Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europarlement betreurt stopzetten onderhandelingen door Georgië

Europarlement betreurt stopzetten onderhandelingen door Georgië

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement betreurt het dat de Georgische regering de toetredingsonderhandelingen tot de Europese Unie tot eind 2028 stopzet. "In plaats van gebruik te maken van deze historische kans en het toetredingsproces voort te zetten, is er in Georgië sprake van een voortdurende democratische achteruitgang", zeggen de voorzitters van verschillende parlementscommissies waaronder die voor Buitenlandse Zaken in een vrijdag uitgebrachte gezamenlijke verklaring.

De Georgische premier Irakli Kobakhidze maakte donderdagavond bekend dat de regering de komende jaren niet meer over toetreding tot de EU wil praten. Dat deed hij in reactie op een eerder die dag aangenomen resolutie van het Europees Parlement. Daarin eist het parlement dat er binnen een jaar nieuwe parlementsverkiezingen in Georgië moeten worden gehouden. Ook erkent het parlement de uitslag van de verkiezingen niet.

Na het besluit van Kobakhidze om de gesprekken te staken, gingen veel Georgiërs de straat op om hiertegen te protesteren. De drie voorzitters van de parlementscommissies maken zich "grote zorgen over de rechten van pro-Europese Georgiërs die de straat op zijn gegaan om te protesteren tegen het plan van de regering om het EU-integratieproces stop te zetten", schrijven zij in de verklaring.

EU-lidmaatschap

In hun verklaring benadrukken de Europarlementariërs dat Georgië in maart 2022 zelf besloot het EU-lidmaatschap aan te vragen en dat het land vorig jaar in december de status van kandidaat-lidstaat heeft gekregen. Het Europees Parlement blijft het Georgische volk steunen bij zijn "legitieme Europese aspiraties" en "zijn wens om in een welvarend en democratisch land te leven".

Het Georgische maatschappelijk middenveld en de pro-democratische bewegingen kunnen daarnaast blijven rekenen op steun van het parlement, dat hen zal "blijven helpen om het land terug te leiden naar een democratisch en Europees pad", schrijven de Europarlementariërs.

Meer uit Buitenland

Slachtoffers bij aanval Israël op onder meer ziekenhuis in Tyrus

BEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.

1 uur geleden
WHO meldt forse daling vermoedelijke ebolagevallen

GENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag het aantal vermoedelijke ebolagevallen sterk teruggebracht naar 116. Eerder meldde de organisatie meer dan negenhonderd vermoedelijke gevallen. Er zijn 330 bevestigde besmettingen en bijna vijftig doden door het virus.

2 uur geleden
Dodental door Russische aanvallen in Oekraïne loopt op

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker achttien. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.

3 uur geleden
Israël en Hezbollah blijven aanvallen ondanks Trumps bestand

BEIROET (ANP/DPA/AFP) - Israël en de Libanese beweging Hezbollah zijn doorgegaan met aanvallen op elkaar, ondanks een mededeling van president Donald Trump dat ze de wapens tijdelijk en onder voorwaarden neerleggen.

3 uur geleden
Turkije rekent op komst Trump naar NAVO-top in Ankara

ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan naar de NAVO-top in Ankara te komen, zegt gastland Turkije. Dat zou hij meermaals hebben aangegeven.

3 uur geleden
Russische geheime dienst ontdekt spyware op telefoons topfiguren

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische geheime dienst FSB zegt een grootschalige operatie van buitenlandse inlichtingendiensten te hebben ontdekt, waarbij spyware was geïnstalleerd op de telefoons van hoge functionarissen. Hierdoor kon volgens de FSB in het geheim informatie worden verzameld.

4 uur geleden
Doden bij protest in Kenia tegen quarantainefaciliteit VS

NANYUKI (ANP/RTR) - Bij een betoging tegen de oprichting van een Amerikaanse quarantainefaciliteit in de Keniaanse plaats Nanyuki zijn volgens waarnemers twee betogers door politiekogels gedood. Honderden mensen demonstreren bij de luchtmachtbasis bij de stad tegen het plan daar een Amerikaans opvangcentrum te zetten voor Amerikanen die in contact kunnen zijn geweest met het ebolavirus en daarom nog niet naar de VS mogen reizen.

6 uur geleden