei later dat die personen niet zijn gearresteerd. Een man werd wel ondervraagd, meldt CNN op basis van de politie. Hij wordt er niet van verdacht de kidnapper te zijn.
8 uur geleden