
Eurocommissaris: Nederland kan geen enkele energie-optie negeren
EINDHOVEN (ANP) - Eurocommissaris Thierry Breton roept Nederland op geen enkele mogelijkheid om aan energie te komen op voorhand te laten liggen. Ook het toch weer opvoeren van de gaswinning in Groningen dus niet. Elk EU-land moet doen wat het kan om de hele EU door de energiecrisis te helpen, zegt hij.
Het kabinet wil slechts in allerlaatste instantie overwegen de Groningse gaskraan toch weer wat verder open te zetten. Die moet eigenlijk volgend jaar helemaal dichtgaan.
Maar de EU heeft zoveel op haar nek dat alle lidstaten samen de schouders eronder moeten zetten, benadrukt Breton in een toespraak aan de Technische Universiteit Eindhoven. "Elke lidstaat moet zijn verantwoordelijkheden nemen en alle maatregelen nemen die nodig zijn om de vraag naar Russisch gas te verminderen." Geen EU-land kan volgens hem in zijn eentje de coronacrisis aan, militair op eigen benen staan, overgaan op een duurzame economie of onafhankelijk worden van energie uit Rusland.
Dat vergt "moeilijke beslissingen", erkent de Eurocommissaris voor de Interne Markt. "Dat merken jullie hier, met het opvoeren van de stroomopwekking met steenkool of de heroverwegingen over de gaswinning." Maar met de "gasschok" die Europa doormaakt "moeten we onszelf hoe dan ook niet laten weerhouden van het verkennen van alle opties die op tafel liggen".
Bittere pillen
Andere EU-landen slikken ook bittere pillen, voert Breton aan in zijn rede voor de opening van het academisch jaar. België en Duitsland bijvoorbeeld, die lijken te moeten terugkomen van hun afscheid van kernenergie. Soms kan dat een kortstondige stap terug zijn, bijvoorbeeld voor het klimaat of het milieu. Maar zonder solidariteit slaat Europa zich volgens hem niet door de opeenstapeling aan crises.
Buren als Duitsland en België ontvangen nog steeds Gronings gas. Als ze komende winter zonder gas komen te zitten, kunnen ze een beroep doen op Nederland. Maar het opschroeven van de gaswinning in Groningen kan nieuwe aardbevingen veroorzaken, waarschuwt toezichthouder SodM.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/RTR) - De liberale burgemeester van Warschau, Rafal Trzaskowski, lijkt zondag nipt de Poolse presidentsverkiezingen te gaan winnen. Dat blijkt uit een exitpoll. Daarin krijgt Trzaskowski 50,3 procent van de stemmen, terwijl de nationalistische Karol Nawrocki op 49,7 procent blijft steken.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Zes politieke partijen in Suriname ondertekenen zondagavond (lokale tijd) het regeerakkoord dat de basis moet vormen voor de nieuwe regering van Jennifer Geerlings-Simons. Zij volgde vorig jaar Desi Bouterse op als voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP).
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De stafchef van het Israëlische leger, Eyal Zamir, heeft opdracht gegeven tot uitbreiding van het grondoffensief naar andere delen van de Gazastrook. Dat meldt het leger na een bezoek van Zamir in het zuiden van het belegerde kustgebied. Het offensief gaat door tot "de terugkeer van al onze gijzelaars en de uitschakeling van de regeringscapaciteiten en militaire tak van Hamas", aldus de verklaring.
2 uur geledenRABAT (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk steunt het plan van Marokko voor de Westelijke Sahara, een gebied dat al bijna vijftig jaar onderwerp van conflict is. Eerder lieten ook Kenia, Frankrijk en de Verenigde Staten weten het Marokkaanse plan te steunen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Naar schatting 100.000 mensen zijn zondag afgekomen op festiviteiten op de Champs-Élysées in Parijs ter ere van de overwinning van Paris Saint-Germain in de Champions League-finale. Dat leidde tot gewelddadige confrontaties tussen fans en politie, die meermaals hard ingreep en pepperspray gebruikte.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger verklaart dat het "niet op burgers heeft geschoten" in of rond een door de VS gesteund hulpcentrum in Zuid-Gaza. Eerder zondag meldden Palestijnse hulpdiensten dat het leger het vuur had geopend op een menigte Palestijnen bij een hulpdistributiepunt van de Gaza Humanitarian Foundation (GHF) in de stad Rafah in Gaza. Daarbij zouden 31 doden en meer dan honderd gewonden zijn gevallen.
4 uur geledenIRKOETSK (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Oekraïne heeft meerdere militaire vliegvelden in Rusland aangevallen, melden bronnen bij de Oekraïense veiligheidsdiensten en pro-Russische bloggers. Een van de doelwitten zou een basis diep in Siberië zijn geweest, duizenden kilometers van de grens met Oekraïne.
8 uur geleden