Eurocommissaris: toestand aan grens met Belarus knapt op
BRUSSEL (ANP) - De spanningen aan de grens met Belarus nemen af, zegt de Europese Commissie. Verantwoordelijk Eurocommissaris Ylva Johansson toont zich "tevreden" met het "heldere antwoord" dat Brussel volgens haar de Belarussische president Loekasjenko heeft gegeven op diens pogingen asielzoekers de Europese Unie binnen te sluizen.
Asielzoekers die bivakkeerden in de winterkou aan de Poolse grens in de hoop de EU binnen te geraken, zijn de afgelopen dagen ondergebracht in een opslaghal. Sommigen keren met repatriëringsvluchten terug uit Belarus naar hun land van herkomst.
"We verkeren nu in de situatie dat het de-escaleert", constateert Johansson in een interview met nieuwszender Euronews. "Ik ben tevreden dat het ons is gelukt om een heldere repliek te geven op Loekasjenko, soms de laatste dictator van Europa genoemd, die probeerde illegale toegangskaartjes naar de EU te verkopen."
Schuld
Maar "natuurlijk kun je nooit tevreden zijn als jongeren, mensen in de vrieskou zitten. We hebben van meerdere doden vernomen. Kinderen zitten in de knel." Dat leed had voorkomen kunnen worden als de EU haar asielbeleid eindelijk eens op orde bracht, stelt Johansson.
De schuld van de huidige migrantencrisis ligt helemaal bij Loekasjenko, benadrukt de Zweedse Eurocommissaris. Maar EU-land Polen moet opener zijn over wat er in het grensgebied gebeurt en journalisten en hulpverleners ruim baan geven, maant ze. "Wij moeten ons aan onze grondrechten houden, anders zijn we niet werkelijk Europeanen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.
2 uur geledenBAMENDA (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in een toespraak in het westen van Kameroen gezegd dat "de wereld wordt verwoest door een handvol tirannen" die miljarden aan wapens verspillen. Hij uitte ook kritiek op leiders "die religieuze taal bezigen om oorlogen te rechtvaardigen".
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Medewerkers van het Hongaarse staatspersbureau MTI komen in verzet na de verkiezingsnederlaag van premier Viktor Orbán. Ze eisen in een brief aan hun management hun redactionele vrijheid terug.
3 uur geledenWISMAR (ANP/DPA/AFP) - Een nieuwe poging om de aan de Duitse kust gestrande bultrugwalvis Timmy te redden, is volgens Duitse media begonnen. Het dier zit sinds begin deze maand vast bij het eilandje Poel in de Baai van Wismar en was eerder door de Duitse autoriteiten opgegeven.
4 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Het Franse verkrachtingsslachtoffer Gisèle Pelicot heeft in Middelburg de Four Freedoms Award (Freedom from Fear) uitgereikt gekregen. Die ontving de Française, die internationaal bekendheid verwierf door het openbare proces tegen haar verkrachters, van modeontwerper en vrouwenrechtenambassadeur Olcay Gulsen.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun heeft benadrukt dat er een staakt-het-vuren moet komen tussen Israël en Hezbollah, voordat de Libanese regering directe onderhandelingen kan houden met Israël. De Amerikaanse president Donald Trump meldde dat de leiders van Libanon en Israël elkaar donderdag zouden spreken, maar Aoun heeft dat niet bevestigd.
4 uur geledenQASMIYEH/TYRUS (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen op een cruciale brug over de rivier de Litani ten noorden van Tyrus is de laatste verbinding tussen de Zuid-Libanese stad en de rest van het land verwoest, meldt staatspersbureau NNA. De brug was eerder doelwit, maar zou nu niet meer kunnen worden gerepareerd.
4 uur geleden