
Europa zoekt voorzichtig toenadering tot Trump
STRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie zoekt voorzichtig toenadering tot de nieuwe regering van Donald Trump. Voorzitter António Costa van de bijeenkomsten van de EU-leiders en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie benadrukten woensdag in het Europees Parlement het belang van een goede relatie met de VS. Wel gaven ze alvast grenzen aan. De samenwerking moet eerlijk en gelijkwaardig zijn en aan de Europese waarden en normen valt niet te tornen, was hun boodschap.
Volgens Costa is het in het belang van de VS en de EU "om een stabiele, evenwichtige en voorspelbare handelsrelatie te blijven koesteren".
De eerste prioriteit van Von der Leyen "is om in een vroeg stadium in gesprek te gaan, gemeenschappelijke belangen te bespreken en klaar te staan om te onderhandelen". Maar, zo tekende ze meteen daarbij aan, "we zullen altijd vasthouden aan onze Europese principes".
Waarschuwing
Beide voorzitters gaven Trump, zonder hem te noemen, ook een verhulde waarschuwing. De EU kijkt nadrukkelijk naar andere landen en continenten om mee samen te werken, zeiden beiden.
"De wereld is tegenwoordig multipolair en dat biedt nieuwe kansen voor Europa", zei Costa. "De Europese Unie moet haar bilaterale en multilaterale relaties met derde landen versterken, op basis van gemeenschappelijke belangen, wederzijdse welvaart en gedeelde prioriteiten zoals klimaatactie, duurzame ontwikkeling of de bestrijding van armoede en ziekten."
Samenwerking
De EU moet haar economische veerkracht versterken, zei Von der Leyen. Sinds het aantreden van de nieuwe Europese Commissie zijn drie nieuwe economische partnerschappen gesloten, met Mercosur, Mexico en Zwitserland. Maandag zijn onderhandelingen met Maleisië hervat. "Ze openen nieuwe en dynamische exportmarkten", zei de Duitse politica.
"We willen meer samenwerking met iedereen die daarvoor openstaat", benadrukte ze. De relatie met "naaste partner" VS blijft belangrijk, voegde ze daaraan toe. "Miljoenen banen aan beide zijden van de Atlantische Oceaan zijn afhankelijk van onze handel en investeringen. Het handelsvolume bedraagt 1,5 biljoen euro." Maar daarnaast delen Europa en de VS "vriendschappen, familiebanden, gemeenschappelijke geschiedenis en cultuur."
Von der Leyen wil op korte termijn met de Amerikaanse president Donald Trump in gesprek, gaf ze eerder aan. Tot nu toe is het niet gelukt om een ontmoeting te regelen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt na een telefoongesprek met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin dat hun teams "onmiddellijk" beginnen met onderhandelen over de oorlog in Oekraïne. Dat schrijft Trump op Truth Social. De Amerikaanse president zegt direct met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky te bellen om hem te informeren over het gesprek met Poetin.
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft met nipte meerderheid ingestemd met de benoeming van Tulsi Gabbard tot inlichtingenchef van president Donald Trump. 52 senatoren stemden voor haar aanstelling, 48 waren tegen.
29 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz heeft gewaarschuwd dat een nieuwe oorlog in de Gazastrook niet zal eindigen voordat Hamas is verslagen en alle gijzelaars vrij zijn. Hij stelde ook dat nieuwe vijandigheden de weg kunnen vrijmaken voor "de realisatie van de visie van de Amerikaanse president Trump voor Gaza."
33 minuten geledenATHENE (ANP/AFP) - De Griekse autoriteiten hebben vanwege aanhoudende aardbevingen ook de noodtoestand uitgeroepen op een tweede eiland, Amorgos. Dat stelt de overheid om effectiever hulp te verlenen als de situatie daarom vraagt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO kan op haar grote beschermheer de Verenigde Staten blijven rekenen, verzekert de Amerikaanse defensieminister Pete Hegseth. Maar Europa moet volgens hem wel zelf zorgen voor de verdediging van het oude continent, afgezien van de nucleaire paraplu.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse regering heeft na de dodelijke schietpartij in Örebro nieuwe veiligheidsmaatregelen aangekondigd op scholen. Docenten moeten de bevoegdheid krijgen om tassen van scholieren te doorzoeken.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse Islamitische Jihad zegt dat het lot van de Israëlische gijzelaars in de Gazastrook verbonden is aan de acties van hun premier Benjamin Netanyahu. De militante beweging, die net als Hamas gijzelaars heeft, houdt Israël verantwoordelijk voor schendingen van het bestand.
2 uur geleden