Eurocommissaris wil geld uit coronaherstelfonds inzetten voor lng
TRENTE (ANP/RTR) - Landen van de Europese Unie moeten de mogelijkheid krijgen om geld uit het Europese coronaherstelfonds te gebruiken voor investeringen in infrastructuur voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Dat kondigde Eurocommissaris voor Economische Zaken Paolo Gentiloni aan.
Na de wereldwijde uitbraak van het coronavirus zette de EU een fonds op van honderden miljarden euro's die lidstaten kunnen investeren in het economische herstel na de crisis. Daar moeten ze wel een gedetailleerd plan voor indienen, dat onder andere aan de eis moet voldoen dat er genoeg geld naar digitalisering en de strijd tegen klimaatverandering gaat.
Europa probeert nu veel minder afhankelijk te worden van gas uit Rusland, dat in februari Oekraïne binnenviel en de gasbaten kan gebruiken voor de oorlogskas. Doordat Russisch gas voornamelijk via al aangelegde gaspijpleidingen wordt vervoerd, is het stopzetten van de import lastig. De infrastructuur is niet zomaar te vervangen met andere leidingen. Lng kan per schip worden vervoerd en valt dus gemakkelijker uit andere landen dan Rusland te importeren.
Hervorming van begrotingsregels
Tijdens een evenement in Italië zei Gentiloni ook dat hij een voorstel over de hervorming van de begrotingsregels, het zogeheten Stabiliteits- en Groeipact (SGP), voor de eurozone na de zomer zal presenteren. Daarbij wil hij de manier waarop de lidstaten nu hun staatsschuld moeten verminderen veranderen, zei hij. Hij wil een meer op maat gesneden aanpak nu de staatsschulden enorm zijn gestegen door eerst de pandemie en vervolgens de gevolgen van de oorlog in Oekraïne. De staatsschuld mag volgens het SGP niet meer dan 60 procent van het bruto binnenlands product (bbp) bedragen en de schuld die daarboven ligt moet jaarlijks met een twintigste deel worden verminderd. Gentiloni zei te denken aan individuele plannen die de landen zouden kunnen indienen voor hun schuldafbouw.
Dat lijkt erg op het voorstel dat minister van Financiën Sigrid Kaag samen met haar Spaanse collega in de Eurogroep heeft ingebracht. Zij stellen voor landen met hoge schulden zelf hun schuldafbouw te laten bepalen. Effectieve handhaving is daarbij wel een vereiste, benadrukken ze.
De begrotingsregels zijn in het begin van de coronacrisis opgeschort en gaan pas in 2024 weer in. De Eurogroep wil al een tijdje de bezem halen door het SGP en wacht op een hervormingsvoorstel van de commissie.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag opnieuw met winsten de handel uitgegaan. De beursdag begon nog met verliezen. Maar die werden in de loop van de sessie weggewerkt, nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu had verklaard dat Israël wil beginnen met onderhandelingen met Libanon. Daardoor hebben beleggers meer hoop gekregen dat het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zal standhouden.
1 uur geledenFORT WORTH (ANP/AFP) - American Airlines heeft aangekondigd dat het de vluchten naar Venezuela zo snel mogelijk wil hervatten, mogelijk al op 30 april. Daarmee wordt het de eerste Amerikaanse luchtvaartmaatschappij die terugkeert naar het land sinds Washington de Venezolaanse leider Nicolás Maduro begin dit jaar gevangen heeft genomen.
2 uur geledenAUSTIN (ANP) - Tesla werkt aan de ontwikkeling van een kleinere en goedkopere elektrische SUV. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Volgens de bronnen gaat het om een geheel nieuw model en niet om een variant van Tesla's Model 3 of Y.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBWO) investeert dit jaar 5 miljard euro in het herstel van landen die getroffen zijn door de oorlog in het Midden-Oosten. Daarbij gaat het om Irak, Jordanië, Libanon, de Westelijke Jordaanoever en Gaza "en geraakte buureconomieën" als Egypte, Turkije, Armenië en Azerbeidzjan.
3 uur geledenATHENE (ANP/AFP) - De eerste niet-Iraanse olietanker sinds het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran is donderdag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de website MarineTraffic, die de locatiegegevens van schepen bijhoudt.
4 uur geledenNYON (ANP/BLOOMBERG) - Nike is in exclusieve onderhandelingen om de wedstrijdballen te maken die gebruikt worden in de mannenedities van de Champions League en andere Europese voetbaltoernooien voor clubs. Daarmee neemt het Amerikaanse sportkledingconcern mogelijk een contract over dat zijn Duitse rivaal Adidas al een kwart eeuw in handen heeft.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.
6 uur geleden