Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europarlement betreurt stopzetten onderhandelingen door Georgië

Europarlement betreurt stopzetten onderhandelingen door Georgië

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement betreurt het dat de Georgische regering de toetredingsonderhandelingen tot de Europese Unie tot eind 2028 stopzet. "In plaats van gebruik te maken van deze historische kans en het toetredingsproces voort te zetten, is er in Georgië sprake van een voortdurende democratische achteruitgang", zeggen de voorzitters van verschillende parlementscommissies waaronder die voor Buitenlandse Zaken in een vrijdag uitgebrachte gezamenlijke verklaring.

De Georgische premier Irakli Kobakhidze maakte donderdagavond bekend dat de regering de komende jaren niet meer over toetreding tot de EU wil praten. Dat deed hij in reactie op een eerder die dag aangenomen resolutie van het Europees Parlement. Daarin eist het parlement dat er binnen een jaar nieuwe parlementsverkiezingen in Georgië moeten worden gehouden. Ook erkent het parlement de uitslag van de verkiezingen niet.

Na het besluit van Kobakhidze om de gesprekken te staken, gingen veel Georgiërs de straat op om hiertegen te protesteren. De drie voorzitters van de parlementscommissies maken zich "grote zorgen over de rechten van pro-Europese Georgiërs die de straat op zijn gegaan om te protesteren tegen het plan van de regering om het EU-integratieproces stop te zetten", schrijven zij in de verklaring.

EU-lidmaatschap

In hun verklaring benadrukken de Europarlementariërs dat Georgië in maart 2022 zelf besloot het EU-lidmaatschap aan te vragen en dat het land vorig jaar in december de status van kandidaat-lidstaat heeft gekregen. Het Europees Parlement blijft het Georgische volk steunen bij zijn "legitieme Europese aspiraties" en "zijn wens om in een welvarend en democratisch land te leven".

Het Georgische maatschappelijk middenveld en de pro-democratische bewegingen kunnen daarnaast blijven rekenen op steun van het parlement, dat hen zal "blijven helpen om het land terug te leiden naar een democratisch en Europees pad", schrijven de Europarlementariërs.

Meer uit Buitenland

Minstens 8 miljoen demonstranten bij 'No Kings'-protesten VS

WASHINGTON (ANP/AFP) - Tijdens de 'No Kings'-protesten in de Verenigde Staten zijn minstens acht miljoen mensen de straat op gegaan, meldt de organisatie. De demonstranten protesteerden zaterdag tegen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn leiderschap.

1 uur geleden
Iran laat 20 Pakistaanse schepen door Straat van Hormuz

ISLAMABAD (ANP/RTR/DPA) - Het Iraanse regime laat nog eens twintig Pakistaanse schepen de Straat van Hormuz passeren. Dat heeft de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Ishaq Dar gemeld in een bericht op X. Het zou volgens de minister gaan om twee schepen per dag.

6 uur geleden
Houthi's claimen tweede raketaanval op Israël

SANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi's zeggen een tweede aanval met raketten en drones op Israël te hebben uitgevoerd.

6 uur geleden
Eerder vermiste boten bereiken Cuba

HAVANA (ANP/AFP) - De twee zeilboten met hulpgoederen voor Cuba die eerder vermist raakten, hebben de Cubaanse hoofdstad Havana bereikt.

7 uur geleden
Vlaamse tiener vastgezet voor rol in sadistisch netwerk

GENT (ANP/BELGA) - Het parket in Oost-Vlaanderen heeft een tiener vastgezet voor zijn rol in een sadistisch Telegram-netwerk. Dat heeft Het Laatste Nieuws gemeld, wat nu wordt bevestigd door een bron aan persbureau Belga. Het parket doet nog geen mededelingen over de zaak.

7 uur geleden
President Syrië bezoekt Duitsland en Verenigd Koninkrijk

DAMASCUS (ANP/AFP) - President Ahmed al-Sharaa van Syrië brengt volgende week een bezoek aan Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Het wordt zijn tweede Europese bezoek sinds zijn aantreden.

7 uur geleden
Doden bij Israëlische luchtaanval op auto met journalisten

BEIROET (ANP/AFP) - Bij een gerichte Israëlische luchtaanval op een auto circa 35 kilometer ten zuiden van Beiroet zijn drie journalisten gedood. Dit hebben de Libanese strijdkrachten bevestigd. De president van Libanon, Joseph Aoun, heeft het "een schandalige misdaad" genoemd, in strijd met alle rechtsbeginselen.

8 uur geleden