Eurocommissaris kan handelsdeal met VS nog altijd niet garanderen
STRAATSBURG (ANP) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) hoopt dat er binnen enkele dagen een handelsakkoord op hoofdlijnen kan worden gesloten tussen de EU en de VS, zei hij woensdag in het Europees Parlement. Toch kon hij niet garanderen dat er een deal komt, al blijft dat de inzet van de Europese Commissie, benadrukte de Eurocommissaris.
Vorige week is er vier dagen "intens onderhandeld", zei de Eurocommissaris. Ook nu wordt elke dag op zowel politiek als technisch niveau onderhandeld. De onderhandelingen zijn volgens Šefčovič "constructief" en er wordt "goede vooruitgang geboekt".
Het blijft zoeken naar een evenwicht tussen de eisen van de VS en de eigen prioriteiten, zei de Eurocommissaris.
'Onderhandelde overeenkomst'
Zo willen de VS nog steeds de scheefgroei van import en export tussen beide handelsblokken rechttrekken, zei Šefčovič. De VS importeren meer uit de EU dan ze naar de EU exporteren. De EU wil ook niet toegeven aan de door de VS gewenste uitzonderingen op EU-regels over digitale diensten.
Doel en prioriteit is en blijft een "onderhandelde overeenkomst", zei de Eurocommissaris. Er wordt nog altijd overlegd over een aantal basisafspraken, waarvan de details later nog kunnen worden uitgewerkt. De Commissie wil een "schadelijke escalatie" van de handelsoorlog voorkomen.
Tegenmaatregelen
Als er geen akkoord komt, neemt de EU tegenmaatregelen tegen de VS
De Eurocommissaris hamerde op het belang van handelsovereenkomsten met andere landen en landenblokken, zoals Mexico en India. Hij wil ook dat de EU-lidstaten dit jaar instemmen met het handelsakkoord van de Europese Commissie met de landen van Mercosur; Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay.
De eenheid van de Europese Unie is nu "van cruciaal belang", voegde hij daaraan toe. Duitsland en Frankrijk zijn verdeeld over de beste aanpak.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp zijn vrijdag verder opgelopen, nadat de adviesprijzen een dag eerder al met meerdere centen waren gestegen. Het geweld tussen de Verenigde Staten en Iran is weer opgelaaid, waardoor de olieprijzen eerder omhooggingen.
15 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Meer passagiers hebben in mei via een Europese luchthaven gevlogen. Het aantal passagiers steeg met 3,2 procent vergeleken met dezelfde maand vorig jaar, meldt de koepelorganisatie van Europese luchthavens ACI Europe. Afgelopen april daalde het aantal nog voor het eerst sinds de luchtvaartsector herstelde van de coronapandemie.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een klein verlies begonnen. De aandacht bleef uitgaan naar de chipbedrijven, die dit jaar sterk zijn gestegen door de grote vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI). Beleggers kijken onder meer uit naar het Amerikaanse beursdebuut van de Zuid-Koreaanse chipfabrikant SK Hynix. Ook kondigde de Amerikaanse chipmaker Micron Technology aan de komende tien jaar meer dan 250 miljard dollar te investeren in nieuwe fabrieken in de Verenigde Staten.
56 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - EasyJet heeft een nieuw overnamebod ontvangen van de Amerikaanse investeringsmaatschappij Apollo Global Management. De Britse luchtvaartmaatschappij stemde maandag nog in beginsel in met een bod van investeringsmaatschappij Castlelake, maar Apollo biedt vrijdag meer voor de vliegmaatschappij.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Zuid-Koreaanse chipmaker SK Hynix heeft 26,5 miljard dollar (ongeveer 23,1 miljard euro) opgehaald bij zijn beursgang op Wall Street vrijdag. Het bedrijf, dat al een notering in Seoul heeft, realiseert hiermee de grootste Amerikaanse beursgang ooit door een buitenlands bedrijf.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in mei met 4,9 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is dezelfde stijging als in april. Volgens het CBS was in bijna 40 procent van de industriële branches sprake van groei.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De huurprijzen in de vrije sector zijn in het tweede kwartaal gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dat melden woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius. Vooral voor appartementen moesten nieuwe huurders meer neertellen.
3 uur geleden