Europarlement dreigt handelsdeal met Londen te torpederen
BRUSSEL (ANP) - De onrust over een nieuwe Britse brexitwet kan ook grote gevolgen hebben voor het handelsoverleg tussen Londen en de EU. Het Europees Parlement (EP) zal een eventuele handelsdeal niet goedkeuren als de Britse regering zich niet houdt aan de eerdere afspraken over de brexit, waarschuwen de leiders van alle grote fracties.
Het EP, wiens zegen vereist is mochten Brussel en Londen toch tot een handelsakkoord weten te komen, kan het nieuwe Britse wetsvoorstel volgens de fractievoorzitters niet over zijn kant laten gaan. De wet is "duidelijk een ernstige en onaanvaardbare schending van het internationaal recht", stellen ze. Alleen al de dreiging van zo'n wetsvoorstel is volgens hen reden om niet in te stemmen met een overeenkomst tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk.
De nieuwe brexitwet, die nog moet worden behandeld door het Britse parlement, zorgt al dagen voor onrust. De Britse regering komt met de wetgeving terug van afspraken over het handelsregime in Noord-Ierland. Londen wil dat Britse ministers eenzijdig bepaalde besluiten kunnen nemen om de handel tussen verschillende delen van hun land in goede banen te leiden. Het EP wil dat Londen het vorig jaar gesloten scheidingsverdrag gewoon uitvoert en niet naar eigen smaak toepast.
Stroef
Het Verenigd Koninkrijk verliet de EU eerder dit jaar, maar houdt zich tot het eind van het jaar nog aan Europese regels. Dat moet Londen en Brussel tijd geven om te onderhandelen over de toekomstige handelsrelatie. Het juist deze week hervatte overleg verliep al stroef, en komt nu verder onder druk te staan door het nieuwe wetsvoorstel.
De wet heet Internal Market Bill (Interne Markt Wet) en is volgens de Britse regering nodig om "banen en handel te beschermen" als volgend jaar de overgangsperiode na de brexit achter de rug is. Brussel eist dat de gewraakte delen van het wetsvoorstel nog deze maand van tafel gaan en ook in de Britse politiek klinkt veel kritiek op het voorstel.
De tijd begint ook te dringen, brengt het EP in herinnering. Het geeft een handelsdeal ook alleen zijn zegen als het de overeenkomst zorgvuldig heeft kunnen beoordelen. Als de onderhandelaars het pas na eind oktober eens worden en het op een haastklus aankomt, zal het EP zich daarvoor niet lenen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
8 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/DPA) - De topman van het Duitse chemieconcern BASF ziet geen tekenen van de-industrialisatie van Duitsland ondanks de moeilijke marktomstandigheden voor veel Duitse industriebedrijven. Dat zei bestuursvoorzitter Markus Kamieth van het grootste chemiebedrijf ter wereld in een interview met zakenkrant Handelsblatt. Eerder deze week zei de invloedrijke lobbygroep BDI nog dat de neergang van de industrie structureel begint te worden.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Zorgtechnologiebedrijf Philips was koploper in de hoofdindex na het flinke koersverlies een dag eerder. Shell stond juist bij de grootste dalers na een adviesverlaging voor het olie- en gasconcern.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De boete van 120 miljoen euro van de Europese Commissie voor socialemediaplatform X is opgelegd omdat het bedrijf van Elon Musk "succesvol" is. Dat zei voorzitter Brendan Carr van de Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC).
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Vanuit de EU klinken positieve geluiden dat de Europese Commissie X een boete geeft voor het niet naleven van regels van de Digital Services Act (DSA). Het is voor het eerst dat de EU een boete geeft voor het niet naleven van deze wet. X krijgt de boete onder meer vanwege misleiding over blauwe vinkjes.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix stond vrijdag bij de verliezers op de beurzen in New York. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen. De overname, die in contanten en aandelen wordt betaald, waardeert Warner Bros. Discovery op 82,7 miljard dollar, inclusief schulden. Het aandeel Netflix zakte 2,6 procent en Warner Bros. Discovery steeg 2,8 procent.
13 uur geleden