Euro weer ruim boven 1 dollar na sterkste stijging in maanden
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De euro noteerde maandag weer ruim boven de 1 dollar na de sterkste waardestijging in vijf maanden. De eenheidsmunt zit in de lift sinds de renteverhoging van de Europese Centrale Bank (ECB) afgelopen donderdag. Valutahandelaren reageerden ook op uitlatingen van Joachim Nagel, president van de Bundesbank en bestuurslid van de ECB, dat de rente in de eurozone verder omhoog moet om de hoge inflatie te bestrijden.
De euro werd maar liefst 1,6 procent meer waard en boekte daarmee de grootste koersstijging sinds maart dit jaar. Momenteel noteert de munt op 1,0188 dollar, tegen 1,0038 dollar op vrijdag. De euro tikte eerder op de ochtend bijna de 1,0200 dollar aan en beweegt daarmee weer rond het niveau van ongeveer een maand geleden. Ook ten opzichte van het Britse pond steeg de euro in waarde en werd het hoogste punt sinds februari vorig jaar aangetikt.
Vorige week woensdag, een dag voor het rentebesluit van de ECB, was de euro nog minder dan 1 dollar waard en noteerde op 0,9942 dollar. In de eerste week van september was de eenheidsmunt zelfs voor het eerst in twee decennia minder dan 99 dollarcent waard. Dat kwam door de vrees voor een recessie in Europa en de hogere rente in de VS. De ECB verhoogde afgelopen donderdag de rente met een ongekende stap van 0,75 procentpunt, waardoor het renteverschil tussen de VS en de eurozone kleiner is geworden.
De sterke opmars van de euro komt volgens handelaren wel als een verrassing gezien de energiecrisis in het gebied, de hoge inflatie en de vrees voor een recessie. Het Amerikaanse inflatiecijfer dat dinsdag op het programma staat zou de dollar verder onder druk kunnen zetten ten opzichte van de euro. Economen verwachten dat de inflatie in de VS een piek heeft bereikt. De Amerikaanse centrale bank zou daardoor kunnen besluiten de rente in de komende tijd minder agressief te verhogen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs heeft de AEX-index donderdag voor het eerst in de geschiedenis de 1000 puntengrens bereikt. De hoofdindex, die sinds vorig jaar bestaat uit de dertig grootste bedrijven op de Nederlandse beurs, tikte een niveau aan van 1009,69 punten. Dat is de hoogste stand ooit. De belangrijkste beursindex van Nederland begon 2026 op 951,29 punten en is daarmee in de eerste twee weken van het nieuwe jaar ruim 5 procent in waarde gestegen. In heel 2025 won de AEX meer dan 8 procent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fastned, een uitbater van laadstations voor elektrische auto's, heeft in het afgelopen kwartaal opnieuw een recordomzet geboekt. Het bedrijf opende in het vierde kwartaal van 2025 nieuwe laadstations en breidde bestaande locaties uit. Tijdens de vakantieperiode hebben meer mensen volgens Fastned hun voertuigen opgeladen en het bedrijf profiteerde van de aanhoudende groei van het aantal volledig elektrische voertuigen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in december voor de vierde maand op rij onveranderd gebleven, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Net als in september, oktober en november zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. Dat is het hoogste niveau in vier jaar.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De groei in het aantal ondernemingen in Nederland was in ruim tien jaar niet zo laag, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Het aantal geregistreerde bedrijven steeg in 2025 met minder dan 1 procent ten opzichte van een jaar eerder. De KVK spreekt van "stagnatie van het ondernemerslandschap".
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - De groei in het aantal ondernemingen in Nederland was in ruim tien jaar niet zo laag, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Het aantal geregistreerde bedrijven steeg in 2025 met minder dan 1 procent ten opzichte van een jaar eerder. De KVK spreekt van "stagnatie van het ondernemerslandschap".
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn woensdag opnieuw met verlies gesloten. Beleggers in New York verwerkten kwartaalcijfers van de grote banken Bank of America, Wells Fargo en Citigroup. Daarnaast kwamen er onder meer gegevens over de winkelverkopen in de Verenigde Staten.
11 uur geledenDEARBORN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Autofabrikant Ford Motor heeft een werknemer geschorst die dinsdag scheldwoorden riep tegen president Donald Trump tijdens zijn bezoek aan een Ford-fabriek in Dearborn in de Amerikaanse staat Michigan. Dat zegt de vakbond United Auto Workers (UAW) die de medewerker steunt.
14 uur geleden