Europarlement betreurt stopzetten onderhandelingen door Georgië
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement betreurt het dat de Georgische regering de toetredingsonderhandelingen tot de Europese Unie tot eind 2028 stopzet. "In plaats van gebruik te maken van deze historische kans en het toetredingsproces voort te zetten, is er in Georgië sprake van een voortdurende democratische achteruitgang", zeggen de voorzitters van verschillende parlementscommissies waaronder die voor Buitenlandse Zaken in een vrijdag uitgebrachte gezamenlijke verklaring.
De Georgische premier Irakli Kobakhidze maakte donderdagavond bekend dat de regering de komende jaren niet meer over toetreding tot de EU wil praten. Dat deed hij in reactie op een eerder die dag aangenomen resolutie van het Europees Parlement. Daarin eist het parlement dat er binnen een jaar nieuwe parlementsverkiezingen in Georgië moeten worden gehouden. Ook erkent het parlement de uitslag van de verkiezingen niet.
Na het besluit van Kobakhidze om de gesprekken te staken, gingen veel Georgiërs de straat op om hiertegen te protesteren. De drie voorzitters van de parlementscommissies maken zich "grote zorgen over de rechten van pro-Europese Georgiërs die de straat op zijn gegaan om te protesteren tegen het plan van de regering om het EU-integratieproces stop te zetten", schrijven zij in de verklaring.
EU-lidmaatschap
In hun verklaring benadrukken de Europarlementariërs dat Georgië in maart 2022 zelf besloot het EU-lidmaatschap aan te vragen en dat het land vorig jaar in december de status van kandidaat-lidstaat heeft gekregen. Het Europees Parlement blijft het Georgische volk steunen bij zijn "legitieme Europese aspiraties" en "zijn wens om in een welvarend en democratisch land te leven".
Het Georgische maatschappelijk middenveld en de pro-democratische bewegingen kunnen daarnaast blijven rekenen op steun van het parlement, dat hen zal "blijven helpen om het land terug te leiden naar een democratisch en Europees pad", schrijven de Europarlementariërs.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Europa moet koers houden, maar ook het tempo opvoeren om de beste uitkomst voor Oekraïne en Europa te bereiken, zei Kallas na een ingelast digitaal overleg over Oekraïne met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Om Rusland te dwingen tot vrede, moet de druk verder worden opgevoerd via nieuwe sancties en meer militaire en financiële steun aan Oekraïne, zei ze woensdag tijdens een persconferentie.
4 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse ex-president Nicolas Sarkozy is ook in hoger beroep veroordeeld wegens onder meer overtreding van de kieswet tijdens zijn campagne voor de verkiezingen in 2012. Hij kreeg begin 2024 een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, in deze zaak.
9 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - De invoering van de wet tegen ontbossing wordt uitgesteld tot 30 december 2026, zo heeft het Europees Parlement woensdag besloten. Voor kleine handelaren gaat de wet vanaf medio 2027 in. De ontbossingswet zou aanvankelijk op 1 januari 2025 ingaan.
47 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan voor het eind van het jaar op nog eens 2 miljard dollar aan Amerikaanse wapens rekenen, verwacht NAVO-chef Mark Rutte. "We liggen op schema", zei hij tegen onder andere de Spaanse krant El País.
56 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement roept op tot een minimumleeftijd van 16 jaar voor sociale media. Kinderen vanaf 13 jaar zouden wel al op sociale media kunnen, maar alleen met toestemming van de ouders, stelt het parlement voor.
1 uur geledenHONGKONG (ANP) - Het dodental door een zeer grote brand in woontorens in Hongkong is opgelopen tot dertien. Ook raakten zeker vijftien personen ernstig gewond, bericht de krant South China Morning Post.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een meerderheid van de EU-lidstaten heeft ingestemd met een wetsvoorstel dat seksueel misbruik van kinderen online tegen moet gaan. Het gaat om een wet die techbedrijven verplicht om verspreiding van beelden van kinderporno te voorkomen. Via de wet mogen nationale regeringen deze bedrijven verplichten materiaal van of de zoekmogelijkheid naar kinderporno van hun website te verwijderen. Doen ze dat niet, dan riskeren ze een boete.
2 uur geleden