Europarlement dreigt handelsdeal met Londen te torpederen
BRUSSEL (ANP) - De onrust over een nieuwe Britse brexitwet kan ook grote gevolgen hebben voor het handelsoverleg tussen Londen en de EU. Het Europees Parlement (EP) zal een eventuele handelsdeal niet goedkeuren als de Britse regering zich niet houdt aan de eerdere afspraken over de brexit, waarschuwen de leiders van alle grote fracties.
Het EP, wiens zegen vereist is mochten Brussel en Londen toch tot een handelsakkoord weten te komen, kan het nieuwe Britse wetsvoorstel volgens de fractievoorzitters niet over zijn kant laten gaan. De wet is "duidelijk een ernstige en onaanvaardbare schending van het internationaal recht", stellen ze. Alleen al de dreiging van zo'n wetsvoorstel is volgens hen reden om niet in te stemmen met een overeenkomst tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk.
De nieuwe brexitwet, die nog moet worden behandeld door het Britse parlement, zorgt al dagen voor onrust. De Britse regering komt met de wetgeving terug van afspraken over het handelsregime in Noord-Ierland. Londen wil dat Britse ministers eenzijdig bepaalde besluiten kunnen nemen om de handel tussen verschillende delen van hun land in goede banen te leiden. Het EP wil dat Londen het vorig jaar gesloten scheidingsverdrag gewoon uitvoert en niet naar eigen smaak toepast.
Stroef
Het Verenigd Koninkrijk verliet de EU eerder dit jaar, maar houdt zich tot het eind van het jaar nog aan Europese regels. Dat moet Londen en Brussel tijd geven om te onderhandelen over de toekomstige handelsrelatie. Het juist deze week hervatte overleg verliep al stroef, en komt nu verder onder druk te staan door het nieuwe wetsvoorstel.
De wet heet Internal Market Bill (Interne Markt Wet) en is volgens de Britse regering nodig om "banen en handel te beschermen" als volgend jaar de overgangsperiode na de brexit achter de rug is. Brussel eist dat de gewraakte delen van het wetsvoorstel nog deze maand van tafel gaan en ook in de Britse politiek klinkt veel kritiek op het voorstel.
De tijd begint ook te dringen, brengt het EP in herinnering. Het geeft een handelsdeal ook alleen zijn zegen als het de overeenkomst zorgvuldig heeft kunnen beoordelen. Als de onderhandelaars het pas na eind oktober eens worden en het op een haastklus aankomt, zal het EP zich daarvoor niet lenen.
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Een schip van het Deense scheepvaartconcern Maersk is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens een verklaring van Maersk is dat gebeurd onder Amerikaanse begeleiding.
12 minuten geledenMIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.
9 uur geledenGRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
13 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
14 uur geleden