Europa verliest concurrentiekracht op wereldwijde plasticmarkt
DEN HAAG (ANP) - Europa boet snel aan concurrentiekracht in op de wereldwijde markt voor plastic, waarschuwt Plastics Europe. Volgens de brancheorganisatie daalt de plasticproductie in de Europese Unie sterker dan verwacht en laat de productie van gerecycled plastic ook voor het eerst een afname zien. Het afnemend concurrentievermogen vormt volgens de organisatie een ernstige bedreiging voor de overgang van de sector naar herbruikbaar plastic.
De totale plasticproductie in de EU zakte in 2023 met ruim 8 procent en de productie van gerecycled plastic uit huishoudelijk afval daalde eveneens met bijna 8 procent. Deze cijfers contrasteren volgens de organisatie sterk met een wereldwijde groei van de plasticproductie van ruim 3 procent. Het Europese aandeel op de wereldmarkt is hierdoor verder gedaald naar 12 procent, van 14 procent in 2022 en 22 procent in 2002.
Volgens voorzitter Marco ten Bruggencate van Plastics Europe loopt Europa het risico steeds afhankelijker te worden van geïmporteerde plastics die niet altijd voldoen aan de EU-normen. Ook trekken industriële activiteiten en duurzame investeringen in plasticproductie volgens hem nu al weg uit Europa door een moeilijk investeringsklimaat. De vaak ongecontroleerde importen zullen deze trend alleen maar versterken, waarschuwt hij.
Productiekosten
De cijfers bevestigen volgens Ten Bruggencate dat de plasticindustrie, net als andere EU-sectoren, lijdt onder hoge productiekosten ten opzichte van andere continenten. De hoge kosten worden veroorzaakt door onevenredig hoge energie- en grondstofprijzen, aanhoudende inflatie en de beperkte beschikbaarheid van circulaire, ofwel herbruikbare, grondstoffen. Deze hoge kosten vallen volgens hem samen met een zwakke Europese groei en een recessie in enkele belangrijke Europese economieën en sectoren.
Om de concurrentiepositie te herwinnen is er volgens de voorzitter dringend behoefte aan een eenduidig Europees beleid en regels om te waarborgen dat de import van plastic aan dezelfde EU-normen voldoet. Ook moeten de fiscale en economische maatregelen dringend op de schop, op zowel Europees als op nationaal niveau, om de productie van herbruikbaar plastic concurrerend te maken.
Meer uit Financieel
ZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.
2 uur geledenSEATTLE (ANP) - Webwinkelconcern Amazon is van plan volgende week een tweede ronde van ontslagen door te voeren als onderdeel van een breder doel om zo'n 30.000 kantoorfuncties te schrappen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Autofabrikant Tesla was donderdag een duidelijke winnaar op de beurs in New York. Beleggers leken vooral positief over nieuws dat het bedrijf begint met het aanbieden van echte Robotaxi-ritten in het Texaanse Austin. Dat wordt gezien als een belangrijke mijlpaal. Verder kondigde topman Elon Musk vanuit Davos aan dat Tesla waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots gaat verkopen aan het grote publiek.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Lingerieketen Hunkemöller hoeft een groep boze investeerders geen inzage te geven in documenten rond de "onteigening" van hun obligaties. De rechter in Amsterdam wees door de investeerders ingediende vorderingen donderdag af en noemde de zaak te prematuur en te speculatief.
5 uur geledenBROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.
6 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De beperkingen op particuliere investeringen in de oliesector van Venezuela worden opgeheven. Het Venezolaanse parlement heeft donderdag voor een voorstel daartoe gestemd. Dat lijkt de weg vrij te maken voor de terugkeer van Amerikaanse oliemaatschappijen.
6 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.
7 uur geleden