Eurocommissaris: drugsmaffia even gevaarlijk als terrorisme
ANTWERPEN (ANP) - De georganiseerde misdaad heeft zo'n vlucht genomen dat die inmiddels even gevaarlijk is voor de samenleving als terrorisme, zegt Eurocommissaris Ylva Johansson. De Europese havens en opsporingsdiensten moeten beter samenwerken om de drugsbendes aan te kunnen, zei ze op bezoek in de haven van Antwerpen.
Landen als Nederland en België hebben de laatste jaren steeds meer te stellen met drugsbendes die met name cocaïne invoeren via de havens van Rotterdam en Antwerpen. Ze boeken enorme winsten en treden steeds gewelddadiger op, en de onderwereld weet soms greep te krijgen op douane, politiek en andere instanties in de 'bovenwereld'. In Antwerpen vechten rivaliserende bendes al maanden een ware drugsoorlog uit, met beschietingen, bomaanslagen en ontvoeringen over en weer.
"De dreiging die uitgaat van de georganiseerde misdaad is in mijn ogen even groot als die van een terreurdreiging", aldus Johansson, Eurocommissaris voor Binnenlandse Zaken. "We moeten die met dezelfde energie en vastberadenheid bestrijden."
Signaal afgeven
Omdat de drugsbendes opereren als multinationals en juist hun voordeel doen met landsgrenzen en verschillen tussen EU-lidstaten, is betere samenwerking tussen de landen volgens de Zweedse geboden. De EU als geheel zou bijvoorbeeld betere afspraken kunnen maken met andere landen die een schakel vormen in de drugshandel, zoals productielanden Colombia en Ecuador of toevluchtsoorden voor bendeleiders in oliestaatjes in het Midden-Oosten.
De Belgische minister Annelies Verlinden (Binnenlandse Zaken), die Johansson vergezelde, is blij met de aandacht van de Europese Commissie voor de strijd tegen de onderwereld. Het bezoek "geeft een duidelijk signaal af dat de EU voorop wil gaan in het gevecht met de georganiseerde misdaad en drugssmokkel. Dat is cruciaal als we criminele netwerken willen verstoren." Geen land kan dat alleen af, stelt ook Verlinden, ook al zagen de EU-lidstaten misdaadbestrijding vanouds als hun eigen verantwoordelijkheid. "Dus het enige antwoord is een Europese aanpak."
Johansson ziet er niet meteen heil in om landen buiten de EU voordelen dan wel sancties voor te spiegelen om ze te bewegen met de unie samen te werken in de strijd tegen de drugsmaffia. Dat gebeurt bijvoorbeeld om landen aan te zetten onwelkome migranten terug te nemen. Ze reist binnenkort wel af naar Zuid-Amerika om afspraken te maken met Ecuador en Colombia.
Meer uit Buitenland
TAN TAN (ANP) - Het lichaam van de tweede Amerikaanse militair die begin mei vermist raakte in Marokko tijdens een militaire oefening, is gevonden. Dat melden de Marokkaanse strijdkrachten.
32 minuten geledenABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) ontkennen de berichten dat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu onlangs het land heeft bezocht. Het kantoor van de Israëlische premier zei woensdag dat Netanyahu in het geheim een ontmoeting had gehad met de president van de VAE.
37 minuten geledenSANTIAGO (ANP/BLOOMBERG) - Chileense wetenschappers waren dicht bij een vaccin tegen het hantavirus, maar moesten hun onderzoek staken omdat het geld op was. Dat schrijft persbureau Bloomberg. Voordat het vaccin getest kon worden op mensen, kwam het project stil te liggen tijdens de coronapandemie.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse filmregisseur Erik Fleming is woensdag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor het leveren van ketamine aan acteur Matthew Perry, meldden Amerikaanse media. Perry verdronk in 2023 in zijn jacuzzi door de gevolgen van de ketaminedosis. Fleming pleitte schuldig in augustus 2024.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Gezondheidsminister Wes Streeting gaat zichzelf donderdag opwerpen als mogelijke opvolger van premier Keir Starmer, verwachten Britse media. De Labour-leider staat onder grote druk om af te treden, maar wil daar vooralsnog niets van weten. Volgens onder meer The Times heeft hij tegen partijgenoten gezegd de strijd met Streeting niet uit de weg te gaan.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft sinds het begin van het bestand vorige maand nog duizenden huizen in Libanon verwoest, meldt het Libanese nationale onderzoeksinstituut. De overheidsorganisatie telde sinds 17 april al 5386 huizen die totaal vernietigd zijn en nog eens 5246 die schade hebben opgelopen.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft de Russische ambassadeur ontboden vanwege een droneaanval op het westen van Oekraïne, dicht bij de grens met Hongarije. Dat deelde premier Péter Magyar mee na het eerste kabinetsoverleg sinds hij afgelopen weekend werd geïnstalleerd als leider van het land.
5 uur geleden