Eurocommissaris: toestand aan grens met Belarus knapt op
BRUSSEL (ANP) - De spanningen aan de grens met Belarus nemen af, zegt de Europese Commissie. Verantwoordelijk Eurocommissaris Ylva Johansson toont zich "tevreden" met het "heldere antwoord" dat Brussel volgens haar de Belarussische president Loekasjenko heeft gegeven op diens pogingen asielzoekers de Europese Unie binnen te sluizen.
Asielzoekers die bivakkeerden in de winterkou aan de Poolse grens in de hoop de EU binnen te geraken, zijn de afgelopen dagen ondergebracht in een opslaghal. Sommigen keren met repatriëringsvluchten terug uit Belarus naar hun land van herkomst.
"We verkeren nu in de situatie dat het de-escaleert", constateert Johansson in een interview met nieuwszender Euronews. "Ik ben tevreden dat het ons is gelukt om een heldere repliek te geven op Loekasjenko, soms de laatste dictator van Europa genoemd, die probeerde illegale toegangskaartjes naar de EU te verkopen."
Schuld
Maar "natuurlijk kun je nooit tevreden zijn als jongeren, mensen in de vrieskou zitten. We hebben van meerdere doden vernomen. Kinderen zitten in de knel." Dat leed had voorkomen kunnen worden als de EU haar asielbeleid eindelijk eens op orde bracht, stelt Johansson.
De schuld van de huidige migrantencrisis ligt helemaal bij Loekasjenko, benadrukt de Zweedse Eurocommissaris. Maar EU-land Polen moet opener zijn over wat er in het grensgebied gebeurt en journalisten en hulpverleners ruim baan geven, maant ze. "Wij moeten ons aan onze grondrechten houden, anders zijn we niet werkelijk Europeanen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sinds de arrestatie van de Venezolaanse president Nicolás Maduro in januari al ruim 1 miljard dollar aan Venezolaanse olie verkocht. In de komende maanden moet daar nog eens circa 5 miljard dollar bijkomen. Dat zei de Amerikaanse minister van Energie Chris Wright in een interview met NBC News.
43 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse publieke omroep gaat de komende jaren flink bezuinigen. De BBC maakte donderdag bekend de kosten over de komende drie jaar met ongeveer 10 procent te verlagen.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.
4 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse oud-premier Thorbjørn Jagland is aangeklaagd voor "grootschalige corruptie" wegens zijn banden met de Amerikaanse investeerder Jeffrey Epstein. Dat melden onder meer de Noorse publieke omroep en de BBC. Eerder op de dag werden al huiszoekingen verricht in een woning en vakantiewoningen van de oud-premier.
4 uur geledenDHAKA (ANP/RTR/AFP) - De Bangladesh Nationalist Party (BNP) heeft de verkiezingen gewonnen. De partij is bij het tellen van de stemmen niet meer in te halen. Het waren de eerste verkiezingen in Bangladesh sinds premier Sheikh Hasina in 2024 vluchtte na grootschalige protesten in het land.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump heeft bepalend klimaatbeleid teruggedraaid dat onder meer juridische grond gaf aan welke broeikasgassen een gevaar vormen voor mensen en hun leefomgeving. Onder andere methaan en koolstofdioxide werden daarin benoemd als schadelijk voor mensen. Tegelijkertijd wordt wetgeving rond de uitstootregulering van wegvoertuigen ingetrokken.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Op de bijeenkomst van de Defensiecontactgroep voor Oekraïne (UDCG) is donderdag 35 miljard dollar (bijna 30 miljard euro) aan nieuwe militaire hulp voor Oekraïne toegezegd. Dat maakte de Britse minister van Defensie John Healey na afloop bekend. De UDCG is bedoeld om hulp voor Oekraïne in te zamelen en onderling af te stemmen.
6 uur geleden