Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europa presenteert vijf nieuwe astronauten

Europa presenteert vijf nieuwe astronauten

PARIJS (ANP) - De Europese ruimtevaartorganisatie ESA heeft zijn nieuwste team astronauten gepresenteerd. De lichting bestaat uit vijf mensen, onder wie een Belg. De nieuwe ploeg wordt vanaf begin volgend jaar getraind om naar het ruimtestation ISS te gaan. In de toekomst gaan ze misschien ook richting de maan.

De nieuwe Belgische astronaut heet Raphaël Liégeois, geboren in 1988. Hij kan de eerste Waal in de ruimte worden. De anderen zijn Sophie Adenot (Frankrijk, 1982), Pablo Álvarez Fernández (Spanje, 1988), Rosemary Coogan (Verenigd Koninkrijk, 1991) en Marco Sieber (Zwitserland, 1989). Verder heeft de ESA elf reserve-astronauten aangesteld. Zij houden voorlopig hun gewone baan, maar krijgen wel een basistraining en ze kunnen opgeroepen worden als een plek in een missie beschikbaar komt. De reserves komen uit Groot-Brittannië, Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje, Oostenrijk, Tsjechië, Polen en Zweden.

De ESA presenteerde ook zijn eerste fysiek gehandicapte astronaut, de Brit John McFall (1981). Hij verloor zijn rechterbeen door een motorongeluk op 19-jarige leeftijd. Als atleet deed hij voor het Verenigd Koninkrijk mee aan de Paralympische Spelen van 2008 in Beijing. Hij veroverde toen een bronzen medaille op de 100 meter voor mensen met een prothese. In 2007 werd hij wereldkampioen op de 200 meter in het Groningse Stadskanaal en in 2006 won hij zilver en brons op het WK in Assen. Het is nog niet zeker dat hij daadwerkelijk als 'parastronaut' de ruimte ingaat. Het project is bedoeld om te kijken of een ruimtereis mogelijk is en wat daarvoor moet gebeuren.

De ESA kondigde vorig jaar aan op zoek te zijn naar nieuwe astronauten. De organisatie kreeg vervolgens 22.523 aanmeldingen, waaronder 982 uit Nederland. Verder solliciteerden 257 mensen voor de plek van parastronaut, onder wie 13 Nederlanders.

De astronauten werden gepresenteerd in Parijs, waar de ministers van Nederland en de andere ESA-lidstaten overlegden om de begroting en de plannen voor de komende jaren vast te stellen. De ESA heeft in de komende vijf jaar 16,9 miljard euro te besteden, tegen 14,5 miljard in de afgelopen vijf jaar en 10,3 miljard in de vijf jaar daarvoor. De Nederlandse bijdrage stijgt van 345 miljoen naar 465 miljoen euro.

De ESA concentreert zich in de komende jaren op twee grote projecten. De onbemande verkenner Rosalind Franklin moet rond 2028 alsnog naar Mars gaan, nu met Amerikaanse hulp. Europa werkte eerder samen met Rusland aan de missie, maar vlak voor de lancering stopte de samenwerking vanwege de Russische inval in Oekraïne. Daarnaast wil Europa in de komende jaren een eigen maanlander ontwikkelen, de EL3, ook wel Argonaut genoemd.

Meer uit Buitenland

Ambassadeur VS roept Israël op tot vervolgen kolonisten om geweld

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Israël heeft opgeroepen dat Israël de kolonisten die een journalist van The Washington Post aanvielen, vervolgt. Op X schrijft de diplomaat dat het aanvallen van een vrouwelijke fotograaf "een verwerpelijke terreurdaad is, uitgevoerd door gemaskerde lafaards".

24 minuten geleden
Brandende toren stadhuis Franse Limoges stort in

LIMOGES (ANP) - De torenspits van het door vuur gegrepen historische stadhuis in het Franse Limoges is ingestort, zo is te zien op beelden op sociale media. Het negentiende-eeuwse stadhuis werd eerder op zaterdag in brand gestoken tijdens de grootschalige protesten in Frankrijk, die ook tot uiting kwamen in Limoges. Op beelden is te zien hoe omstanders het uitschreeuwen als de toren ineenstort.

1 uur geleden
Zelensky: VS werken aan ontmoeting met Moskou

KYIV (ANP) - De Verenigde Staten werken aan een ontmoeting tussen Kyiv en Moskou. Dat meldt het Oekraïense staatspersbureau Ukrinform op gezag van president Volodymyr Zelensky.

2 uur geleden
Macron: we vormen een blok tegen wie chaos zaait

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zich uitgesproken tegen de onlusten deze zaterdag in zijn land. Op X schrijft het staatshoofd dat eenieder die zich schuldig heeft gemaakt aan vernieling en plundering zal worden vervolgd en gestraft. "We zullen een blok vormen tegen hen die chaos zaaien, zij die enkel en alleen onze instituties omver willen werpen en verhinderen dat zij die vreedzaam hun eisen uiten, dat kunnen doen", aldus Macron.

2 uur geleden
Relschoppers dringen Parijs' stadhuis binnen

PARIJS (ANP) - Relschoppers zijn binnengedrongen in het stadhuis van het 10e arrondissement in Parijs. Dat meldt Le Parisien. Volgens de krant was er op dat moment een bijeenkomst gaande rond de borstkankermaand. Aanwezigen zouden opgesloten zitten. Alexandra Cordebard, de burgemeester van het arrondissement, heeft de politie verzocht het pand te evacueren, aldus Le Parisien.

3 uur geleden
Senaatsverkiezing 'catastrofaal' voor Tsjechische coalitie

PRAAG (ANP/RTR) - De rechtse, eurosceptische partij ANO van premier Andrej Babiš heeft geen enkele senaatszetel weten te bemachtigen bij de verkiezingen. De belangrijkste Tsjechische oppositiepartijen hebben zaterdag de meeste stemmen behaald. Een derde van de zetels in Tsjechiës 'Eerste Kamer' was verkiesbaar.

3 uur geleden
Kolonisten vallen westerse diplomaten aan op bezette Jordaanoever

RAMALLAH (ANP) - Israëlische kolonisten hebben op de bezette Westelijke Jordaanoever een groep met westerse diplomaten aangevallen. Daarbij is een Franse burgemeester gewond geraakt.

4 uur geleden