Europa zoekt voorzichtig toenadering tot Trump
STRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie zoekt voorzichtig toenadering tot de nieuwe regering van Donald Trump. Voorzitter António Costa van de bijeenkomsten van de EU-leiders en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie benadrukten woensdag in het Europees Parlement het belang van een goede relatie met de VS. Wel gaven ze alvast grenzen aan. De samenwerking moet eerlijk en gelijkwaardig zijn en aan de Europese waarden en normen valt niet te tornen, was hun boodschap.
Volgens Costa is het in het belang van de VS en de EU "om een stabiele, evenwichtige en voorspelbare handelsrelatie te blijven koesteren".
De eerste prioriteit van Von der Leyen "is om in een vroeg stadium in gesprek te gaan, gemeenschappelijke belangen te bespreken en klaar te staan om te onderhandelen". Maar, zo tekende ze meteen daarbij aan, "we zullen altijd vasthouden aan onze Europese principes".
Waarschuwing
Beide voorzitters gaven Trump, zonder hem te noemen, ook een verhulde waarschuwing. De EU kijkt nadrukkelijk naar andere landen en continenten om mee samen te werken, zeiden beiden.
"De wereld is tegenwoordig multipolair en dat biedt nieuwe kansen voor Europa", zei Costa. "De Europese Unie moet haar bilaterale en multilaterale relaties met derde landen versterken, op basis van gemeenschappelijke belangen, wederzijdse welvaart en gedeelde prioriteiten zoals klimaatactie, duurzame ontwikkeling of de bestrijding van armoede en ziekten."
Samenwerking
De EU moet haar economische veerkracht versterken, zei Von der Leyen. Sinds het aantreden van de nieuwe Europese Commissie zijn drie nieuwe economische partnerschappen gesloten, met Mercosur, Mexico en Zwitserland. Maandag zijn onderhandelingen met Maleisië hervat. "Ze openen nieuwe en dynamische exportmarkten", zei de Duitse politica.
"We willen meer samenwerking met iedereen die daarvoor openstaat", benadrukte ze. De relatie met "naaste partner" VS blijft belangrijk, voegde ze daaraan toe. "Miljoenen banen aan beide zijden van de Atlantische Oceaan zijn afhankelijk van onze handel en investeringen. Het handelsvolume bedraagt 1,5 biljoen euro." Maar daarnaast delen Europa en de VS "vriendschappen, familiebanden, gemeenschappelijke geschiedenis en cultuur."
Von der Leyen wil op korte termijn met de Amerikaanse president Donald Trump in gesprek, gaf ze eerder aan. Tot nu toe is het niet gelukt om een ontmoeting te regelen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Luigi Mangione, die in de VS wordt verdacht van de moord op de topman van zorgverzekeraar UnitedHealthcare, kan niet meer tot de doodstraf worden veroordeeld. Een rechter heeft twee van de vier federale aanklachten tegen hem verworpen, waaronder die voor moord. Daarvoor kon de doodstraf worden opgelegd.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft meer dan 3 miljoen pagina's aan nieuwe Epstein-bestanden vrijgegeven. Het zou ook gaan om meer dan 2000 video's en zeker 180.000 afbeeldingen. Volgens onderminister van Justitie Todd Blanche gaat het om grote hoeveelheden "commerciële pornografie en afbeeldingen".
31 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse recherchedienst FBI heeft het onderzoek naar de dood van Alex Pretti overgenomen, de anti-ICE-demonstrant die afgelopen week door kogels van federale agenten om het leven kwam in Minneapolis, Minnesota. Dat meldt CBS News op basis van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid, waaronder onder meer de omstreden migratiedienst ICE en de grenspolitie valt.
1 uur geledenST. PAUL (ANP/RTR) - Journalist Don Lemon, een bekende oud-presentator van CNN, is opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in een kerk in St. Paul, Minnesota, op 18 januari. Dat meldt zijn advocaat. Lemon en twee anderen werden opgepakt op last van minister van Justitie Pam Bondi.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft militairen uit landen van de Europese Unie bestempeld als terroristen. Het is een reactie op het Europese besluit de Iraanse Revolutionaire Garde (IRGC) aan te merken als terroristische organisatie. Het hoofd van de Iraanse justitie, Gholamhossein Mohseni Ejei, zei eerder dat Iran die Europese stap zou vergelden. Het is niet duidelijk wat de Iraanse bestempeling praktisch betekent.
3 uur geledenRAFAH (ANP) - Israël opent de grensovergang bij Rafah, in het zuiden van Gaza met Egypte, zondag voor beperkt personenverkeer. De Israëlische defensieorganisatie COGAT heeft bekendgemaakt dat mensen Gaza alleen binnen kunnen komen of verlaten na een Israëlische veiligheidscheck en onder coördinatie van Egypte.
4 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Zeker 170 burgers zijn in Myanmar gedood bij militaire luchtaanvallen tijdens de recente verkiezingen, melden de Verenigde Naties. De verkiezingen werden gehouden in een periode van twee maanden.
4 uur geleden