Europarlement sleept Commissie voor rechter over geld Hongarije
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement sleept de Europese Commissie voor het Europees Hof van Justitie vanwege de uitkering aan Hongarije van ruim 10 miljard euro. De stap van het Europees Parlement is uitzonderlijk. Maar het zit de Europarlementariërs dan ook zeer hoog dat de Europese Commissie zich volgens hen niet aan de eigen regels lijkt te houden en Hongarije wil paaien met uitkeringen.
Het geld uit EU-fondsen voor Hongarije had de Europese Commissie eerder bevroren omdat de rechtstaat van Hongarije niet meer aan de EU-criteria voldoet. Volgens het Europees Parlement is die Hongaarse rechtstaat nog altijd niet op orde en had de Commissie het geld dus niet mogen uitkeren. De timing van de uitkering in december was bovendien verdacht. Hongarije ligt geregeld dwars bij EU-besluitvorming en houdt dan als enige belangrijke besluiten tegen. Dat speelde ook toen in december de andere EU-landen op een Europese top wilden besluiten over de start van toetredingsonderhandelingen met Oekraïne. Vlak voor deze top kondigde de Europese Commissie het geld voor Hongarije alsnog aan. Kort daarna ging de Hongaarse premier, door niet mee te stemmen, impliciet akkoord met de volgende stap van Oekraïne richting de EU.
Volgens een grote meerderheid in het Europees Parlement lijkt het er zo op dat de Europese Commissie, die neutraal moet optreden als de hoeder van de Europese afspraken, aan politiek doet en toegeeft aan de chantage van één lidstaat.
Het Europees Parlement nam in januari met overgrote meerderheid al het besluit om deze rechtsgang voor te bereiden. Inmiddels blijkt die meerderheid niet verminderd te zijn. Zelfs leden en de fractievoorzitter van de Europese Volkspartij, de eigen partij van commissievoorzitter Ursula von der Leyen, vinden dat de commissie niet correct heeft gehandeld en vragen het Europese Hof die kwestie te beoordelen.
Meer uit Buitenland
HANNOVER (ANP) - Het vliegverkeer op de luchthaven van Hannover heeft woensdagavond ongeveer drie kwartier stilgelegen door een drone in de buurt van het vliegveld, heeft de politie bekendgemaakt. Een piloot meldde het onbemande toestel rond 22.00 uur tijdens de nadering, waarna de luchthaven tot 22.45 uur werd gesloten.
2 uur geledenLOUISVILLE (ANP/RTR) - Het dodental na de crash met een vrachtvliegtuig in Kentucky is opgelopen naar elf, heeft de gouverneur van de Amerikaanse staat bekendgemaakt. Het toestel, een UPS-vrachtvliegtuig dat onderweg was naar Hawaï, stortte in de nacht van dinsdag op woensdag kort na het opstijgen neer op een recyclingbedrijf nabij de luchthaven van Louisville.
6 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De NAVO en secretaris-generaal Mark Rutte krijgen een prestigieuze Duitse vredesprijs. Ze verdienen de Internationale Prijs van de Vrede van Westfalen omdat ze stabiliteit en betrouwbaarheid brengen, vindt de jury.
7 uur geledenBRUSSEL/HEVERLEE (ANP/BELGA) - In de buurt van Belgische militaire instellingen, inclusief luchtmachtbases, zijn woensdag opnieuw drones gesignaleerd. Er zijn weer meldingen gekomen uit de buurt van de luchtmachtbasis Kleine-Brogel, vlakbij de Nederlandse grens bij Weert. In de avond zijn meldingen gekomen uit de buurt van Leuven, waar drones gezien zijn boven het militaire commandocentrum van Heverlee, melden Belgische media.
9 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Ronald Venetiaan is overleden, melden Surinaamse media. Hij leidde het land in totaal vijftien jaar, van 1991 tot 1996 en daarna van 2000 tot 2010. Venetiaan werd 89 jaar.
10 uur geledenSAINT-PIERRE D'OLÉRON (ANP/RTR/AFP) - Een automobilist heeft op het Franse eiland Oléron meerdere voetgangers en fietsers aangereden, meldt binnenlandminister Laurent Nuñez op X. Daarbij zijn volgens de Franse openbaar aanklager tien gewonden gevallen. Van de gewonden zijn er nog steeds twee levensgevaarlijk gewond.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven naar de mogelijkheden te kijken om weer nucleaire wapentests voor kernbommen uit te voeren. Het land heeft die proeven met kernexplosies niet meer gedaan sinds de ineenstorting van de Sovjet-Unie in 1991.
12 uur geleden