Europarlement betreurt stopzetten onderhandelingen door Georgië
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement betreurt het dat de Georgische regering de toetredingsonderhandelingen tot de Europese Unie tot eind 2028 stopzet. "In plaats van gebruik te maken van deze historische kans en het toetredingsproces voort te zetten, is er in Georgië sprake van een voortdurende democratische achteruitgang", zeggen de voorzitters van verschillende parlementscommissies waaronder die voor Buitenlandse Zaken in een vrijdag uitgebrachte gezamenlijke verklaring.
De Georgische premier Irakli Kobakhidze maakte donderdagavond bekend dat de regering de komende jaren niet meer over toetreding tot de EU wil praten. Dat deed hij in reactie op een eerder die dag aangenomen resolutie van het Europees Parlement. Daarin eist het parlement dat er binnen een jaar nieuwe parlementsverkiezingen in Georgië moeten worden gehouden. Ook erkent het parlement de uitslag van de verkiezingen niet.
Na het besluit van Kobakhidze om de gesprekken te staken, gingen veel Georgiërs de straat op om hiertegen te protesteren. De drie voorzitters van de parlementscommissies maken zich "grote zorgen over de rechten van pro-Europese Georgiërs die de straat op zijn gegaan om te protesteren tegen het plan van de regering om het EU-integratieproces stop te zetten", schrijven zij in de verklaring.
EU-lidmaatschap
In hun verklaring benadrukken de Europarlementariërs dat Georgië in maart 2022 zelf besloot het EU-lidmaatschap aan te vragen en dat het land vorig jaar in december de status van kandidaat-lidstaat heeft gekregen. Het Europees Parlement blijft het Georgische volk steunen bij zijn "legitieme Europese aspiraties" en "zijn wens om in een welvarend en democratisch land te leven".
Het Georgische maatschappelijk middenveld en de pro-democratische bewegingen kunnen daarnaast blijven rekenen op steun van het parlement, dat hen zal "blijven helpen om het land terug te leiden naar een democratisch en Europees pad", schrijven de Europarlementariërs.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.
5 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.
6 uur geledenBEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah is klaar voor een lang conflict met Israël. Dat verklaarde leider Naim Qassem in een toespraak.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS loven tot 10 miljoen dollar (8,7 miljoen euro) uit voor tips rond de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei en enkele belangrijke figuren in zijn kring. Dat meldt Rewards for Justice, een Amerikaanse overheidswebsite met signaleringen. Op X voegt het beloningsprogramma eraan toe dat tipgevers ook een veilig onderkomen kan worden geboden.
8 uur geleden