Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eurocommissaris: drugsmaffia even gevaarlijk als terrorisme

Eurocommissaris: drugsmaffia even gevaarlijk als terrorisme

ANTWERPEN (ANP) - De georganiseerde misdaad heeft zo'n vlucht genomen dat die inmiddels even gevaarlijk is voor de samenleving als terrorisme, zegt Eurocommissaris Ylva Johansson. De Europese havens en opsporingsdiensten moeten beter samenwerken om de drugsbendes aan te kunnen, zei ze op bezoek in de haven van Antwerpen.

Landen als Nederland en België hebben de laatste jaren steeds meer te stellen met drugsbendes die met name cocaïne invoeren via de havens van Rotterdam en Antwerpen. Ze boeken enorme winsten en treden steeds gewelddadiger op, en de onderwereld weet soms greep te krijgen op douane, politiek en andere instanties in de 'bovenwereld'. In Antwerpen vechten rivaliserende bendes al maanden een ware drugsoorlog uit, met beschietingen, bomaanslagen en ontvoeringen over en weer.

"De dreiging die uitgaat van de georganiseerde misdaad is in mijn ogen even groot als die van een terreurdreiging", aldus Johansson, Eurocommissaris voor Binnenlandse Zaken. "We moeten die met dezelfde energie en vastberadenheid bestrijden."

Signaal afgeven

Omdat de drugsbendes opereren als multinationals en juist hun voordeel doen met landsgrenzen en verschillen tussen EU-lidstaten, is betere samenwerking tussen de landen volgens de Zweedse geboden. De EU als geheel zou bijvoorbeeld betere afspraken kunnen maken met andere landen die een schakel vormen in de drugshandel, zoals productielanden Colombia en Ecuador of toevluchtsoorden voor bendeleiders in oliestaatjes in het Midden-Oosten.

De Belgische minister Annelies Verlinden (Binnenlandse Zaken), die Johansson vergezelde, is blij met de aandacht van de Europese Commissie voor de strijd tegen de onderwereld. Het bezoek "geeft een duidelijk signaal af dat de EU voorop wil gaan in het gevecht met de georganiseerde misdaad en drugssmokkel. Dat is cruciaal als we criminele netwerken willen verstoren." Geen land kan dat alleen af, stelt ook Verlinden, ook al zagen de EU-lidstaten misdaadbestrijding vanouds als hun eigen verantwoordelijkheid. "Dus het enige antwoord is een Europese aanpak."

Johansson ziet er niet meteen heil in om landen buiten de EU voordelen dan wel sancties voor te spiegelen om ze te bewegen met de unie samen te werken in de strijd tegen de drugsmaffia. Dat gebeurt bijvoorbeeld om landen aan te zetten onwelkome migranten terug te nemen. Ze reist binnenkort wel af naar Zuid-Amerika om afspraken te maken met Ecuador en Colombia.

Meer uit Buitenland

Iran zet vraagtekens bij betrouwbaarheid VS in vredesproces

NEW DELHI (ANP/RTR) - Iran heeft duidelijk gemaakt dat het "vertrouwen" in de Verenigde Staten ontbreekt in de onderhandelingen over de oorlog in het Midden-Oosten. Minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi beklaagde zich tijdens een BRICS-bijeenkomst in India over "tegenstrijdige boodschappen" die hebben geleid tot twijfels over wat de inzet is van de VS rond het vredesproces. Dat is volgens de minister nog niet helemaal mislukt, maar verloopt wel moeizaam.

13 minuten geleden
Palestijns persbureau meldt aanvallen van kolonisten op Westoever

RAMALLAH (ANP) - Kolonisten op de Westelijke Jordaanoever hebben auto's en een moskee in brand gestoken in de buurt van Ramallah, meldt WAFA, het officiële persbureau in het gebied. Daarnaast schoten Israëlische troepen ten zuiden van Nablus een 16-jarige jongen dood, aldus WAFA.

1 uur geleden
Filipijnse minister: we gaan gehoor geven aan arrestatiebevel ICC

MANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnse minister van Justitie Fredderick Vida zegt dat het land "zeker wel" gehoor gaat geven aan een arrestatiebevel van het Internationaal Strafhof (ICC) tegen Ronald Dela Rosa. De ex-politiechef en huidige senator wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid in verband met zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen. Vida zei dat hij opdracht heeft gegeven om Dela Rosa te arresteren als hij probeert te vluchten.

1 uur geleden
Finland geeft drone-waarschuwing af, land in verhoogde paraatheid

HELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.

7 uur geleden
Trump: fantastische handelsakkoorden met China gesloten

BEIJING (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij "fantastische handelsakkoorden" heeft gesloten met de Chinese leider Xi Jinping. Trump zei dat tijdens een rondleiding door de tuinen van Zhongnanhai, het complex van de Chinese centrale leiding.

7 uur geleden
Trump: ik ga niet veel meer geduld hebben met Iran

BEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij niet veel meer geduld met Iran zal hebben. Hij deed die uitspraak in een interview op Fox News.

8 uur geleden
Vliegveld Palm Beach in Florida vanaf juli vernoemd naar Trump

PALM BEACH (ANP) - Palm Beach International Airport in Florida zal vanaf 9 juli officieel naar de Amerikaanse president Donald Trump vernoemd worden. Dat heeft de Federal Aviation Administration (FAA) bekendgemaakt.

11 uur geleden