Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eurogroep moet coronasteun door noodfonds ESM nader invullen

Eurogroep moet coronasteun door noodfonds ESM nader invullen

BRUSSEL (ANP) - De ministers van Financiën van de eurozone (Eurogroep) vergaderen vrijdag vanaf 15.00 uur per video over het Europese noodfonds ESM. Daarvan kan maximaal 240 miljard euro aan kredieten worden vrijgemaakt voor de coronacrisis, hebben ze vorige maand besloten. Het plan is inmiddels goedgekeurd door de EU-leiders maar nu moet deze zogenoemde Pandemische Crisis Steun nog nader worden ingevuld.

Lidstaten kunnen bij het ESM vanaf streefdatum 1 juni leningen aanvragen voor directe en indirecte kosten in de gezondheidszorg als gevolg van het coronavirus, tot maximaal 2 procent van hun bruto nationaal inkomen (bni) van eind 2019. De kredietlijnen zijn toegankelijk voor alle eurolanden en er zijn aan deze coronasteun geen voorwaarden verbonden als bezuinigingen of hervormingen, zoals gebruikelijk bij het ESM. Dit permanente noodfonds werd in 2012 opgezet om lidstaten in financiële problemen op de been te houden, zoals Griekenland.

De ministers zullen praten over zaken als wat de definitie voor indirecte coronakosten voor de gezondheidszorg moet zijn, hoelang het ESM voor deze kredieten beschikbaar zal zijn, en hoelang de looptijden van de leningen moeten zijn. Den Haag wil bijvoorbeeld kortere looptijden dan normaal bij het ESM en denkt aan tien jaar.

Ingewijden verwachten dat de Eurogroep er vrijdag wel uit komt. Na afloop volgt een e-persconferentie van Eurogroepvoorzitter Mario Centeno, naar verwachting aan het begin van de avond.

Meer uit Financieel

Terughoudendheid op Wall Street na eerdere recordstanden

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten vrijdag weinig beweging zien, na de nieuwe recordstanden van een dag eerder. Beleggers leken te zijn geschrokken van een artikel in de Financial Times. Ingewijden zeiden tegen de krant dat Donald Trump aandringt op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent op goederen uit de Europese Unie.

5 uur geleden
Facebook-moederbedrijf Meta ondertekent AI-gedragscode EU niet

MENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Meta Platforms, het moederbedrijf van onder meer Facebook en Instagram, zal de gedragscode voor AI-systemen van de Europese Commissie niet ondertekenen. Dit meldt de directeur voor internationale aangelegenheden bij Meta, Joel Kaplan, op het socialemediaplatform LinkedIn.

6 uur geleden
Damen Shipyards wil dat OM afziet van verdenking sanctieomzeiling

GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen Shipyards heeft het Openbaar Ministerie (OM) verzocht af te zien van vervolging van een verdenking in een strafzaak tegen het bedrijf. Het gaat om de verdenking dat Damen sanctiemaatregelen tegen Rusland zou hebben overtreden. Dit bevestigt een woordvoerder na berichtgeving door het FD.

7 uur geleden
FT: Trump dringt aan op heffing van minstens 15 procent voor EU

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dringt aan op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent voor de Europese Unie. Daarmee heeft hij zijn eisen in handelsgesprekken opgeschroefd, melden ingewijden aan de Financial Times (FT).

7 uur geleden
AEX-index eindigt lager, opnieuw koersverlies voor ASML

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met een kleine min geëindigd. Met name de koers van ASML drukte de stemming in de hoofdindex op het Damrak. De chipmachinemaker uit Veldhoven zakte 2,6 procent.

10 uur geleden
Ruim 100.000 aanvragen voor Noodfonds Energie goedgekeurd

ROTTERDAM (ANP) - Meer dan 100.000 aanvragen voor het Tijdelijk Noodfonds Energie zijn al goedgekeurd. Het fonds verwachtte al ongeveer zoveel huishoudens te kunnen helpen met de energierekening, nadat 224.000 aanvragen waren ingediend. Een op de tien aanvragen moet nog worden beoordeeld en worden mogelijk ook goedgekeurd.

11 uur geleden
Pechtold stopt bij Nederlandse Loterij om burgemeesterschap

RIJSWIJK (ANP) - Alexander Pechtold stopt op 1 januari als voorzitter van de raad van commissarissen van de Nederlandse Loterij. De voormalig leider van D66 ziet het niet zitten om de functie te combineren met zijn nieuwe baan als burgemeester van Delft, waar hij in september mee begint. Dat meldt de Nederlandse Loterij, bekend van onder meer Staatsloterij en TOTO.

12 uur geleden