Europa verliest concurrentiekracht op wereldwijde plasticmarkt
DEN HAAG (ANP) - Europa boet snel aan concurrentiekracht in op de wereldwijde markt voor plastic, waarschuwt Plastics Europe. Volgens de brancheorganisatie daalt de plasticproductie in de Europese Unie sterker dan verwacht en laat de productie van gerecycled plastic ook voor het eerst een afname zien. Het afnemend concurrentievermogen vormt volgens de organisatie een ernstige bedreiging voor de overgang van de sector naar herbruikbaar plastic.
De totale plasticproductie in de EU zakte in 2023 met ruim 8 procent en de productie van gerecycled plastic uit huishoudelijk afval daalde eveneens met bijna 8 procent. Deze cijfers contrasteren volgens de organisatie sterk met een wereldwijde groei van de plasticproductie van ruim 3 procent. Het Europese aandeel op de wereldmarkt is hierdoor verder gedaald naar 12 procent, van 14 procent in 2022 en 22 procent in 2002.
Volgens voorzitter Marco ten Bruggencate van Plastics Europe loopt Europa het risico steeds afhankelijker te worden van geïmporteerde plastics die niet altijd voldoen aan de EU-normen. Ook trekken industriële activiteiten en duurzame investeringen in plasticproductie volgens hem nu al weg uit Europa door een moeilijk investeringsklimaat. De vaak ongecontroleerde importen zullen deze trend alleen maar versterken, waarschuwt hij.
Productiekosten
De cijfers bevestigen volgens Ten Bruggencate dat de plasticindustrie, net als andere EU-sectoren, lijdt onder hoge productiekosten ten opzichte van andere continenten. De hoge kosten worden veroorzaakt door onevenredig hoge energie- en grondstofprijzen, aanhoudende inflatie en de beperkte beschikbaarheid van circulaire, ofwel herbruikbare, grondstoffen. Deze hoge kosten vallen volgens hem samen met een zwakke Europese groei en een recessie in enkele belangrijke Europese economieën en sectoren.
Om de concurrentiepositie te herwinnen is er volgens de voorzitter dringend behoefte aan een eenduidig Europees beleid en regels om te waarborgen dat de import van plastic aan dezelfde EU-normen voldoet. Ook moeten de fiscale en economische maatregelen dringend op de schop, op zowel Europees als op nationaal niveau, om de productie van herbruikbaar plastic concurrerend te maken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het spaargeld van een grote groep Nederlanders kan beter worden benut. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) die constateert dat een op de tien huishoudens voldoende financiële middelen heeft om te beleggen, maar dit niet doet en op de lange termijn mogelijk wel geld tekortkomt.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Boeren en tuinders merken de eerste gevolgen van de aanhoudende droogte in Nederland. Land- en tuinbouworganisatie LTO maakt zich zorgen omdat bodem en grondwater zich nog niet hebben hersteld van de droogte van vorig jaar. Toch zal het voorlopig nog geen gevolgen hebben voor de prijzen in de supermarkt.
56 minuten geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van personenauto's in Nederland is na een lichte opleving in maart vorige maand weer gedaald. Autobrancheorganisatie BOVAG heeft geen uitgebreid marktonderzoek gedaan, maar vermoedt dat dit mede te verklaren is door de geopolitieke spanningen en economische onzekerheid. Dat kan een reden zijn voor de zakelijke markt om aankopen uit te stellen, laat een woordvoerder weten. Ook is de rentestand wat gestegen, wat financiering van grote aankopen lastiger maakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft sinds 1 maart bijna 10,7 miljoen belastingaangiftes ontvangen van particulieren en ondernemers, meldt de overheidsinstantie vrijdag. Dat is een nieuw record. Vorig jaar kwamen er voor 1 mei nog ruim 10,5 miljoen aangiftes binnen.
2 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft een rechtszaak aangespannen tegen de gemeente Enschede vanwege het fatbikeverbod in de binnenstad. Dat bevestigt de eigenaar van het bedrijf Armando Muis na berichtgeving van RTV Oost. La Souris wil dat het verbod wordt opgeheven.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Bij veel tankstations in Duitsland is de literprijs voor benzine vrijdag onder de 2 euro gezakt. Dat komt door een tijdelijke accijnsverlaging van ongeveer 17 cent om de pijn te verzachten van de gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die al eerder aangekondigde maatregel ging vrijdag in en geldt tot eind volgende maand.
3 uur geledenMONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - Air Canada heeft zijn vooruitzichten voor dit jaar opgeschort. De luchtvaartmaatschappij doet dit vanwege de stijgende prijzen van vliegtuigbrandstof, die het gevolg zijn van de oorlog in Iran.
4 uur geleden