Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europa zoekt voorzichtig toenadering tot Trump

Europa zoekt voorzichtig toenadering tot Trump

STRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie zoekt voorzichtig toenadering tot de nieuwe regering van Donald Trump. Voorzitter António Costa van de bijeenkomsten van de EU-leiders en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie benadrukten woensdag in het Europees Parlement het belang van een goede relatie met de VS. Wel gaven ze alvast grenzen aan. De samenwerking moet eerlijk en gelijkwaardig zijn en aan de Europese waarden en normen valt niet te tornen, was hun boodschap.

Volgens Costa is het in het belang van de VS en de EU "om een stabiele, evenwichtige en voorspelbare handelsrelatie te blijven koesteren".

De eerste prioriteit van Von der Leyen "is om in een vroeg stadium in gesprek te gaan, gemeenschappelijke belangen te bespreken en klaar te staan om te onderhandelen". Maar, zo tekende ze meteen daarbij aan, "we zullen altijd vasthouden aan onze Europese principes".

Waarschuwing

Beide voorzitters gaven Trump, zonder hem te noemen, ook een verhulde waarschuwing. De EU kijkt nadrukkelijk naar andere landen en continenten om mee samen te werken, zeiden beiden.

"De wereld is tegenwoordig multipolair en dat biedt nieuwe kansen voor Europa", zei Costa. "De Europese Unie moet haar bilaterale en multilaterale relaties met derde landen versterken, op basis van gemeenschappelijke belangen, wederzijdse welvaart en gedeelde prioriteiten zoals klimaatactie, duurzame ontwikkeling of de bestrijding van armoede en ziekten."

Samenwerking

De EU moet haar economische veerkracht versterken, zei Von der Leyen. Sinds het aantreden van de nieuwe Europese Commissie zijn drie nieuwe economische partnerschappen gesloten, met Mercosur, Mexico en Zwitserland. Maandag zijn onderhandelingen met Maleisië hervat. "Ze openen nieuwe en dynamische exportmarkten", zei de Duitse politica.

"We willen meer samenwerking met iedereen die daarvoor openstaat", benadrukte ze. De relatie met "naaste partner" VS blijft belangrijk, voegde ze daaraan toe. "Miljoenen banen aan beide zijden van de Atlantische Oceaan zijn afhankelijk van onze handel en investeringen. Het handelsvolume bedraagt 1,5 biljoen euro." Maar daarnaast delen Europa en de VS "vriendschappen, familiebanden, gemeenschappelijke geschiedenis en cultuur."

Von der Leyen wil op korte termijn met de Amerikaanse president Donald Trump in gesprek, gaf ze eerder aan. Tot nu toe is het niet gelukt om een ontmoeting te regelen.

Meer uit Buitenland

Stembureaus openen voor Britse verkiezingen

LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.

1 uur geleden
AzG: ondervoeding Gaza verwoestend voor zwangeren en baby's

GAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).

2 uur geleden
Lagere straf voor Zuid-Koreaanse oud-premier Han

SEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.

5 uur geleden
Vermeende afscheidsbrief Jeffrey Epstein vrijgegeven

NEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.

6 uur geleden
Regering-Trump haalt uit naar Europa in nieuw terrorismebeleid

WASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.

6 uur geleden
Eerste Israëlische luchtaanval op Beiroet sinds begin bestand

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.

14 uur geleden
Bronnen: Marokko weigerde evacuatievlucht van cruiseschip Hondius

LAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.

14 uur geleden