Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europarlement wil hardere acties EU tegen oorlog in Soedan

Europarlement wil hardere acties EU tegen oorlog in Soedan

STRAATSBURG (ANP) - De EU en de EU-lidstaten moeten meer en hardere acties ondernemen tegen de oorlog en de humanitaire crisis in Soedan, vindt het Europees Parlement. De EU moet onder andere sancties opleggen aan belangrijke commandanten van de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) en het Soedanese leger (SAF).

Zij zijn verantwoordelijk voor ernstige schendingen van het internationaal humanitair recht, stelt het parlement in een resolutie. Ook aan hun financiers en andere medeplichtigen moet de EU sancties opleggen.

De Europese Commissie en de lidstaten moeten krachtig optreden en nauw samenwerken met internationale partners "om genocide in Soedan te voorkomen", stelt het Europees Parlement in de gezamenlijke verklaring. Die is donderdag met 503 stemmen voor, 32 tegen en 52 onthoudingen aangenomen.

Schendingen

De Europarlementariërs veroordelen de "ernstige en systematische schendingen van het internationaal humanitair recht en de mensenrechten" door zowel de RSF als de SAF.

"We moeten de humanitaire hulp opvoeren, druk uitoefenen op de toegang tot hulp en beschermde humanitaire corridors en veilige evacuatieroutes creëren", zei de Nederlandse Europarlementariër Marit Maij (GroenLinks-PvdA) na de stemming.

Verenigde Arabische Emiraten

De sociaaldemocraten (S&D) hebben voor de resolutie gestemd, maar betreuren het dat de rol van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) niet in de resolutie is opgenomen, zegt Maij. De Europese PvdA is onderdeel van S&D.

"Geloofwaardig onderzoek heeft aangetoond dat externe actoren, met name netwerken die vanuit of via de VAE opereren, de RSF hebben gesteund met financiering en wapenleveringen", zegt Maij. "Daarmee hebben ze het wapenembargo van de VN en de beperkende maatregelen van de EU geschonden."

Meer uit Buitenland

Iran meldt burgerdoden door Amerikaanse aanvallen op boten

TEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.

47 minuten geleden
Doden bij explosie in vuurwerkfabriek China

CHANGSHA (ANP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese stad Changsha zijn 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.

1 uur geleden
IAEA: schade aan kerncentrale Zaporizja na droneaanval

ZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.

2 uur geleden
Twaalf medewerkers vast na explosie in mijn Colombia

SUTATAUSA (ANP) - Na een mijnexplosie in Colombia zijn twaalf mijnwerkers opgesloten geraakt. Volgens de gouverneur van de regio in Centraal-Colombia werd de explosie waarschijnlijk veroorzaakt door een ophoping van gassen. In het land vinden geregeld mijnongelukken plaats, meestal als gevolg van slechte ventilatie.

2 uur geleden
Amnesty: massale mensenrechtenschendingen door Congolese rebellen

KINSHASA (ANP) - Rebellen van de Allied Democratic Forces (ADF) in de Democratische Republiek Congo plegen massale mensenrechtenschendingen in het oosten van het land, meldt Amnesty International. Volgens de hulporganisatie kunnen de schendingen neerkomen op oorlogsmisdrijven en misdaden tegen de menselijkheid.

2 uur geleden
Pulitzerprijzen voor verslaggeving over beleid van Trump

NEW YORK (ANP) - Tijdens de uitreiking van de Pulitzerprijzen zijn maandag in New York verschillende reportages over het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump in de prijzen gevallen. De organisatie achter de journalistieke prijzen hekelde tijdens de bekendmaking onder meer de beperkte toegang van de media tot het Witte Huis en het Pentagon.

5 uur geleden
Zelensky kondigt staakt-het-vuren aan per 6 mei

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky heeft een staakt-het-vuren aangekondigd dat in de nacht van 5 op 6 mei om middernacht moet ingaan. Hij reageert daarmee op de Russische aankondiging van een bestand op 8 en 9 mei.

8 uur geleden