Europarlementariërs breken met JA21 uit woede op partijtop
DEN HAAG (ANP) - Zes prominente JA21-leden, onder wie Europarlementariërs Rob Roos en Rob Rooken stappen uit de partij. Ze uiten kritiek op de partijtop en specifiek op mede-oprichter Annabel Nanninga, die toch een gooi doet naar het Tweede Kamerlidmaatschap. Haar kandidatuur moedigt volgens de critici een baantjescarrousel aan, iets waar JA21 zich juist tegen zou moeten verzetten.
Dat Nanninga zich in een recent interview "denigrerend" uitsprak over partijleden die kritisch zijn op haar kandidatuur voor de Tweede Kamer, noemen de prominenten teleurstellend. De interne democratisering en professionalisering is mislukt, constateren de partijleden, waaronder voormalig Statenlid Johan Almekinders. "Daarmee constateren wij dat JA21 niet het Juiste Antwoord op de grote vraagstukken van onze tijd is", schrijven zij in een brief, verwijzend naar de afkorting in de partijnaam, die staat voor Juiste Antwoord.
Ze zeggen hun lidmaatschap op. Het partijbestuur van JA21 zegt in een reactie dat aan de partijprominenten al eens is gevraagd of zij de partij willen verlaten. Dit omdat het onmogelijk bleek om de centrumrechtse koers van de kleine partij "gezamenlijk uit te dragen". "Deze politici hebben hier nu zelf gehoor aan gegeven", concludeert de partij.
Pouw-Verweij en Eppink
Eerder kondigden Kamerleden Nicki Pouw-Verweij en Derk Jan Eppink aan na de verkiezingen niet door te willen als Kamerlid voor JA21. Pouw-Verweij uitte samen met Almekinders eerder kritiek op de achterblijvende interne democratisering.
Roos en Rooken blijven werken als Europarlementariër, volgens een zegsman. Ze blijven ook in de conservatieve fractie waar ze onder de JA21-vlag al deel van uitmaakten.
Reactie JA21
Een woordvoerder van JA21 was niet direct bereikbaar voor commentaar.
Meer uit Politiek
BRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) sluit de inzet van Nederland om de veilige doorvaart in de Straat van Hormuz te garanderen niet uit, maar is daarin wel terughoudend. "Nederland wil het gesprek overal over voeren, maar dit is niet een besluit dat je zomaar neemt", zei hij voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft geen uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de gesprekken die minister-president Jetten maandag voert met vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap. Dat laat CIDI-directeur Naomi Mestrum weten. Het is niet duidelijk wie er wel met Jetten om tafel gaan.
16 uur geledenLEIDEN (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht niet dat progressieve kiezers bij de gemeenteraadsverkiezingen weglopen bij zijn partij D66 omdat ze het coalitieakkoord te rechts vinden. "Ik denk dat de meeste mensen het gewoon kunnen waarderen dat we verantwoordelijkheid nemen nu op landelijk niveau, dat we ook moeilijke keuzes daar niet uit de weg gaan", zei hij zondagmiddag terwijl hij campagne voerde in Leiden.
20 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister-president Rob Jetten spreekt maandag met "vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap" nadat de afgelopen dagen een school in Amsterdam en een synagoge in Rotterdam doelwit waren van explosies. Dit laat hij weten aan een verslaggever van het ANP tijdens het flyeren in Leiden voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het gesprek vindt plaats op het ministerie van Algemene Zaken.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als lokale politici worden bedreigd, kunnen zij een telefoontje van minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) verwachten. Bij WNL op Zondag vertelde de CDA-bewindsman dat hij hier sinds zijn beëdiging drie weken geleden een vaste gewoonte van heeft gemaakt. "En dat moet ik veel te vaak doen." De afgelopen anderhalve week heeft hij al "een stuk of vijf" mensen gebeld.
23 uur geledenALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.
1 dag geledenALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.
1 dag geleden