Europarlement betreurt stopzetten onderhandelingen door Georgië
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement betreurt het dat de Georgische regering de toetredingsonderhandelingen tot de Europese Unie tot eind 2028 stopzet. "In plaats van gebruik te maken van deze historische kans en het toetredingsproces voort te zetten, is er in Georgië sprake van een voortdurende democratische achteruitgang", zeggen de voorzitters van verschillende parlementscommissies waaronder die voor Buitenlandse Zaken in een vrijdag uitgebrachte gezamenlijke verklaring.
De Georgische premier Irakli Kobakhidze maakte donderdagavond bekend dat de regering de komende jaren niet meer over toetreding tot de EU wil praten. Dat deed hij in reactie op een eerder die dag aangenomen resolutie van het Europees Parlement. Daarin eist het parlement dat er binnen een jaar nieuwe parlementsverkiezingen in Georgië moeten worden gehouden. Ook erkent het parlement de uitslag van de verkiezingen niet.
Na het besluit van Kobakhidze om de gesprekken te staken, gingen veel Georgiërs de straat op om hiertegen te protesteren. De drie voorzitters van de parlementscommissies maken zich "grote zorgen over de rechten van pro-Europese Georgiërs die de straat op zijn gegaan om te protesteren tegen het plan van de regering om het EU-integratieproces stop te zetten", schrijven zij in de verklaring.
EU-lidmaatschap
In hun verklaring benadrukken de Europarlementariërs dat Georgië in maart 2022 zelf besloot het EU-lidmaatschap aan te vragen en dat het land vorig jaar in december de status van kandidaat-lidstaat heeft gekregen. Het Europees Parlement blijft het Georgische volk steunen bij zijn "legitieme Europese aspiraties" en "zijn wens om in een welvarend en democratisch land te leven".
Het Georgische maatschappelijk middenveld en de pro-democratische bewegingen kunnen daarnaast blijven rekenen op steun van het parlement, dat hen zal "blijven helpen om het land terug te leiden naar een democratisch en Europees pad", schrijven de Europarlementariërs.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL/BRUGGE (ANP) - Oud-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini, die dinsdag is opgepakt in een onderzoek naar fraude bij een opleiding voor jonge EU-diplomaten, is weer vrij. Dat meldt het Europees openbaar ministerie (EPPO) woensdag. De oud-vicevoorzitter van de Europese Commissie werd aangehouden in haar rol van rector van het Europacollege in Brugge.
21 minuten geledenSEOUL (ANP/AFP/RTR) - De afgezette Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft woensdag opgeroepen tot actie voor vrijheid, precies een jaar nadat hij een politieke crisis had veroorzaakt door de militaire noodtoestand af te kondigen.
23 minuten geledenRAFAH (ANP) - De grensovergang bij Rafah, die de Gazastrook met Egypte verbindt, gaat ergens in de komende dagen weer open. Dat meldt COGAT, de Israëlische defensieorganisatie die noodhulp in de regio coördineert, in een bericht op X. De organisatie voegt eraan toe dat de grens slechts opent voor burgers die vanuit Gaza naar Egypte willen reizen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Canada investeert nog eens 200 miljoen dollar in Amerikaanse wapens voor Oekraïne. Ook steekt het land 35 miljoen in het NAVO-steunfonds. Dat zegt buitenlandminister Anita Anand, die in Brussel is voor een overleg met andere NAVO-lidstaten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Noorwegen trekt nog eens een half miljard dollar uit om Amerikaanse wapens te kopen voor Oekraïne. Het NAVO-land was al een van de landen die Oekraïne het gulst steunden. Met de Noorse bijdrage is het zogeheten PURL-pakket, waarvoor Nederland al een kwart miljard euro vrijmaakte, nu rond.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Thailand gaat alcoholverkoop voor het eerst in decennia 's middags weer toestaan. Deze versoepeling van de strenge Thaise alcoholregelgeving geldt voor een proefperiode van zes maanden.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het stoffelijk overschot dat Hamas dinsdag heeft overgedragen aan Israël is niet van een van de gijzelaars, meldt het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Een forensisch instituut heeft geprobeerd de overblijfselen te identificeren, maar kwam tot de conclusie dat die niet behoorden tot een van de twee gijzelaars waar Israël nog op wacht.
3 uur geleden