Eurocommissaris Simson: Europa kan zonder Russisch gas
LUXEMBURG (ANP) - Er is geen enkele noodzaak voor een lidstaat om deze winter Russisch gas te importeren, zei Eurocommissaris Kadri Simson (Energie) na een bijeenkomst met energieministers van de EU-lidstaten. De afgelopen tijd is hard gewerkt aan alternatieven, zoals uitbreiding van de capaciteit van lng-terminals en alternatieve routes voor gaslevering, zei ze. "Europa kan zonder Russisch gas."
Als lidstaten toch nieuwe overeenkomsten met Russische gasleveranciers sluiten, is dat een "politieke keuze en een gevaarlijke keuze", waarschuwde de Eurocommissaris.
Los van de prijs van Russisch gas, moet ook de oorlog van Rusland tegen Oekraïne meewegen. "We moeten niet vergeten dat de kosten van de omgang met Rusland niet alleen worden gemeten in de prijs van gas, maar ook in het aantal levens dat in Oekraïne verloren gaat."
Simson heeft de EU-ministers van Energie opgeroepen meer reserveonderdelen en apparatuur aan Oekraïne te geven, waarmee de vernielde energie-infrastructuur weer enigszins kan worden hersteld. Volgens de Eurocommissaris is inmiddels de helft van de energie-infrastructuur vernietigd door Russische aanvallen.
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
5 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
7 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.
7 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft documenten vrijgegeven over de benoeming van de voormalige prins Andrew Mountbatten-Windsor als internationaal handelsgezant. Daaruit blijkt onder meer dat er geen aanwijzingen zijn dat destijds een achtergrond- of veiligheidsonderzoek naar hem is gedaan. Britse politici hadden de stukken opgevraagd nadat Mountbatten-Windsor korte tijd werd gearresteerd, omdat hij mogelijk zijn positie heeft misbruikt.
9 uur geledenKATHMANDU (ANP/RTR) - Een recordaantal van 274 bergbeklimmers heeft op dezelfde dag de top van de Mount Everest vanuit de Nepalese zijde bereikt, zegt EOA-Nepal, een organisatie voor bergbeklimming. Het vorige record van 223 is van 22 mei 2019.
10 uur geleden