Europa zoekt voorzichtig toenadering tot Trump
STRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie zoekt voorzichtig toenadering tot de nieuwe regering van Donald Trump. Voorzitter António Costa van de bijeenkomsten van de EU-leiders en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie benadrukten woensdag in het Europees Parlement het belang van een goede relatie met de VS. Wel gaven ze alvast grenzen aan. De samenwerking moet eerlijk en gelijkwaardig zijn en aan de Europese waarden en normen valt niet te tornen, was hun boodschap.
Volgens Costa is het in het belang van de VS en de EU "om een stabiele, evenwichtige en voorspelbare handelsrelatie te blijven koesteren".
De eerste prioriteit van Von der Leyen "is om in een vroeg stadium in gesprek te gaan, gemeenschappelijke belangen te bespreken en klaar te staan om te onderhandelen". Maar, zo tekende ze meteen daarbij aan, "we zullen altijd vasthouden aan onze Europese principes".
Waarschuwing
Beide voorzitters gaven Trump, zonder hem te noemen, ook een verhulde waarschuwing. De EU kijkt nadrukkelijk naar andere landen en continenten om mee samen te werken, zeiden beiden.
"De wereld is tegenwoordig multipolair en dat biedt nieuwe kansen voor Europa", zei Costa. "De Europese Unie moet haar bilaterale en multilaterale relaties met derde landen versterken, op basis van gemeenschappelijke belangen, wederzijdse welvaart en gedeelde prioriteiten zoals klimaatactie, duurzame ontwikkeling of de bestrijding van armoede en ziekten."
Samenwerking
De EU moet haar economische veerkracht versterken, zei Von der Leyen. Sinds het aantreden van de nieuwe Europese Commissie zijn drie nieuwe economische partnerschappen gesloten, met Mercosur, Mexico en Zwitserland. Maandag zijn onderhandelingen met Maleisië hervat. "Ze openen nieuwe en dynamische exportmarkten", zei de Duitse politica.
"We willen meer samenwerking met iedereen die daarvoor openstaat", benadrukte ze. De relatie met "naaste partner" VS blijft belangrijk, voegde ze daaraan toe. "Miljoenen banen aan beide zijden van de Atlantische Oceaan zijn afhankelijk van onze handel en investeringen. Het handelsvolume bedraagt 1,5 biljoen euro." Maar daarnaast delen Europa en de VS "vriendschappen, familiebanden, gemeenschappelijke geschiedenis en cultuur."
Von der Leyen wil op korte termijn met de Amerikaanse president Donald Trump in gesprek, gaf ze eerder aan. Tot nu toe is het niet gelukt om een ontmoeting te regelen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.
1 uur geledenBERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.
2 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse rechters hebben sinds oktober in minstens 4421 zaken bepaald dat de immigratiedienst (ICE) migranten onrechtmatig heeft vastgezet. Persbureau Reuters meldt dit op basis van rechtbankdocumenten.
3 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.
7 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.
7 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is door Rusland in zijn cel vermoord met gif, concluderen Nederland, het VK, Zweden, Frankrijk en Duitsland. Er is op hem epibatidine gevonden, stellen ze. "Alleen de Russische staat had de middelen, het motief en het lak aan het internationaal recht" om zo'n daad te plegen, menen ze.
7 uur geleden