Europa zoekt voorzichtig toenadering tot Trump
STRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie zoekt voorzichtig toenadering tot de nieuwe regering van Donald Trump. Voorzitter António Costa van de bijeenkomsten van de EU-leiders en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie benadrukten woensdag in het Europees Parlement het belang van een goede relatie met de VS. Wel gaven ze alvast grenzen aan. De samenwerking moet eerlijk en gelijkwaardig zijn en aan de Europese waarden en normen valt niet te tornen, was hun boodschap.
Volgens Costa is het in het belang van de VS en de EU "om een stabiele, evenwichtige en voorspelbare handelsrelatie te blijven koesteren".
De eerste prioriteit van Von der Leyen "is om in een vroeg stadium in gesprek te gaan, gemeenschappelijke belangen te bespreken en klaar te staan om te onderhandelen". Maar, zo tekende ze meteen daarbij aan, "we zullen altijd vasthouden aan onze Europese principes".
Waarschuwing
Beide voorzitters gaven Trump, zonder hem te noemen, ook een verhulde waarschuwing. De EU kijkt nadrukkelijk naar andere landen en continenten om mee samen te werken, zeiden beiden.
"De wereld is tegenwoordig multipolair en dat biedt nieuwe kansen voor Europa", zei Costa. "De Europese Unie moet haar bilaterale en multilaterale relaties met derde landen versterken, op basis van gemeenschappelijke belangen, wederzijdse welvaart en gedeelde prioriteiten zoals klimaatactie, duurzame ontwikkeling of de bestrijding van armoede en ziekten."
Samenwerking
De EU moet haar economische veerkracht versterken, zei Von der Leyen. Sinds het aantreden van de nieuwe Europese Commissie zijn drie nieuwe economische partnerschappen gesloten, met Mercosur, Mexico en Zwitserland. Maandag zijn onderhandelingen met Maleisië hervat. "Ze openen nieuwe en dynamische exportmarkten", zei de Duitse politica.
"We willen meer samenwerking met iedereen die daarvoor openstaat", benadrukte ze. De relatie met "naaste partner" VS blijft belangrijk, voegde ze daaraan toe. "Miljoenen banen aan beide zijden van de Atlantische Oceaan zijn afhankelijk van onze handel en investeringen. Het handelsvolume bedraagt 1,5 biljoen euro." Maar daarnaast delen Europa en de VS "vriendschappen, familiebanden, gemeenschappelijke geschiedenis en cultuur."
Von der Leyen wil op korte termijn met de Amerikaanse president Donald Trump in gesprek, gaf ze eerder aan. Tot nu toe is het niet gelukt om een ontmoeting te regelen.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP) - Bij de brand in een Zwitserse bar zijn ongeveer veertig doden gevallen, meldt de lokale politie op een persconferentie. Ongeveer honderd mensen raakten gewond.
2 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/DPA/AFP) - Onder de slachtoffers van de brand in Zwitserland zijn veel jongeren, zeggen ooggetuigen en ziekenhuizen die gewonden behandelen. In het ziekenhuis van Lausanne zijn 22 van de zwaarst gewonde mensen binnengekomen, die gemiddeld tussen de 16 en 26 jaar zijn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende landen hebben hun steun aan Zwitserland betuigd na de dodelijke brand in het Alpenland. In een bar in het skigebied Crans-Montana zijn rond de jaarwisseling tientallen doden en ongeveer honderd gewonden gevallen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft steun voor Zwitserland uitgesproken na de dodelijke brand in Crans-Montana. Hij schreef op X dat Frankrijk solidariteit betuigt en "broederlijke ondersteuning" aanbiedt.
5 uur geledenBERN (ANP) - De president van Zwitserland heeft geschokt gereageerd op de ramp in skioord Crans-Montana. "Wat een moment van vreugde had moeten zijn, veranderde gisteravond in een tragedie in Crans-Montana, iets wat in het hele land en daarbuiten werd gevoeld", schrijft president Guy Parmelin donderdag in een bericht op X. De regering is volgens hem zeer ontsteld en leeft mee met de slachtoffers en hun families.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP/DPA) - Zeker een persoon is om het leven gekomen tijdens aanhoudende protesten in Iran. Het gaat volgens staatsmedia om een 21-jarig lid van de Basij, een soort militie die het regime steunt. De man zou zijn omgekomen tijdens ongeregeldheden in de provincie Lorestān.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël waarschuwt dat het een omstreden verbod gaat handhaven op activiteiten van non-gouvernementele organisaties die niet voldoen aan "veiligheids- en transparantiestandaarden". De autoriteiten zeggen dat 37 organisaties zijn geïnformeerd dat hun vergunningen komen te vervallen en dat ze hun werkzaamheden voor 1 maart moeten staken.
7 uur geleden