Europa opent humanitaire luchtbrug naar Afrika
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft een humanitaire luchtbrug geopend om hulpverleners en noodgoederen over te brengen naar gebieden in de wereld die door het coronavirus een tekort aan voorraden hebben. De eerste vlucht vertrekt vrijdag vanuit Lyon naar de Centraal-Afrikaanse hoofdstad Bangui.
Het vliegtuig vervoert ongeveer zestig hulpverleners van ngo's en 13 ton hulpgoederen. De komende dagen volgen nog twee vluchten met in totaal 27 ton hulpgoederen. Op de terugweg worden onder meer EU-burgers gerepatrieerd uit de Centraal-Afrikaanse Republiek.
De komende weken worden meer door Brussel betaalde humanitaire vluchten gepland. Afrikaanse landen waar de pandemie de bestaande ellende dreigt te verergeren krijgen voorrang. EU-landen zijn verantwoordelijk voor de aankoop van de hulpgoederen.
Ook Europees commissaris voor Crisisbeheer Janez Lenarčič reist mee naar Bangui, waar hij president Faustin-Archange Touadéra ontmoet. "Als we vandaag een deel van de wereld aan zijn lot overlaten, zijn we morgen allemaal kwetsbaar", aldus de Sloveen. "Voor sommige van de kwetsbaarste gemeenschappen in de wereld kan dit van vitaal belang zijn."
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP/RTR/AFP) - In Australië is een minuut stilte gehouden voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden. Deze was om 18.47 lokale tijd, het tijdstip waarop de schutters de eerste schoten losten. Op het strand kwamen mensen bijeen om slachtoffers te herdenken.
33 minuten geledenPHNOM PENH/BANGKOK (ANP/AFP) - Ruim 500.000 inwoners van Cambodja zijn ontheemd geraakt door de grensconflicten met Thailand. Dat meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken in Phnom Penh. In Thailand zijn volgens Bangkok ongeveer 400.000 mensen ontheemd.
2 uur geledenSYDNEY (ANP/DPA) - In Australië is zondagochtend (lokale tijd) een nationale herdenkingsdag voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden begonnen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De VS hebben zaterdag opnieuw een olietanker in het Caribisch gebied aangehouden en geënterd. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem zegt dat op X, nadat Amerikaanse media erover bericht hadden op basis van bronnen. Eerder deze week had president Trump een blokkade afgekondigd voor olietankers die op een sanctielijst staan en die van en naar Venezuela varen.
8 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft zaterdag twee Palestijnen gedood in het noorden van de bezette Westelijke Jordaanoever. Het leger beschuldigde de twee ervan Israëlische militairen te hebben aangevallen.
10 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/DPA) - In Maagdenburg zijn de slachtoffers van de aanslag op de kerstmarkt van precies een jaar geleden herdacht. Op de herdenkingsbijeenkomst verzekerde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz de overlevenden en nabestaanden van de voortdurende steun van zijn regering.
13 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat Washington zijn leidende rol behoudt in de vredesbesprekingen met Rusland. Hij reageert daarmee op opmerkingen van de Franse president Emmanuel Macron, die suggereerde dat Europa opnieuw directe gesprekken met Rusland moet aangaan als de pogingen van de VS mislukken.
14 uur geleden