Europarlement bemoeilijkt afsluiting huishoudens van het gas
BRUSSEL (ANP) - Huishoudens met geldgebrek in heel Europa mogen binnenkort in de winter niet meer van het gas worden afgesloten. Ook niet als de rekeningen zo oplopen dat deze huishoudens ze niet meer kunnen betalen. Het Europees Parlement heeft wetgeving goedgekeurd die de energievoorziening in Europa moet veiligstellen en deze maatregel daaraan toegevoegd.
Het is aan de individuele EU-lidstaten om te bepalen welke huishoudens zij als 'kwetsbaar' typeren. Het staat lidstaten ook vrij om deze voorzorgsmaatregel uit te breiden naar alle huishoudens. De Europarlementariƫrs hebben bovendien gestemd voor soepeler regels voor het produceren of verhandelen van elektriciteit afkomstig van zonnepanelen op particuliere daken of balkons. Ook huurders moeten van deze energieopwekking kunnen profiteren.
De maatregelen zijn onderdeel van een breed scala aan energiebesluiten. Doel is onder meer om minder afhankelijk te worden van Russisch gas en om Europa duurzamer te maken. Grote stappen worden binnenkort gezet met een gezamenlijk aankoopsysteem van gas om concurrentie tussen de lidstaten te vermijden. Er komt ook een proefproject van vijf jaar om via subsidies geleidelijk de gasmarkt te vervangen door een duurzamere waterstofmarkt, vooral in regio's waar gas uit de verhitting van steenkolen wordt gewonnen.
De wetgeving moet nu nog voor goedkeuring naar de lidstaten en wordt dan geleidelijk in alle EU-landen van kracht.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) wil dat toezichthouder Autoriteit Financiƫle Markten (AFM) onderzoek doet naar de gang van zaken rond het overnamebod op het Poolse postkluisjesbedrijf InPost. Dat bevestigt VEB-directeur Gerben Everts na berichtgeving van BNR. Het aan de AEX genoteerde InPost maakte volgens de VEB pas laat en te beknopt melding van het overnamebod. Daardoor zijn beleggers mogelijk gedupeerd en kunnen mensen met voorkennis hebben geprofiteerd.
10 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De brandstofprijzen zijn gestegen naar het hoogste niveau sinds het najaar van 2023. Gevolg is dat ook de prijzen aan de pomp zullen oplopen, meldt UnitedConsumers. Het consumentencollectief schrijft de stijging toe aan een hogere olieprijs en geopolitieke onrust.
15 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het lijkt erop dat de handelscommissie van het Europees Parlement een stemming over de handelsdeal met de VS weer op pauze wil zetten. Eerder zeiden de Groenen en de sociaaldemocraten de deal al te willen pauzeren vanwege twijfels over de betrouwbaarheid van de VS door nieuwe tarieven. Nu zegt ook de grootste partij EVP tegen Bloomberg "geen andere optie te zien" dan de stemming erover uit te stellen totdat er duidelijkheid is.
17 minuten geledenSLEESWIJK (ANP) - De Nederlandse Stichting Onderzoek Marktinformatie (SOMI) is een nieuwe claimzaak begonnen tegen Meta, de eigenaar van Facebook en Instagram, in Duitsland. Volgens de stichting, die ook in Nederland een claimzaak tegen Meta heeft aangespannen, richt de collectieve schadevordering zich op het onrechtmatige gebruik van persoonsgegevens die zijn verzameld van Instagram- en Facebookgebruikers voor het trainen van Meta's AI-systemen.
58 minuten geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM blijft voorlopig vliegen op Mexico. Ook Nederlandse reisbureaus merken nog weinig van de situatie in het land, laten zij desgevraagd weten. In een deel van Mexico is het onrustig sinds de dood van de beruchte drugsbaas El Mencho zondagochtend.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een krachtige winterstorm in het oosten van de Verenigde Staten heeft een groot deel van het vliegverkeer op grote luchthavens stilgelegd. Vluchten van en naar onder meer New York en Boston zijn geannuleerd. Een woordvoerder van Schiphol meldt dat vanaf de Nederlandse luchthaven "enkele" vluchten van en naar het oosten van de VS maandag niet doorgaan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht lager begonnen aan de nieuwe week. De toegenomen onzekerheid rond de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump zorgde voor terughoudendheid bij beleggers. Het Amerikaanse hooggerechtshof oordeelde dat een groot deel van zijn tarieven onwettig was. Trump kondigde daarop direct een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen en verhoogde dat tarief later naar 15 procent.
3 uur geleden