Europarlement kiest voor strengere terugkeerregeling asielzoekers
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft maandagavond ingestemd met een voorstel voor een strenge terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Het voorstel van de centrumrechtse EVP, de grootste partij van het Europees Parlement, behaalde met de steun van drie radicaal-rechtse partijen een meerderheid. Een van de onderdelen van het voorstel is dat ook kinderen in terugkeerhubs op uitzetting naar het land van herkomst moeten wachten.
Het EVP-voorstel is ook op andere onderdelen strenger dan het plan waaraan al maanden werd gewerkt door de Nederlandse Europarlementariër Malik Azmani (VVD). Zo kunnen afgewezen asielzoekers eerder en langer in detentie worden geplaatst.
De sociaaldemocraten en de Groenen zijn woedend over wat zij een bizarre gang van zaken noemen en willen de stemming aanvechten.
Azmani
Vermoedelijk gaat dit niets uitmaken, waarmee het nu aangenomen voorstel hoogstwaarschijnlijk het mandaat voor het Europees Parlement wordt om met de EU-lidstaten tot een akkoord te komen.
Azmani zal naar alle waarschijnlijkheid die onderhandelingen met de lidstaten voeren.
Knelpunten
Azmani was door het Europees Parlement aangewezen om met een voorstel voor een nieuwe terugkeerregeling te komen. Daar is maandenlang over vergaderd en onderhandeld met een groep parlementariërs van andere fracties.
Het uiteindelijke voorstel diende Azmani woensdagavond onverwachts in. Dat was vooraf niet gedeeld noch besproken met de groep, zeggen ingewijden. De belangrijkste knelpunten, waaronder voorwaarden en regels voor het plaatsen van asielzoekers in terugkeerhubs, waren nog niet besproken.
De EVP diende daarop meteen een eigen voorstel in en had vooraf voldoende steun vergaard van de rechts-conservatieve ECR en de radicaal-rechtse Patriotten voor Europa en ESN.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Gegevens van meer dan 40.000 medewerkers van het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid zijn vrijgegeven na een hack. Distributed Denial of Secrets, dat een platform biedt om gelekte informatie te publiceren, zegt de informatie gekregen te hebben van een hackerscollectief dat zich Department of Peace noemt.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - Een rechter in Los Angeles heeft een verzoek afgewezen om de stemmen van 20.000 mensen in Californië voorlopig niet mee te tellen in de midterms. Het ministerie van Justitie had daarom gevraagd, omdat de regering van president Donald Trump beweert dat het gaat om mensen die waarschijnlijk geen staatsburgers zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft contact gezocht met de Iraanse veiligheidschef. Volgens The Wall Street Journal was dat om de vredesbesprekingen nieuw leven in te proberen te blazen. President Donald Trump bevestigt het contact, maar zegt dat Iran hulp nodig heeft met medische voorraden en ontkent dat er onderhandelingen zijn.
4 uur geledenURDA (ANP) - Nog 53 mensen liggen in ziekenhuizen in Spanje na het dodelijke treinongeluk ten zuiden van Madrid op woensdagochtend, meldt de Spaanse krant El País. 56 mensen zijn inmiddels ontslagen uit ziekenhuizen.
4 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro noemt zichzelf 'de werkelijk gekozen president van Brazilië', zo schrijft hij in een statement. Hij verloor zondag de presidentsverkiezingen in zijn land en weigerde gehoor te geven aan het rechterlijk bevel om in Brazilië te blijven. Eerder op woensdag landde hij in de Amerikaanse staat Florida.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump eist dat de Democratische kandidaat voor de Senaat in Alaska, Mary Peltola, zich terugtrekt uit de verkiezingen. Dat schrijft hij op Truth Social. Dat doet Trump na een artikel van de New York Times waarin staat dat haar medewerkers maandenlang bezig zijn geweest met het werven van kandidaten om de Republikeinse kandidaat Dan S. Sullivan dwars te zitten. Ze zouden ook betrokken zijn geweest bij het kandidaat stellen van iemand met dezelfde naam: Dan J. Sullivan.
10 uur geledenMADRID (ANP) - De verkeersleider die betrokken was bij het dodelijke treinongeluk woensdagochtend in Spanje, is ondervraagd door de Guardia Civil. Dat schrijft de Spaanse nieuwssite Demócrata. Bij die treincrash ten zuiden van Madrid kwamen voor zover bekend 68 mensen om het leven. Tientallen inzittenden raakten gewond, sommige van hen ernstig.
11 uur geleden