Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'EU ziet voorlopig af van nieuwe sancties voor Turkije'

'EU ziet voorlopig af van nieuwe sancties voor Turkije'

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie houdt verdere sancties tegen kopstukken van het Turkse staatsoliebedrijf voorlopig op zak. De verstandhouding met de regering in Ankara is de laatste maanden verbeterd, zeggen EU-bronnen.

EU-landen als Griekenland, Cyprus en Frankrijk dringen al enige tijd aan op nieuwe strafmaatregelen tegen Turkije. In december, toen de betrekkingen met Ankara een dieptepunt bereikten, kregen zij gehoor bij de andere lidstaten. Turkije ging maar door met de zoektocht naar gas in betwiste wateren en bleef op ramkoers in het conflict tussen Grieks- en Turks-Cyprioten. Bovendien ruziede de Turkse president Erdogan met onder meer zijn Franse collega Macron. Er werden sancties in de steigers gezet, waarover de EU-leiders zich volgende week zouden buigen.

Maar sindsdien slaat Ankara een heel andere toon aan en voeren Griekenland en Turkije na jaren weer rechtstreeks overleg over hun meningsverschillen. Daarom gaan de plannen voor nieuwe sancties voorlopig de ijskast in, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters. Ook al "moet Turkije nog heel veel doen voor er weer een werkelijk positieve omgang mogelijk is", aldus een EU-bron.

Het wil ook niet zeggen dat maatregelen tegen Turkije van tafel zijn, zegt de ingewijde. Wanneer de regeringsleiders volgende week de banden met Turkije bespreken, nemen ze alle mogelijkheden door. "De maatregelen zijn niet ingetrokken. Maar de positieve agenda ligt duidelijk op tafel."

Vrijdag spreekt Erdogan de voorzitters van de raad van regeringsleiders van de EU en van de Europese Commissie. Ze maken de balans op in aanloop naar de EU-top van volgende week met demissionair premier Mark Rutte en zijn collega's.

Meer uit Buitenland

Orkaan Erick kost in Mexico aan ten minste twee mensen het leven

OAXACA (ANP/AFP) - De orkaan Erick heeft in zuidelijk Mexico ten minste twee levens gekost. Inmiddels is Erick in kracht afgenomen tot een tropische storm.

6 minuten geleden
Lagere straf Vlaamse leider extreemrechtse club in hoger beroep

GENT (ANP/BELGA) - De voormalige Belgische parlementariër en oprichter van de extreemrechtse Vlaamse jongerenbeweging Schild en Vrienden Dries van Langenhove heeft in hoger beroep een lagere straf gekregen van het gerechtshof in Gent. Van Langenhove werd maart vorig jaar veroordeeld tot één jaar cel wegens racisme en tien maanden voorwaardelijke celstraf voor inbreuk op de wapenwet, samen met een boete van 24.000 euro. Zijn straf is nu verlaagd naar een jaar cel met uitstel, wat betekent dat hij niet direct vast komt te zitten.

32 minuten geleden
Landen sluiten ambassades in Teheran vanwege oorlog met Israël

TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Meerdere landen hebben hun ambassades in Teheran gesloten. Australië heeft alle medewerkers opgedragen om Iran te verlaten, omdat de situatie te onveilig is. Slowakije kondigde ook aan de ambassade te sluiten en personeel terug te halen. Onder meer Tsjechië, Portugal en Nieuw-Zeeland troffen vergelijkbare maatregelen. Israël voert al een week zware luchtaanvallen uit op de stad.

1 uur geleden
Luchtaanvallen over en weer tussen Israël en Iran

TEHERAN/TEL AVIV (ANP/RTR) - De oorlog tussen Israël en Iran, die vorige week begon met een grootscheepse aanval van Israël, is de tweede week ingegaan met een nacht van luchtaanvallen over en weer. Bij de vijandelijkheden zijn volgens het Human Rights Activists News Agency aan Iraanse zijde tot nu toe 639 doden gevallen, vooral burgers. Israëlische autoriteiten melden "enkele tientallen" burgerdoden.

4 uur geleden
Trump behoudt voorlopig controle over Nationale Garde Californië

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Een Amerikaans hof van beroep heeft donderdag geoordeeld dat president Donald Trump voorlopig de controle over de Nationale Garde van Californië mag behouden. Het hof verlengde daarmee de opschorting van een eerdere uitspraak van een lagere rechter, die had bepaald dat Trump onrechtmatig de Nationale Garde had ingezet in Los Angeles.

4 uur geleden
Zelensky benoemt nieuwe commandant landmacht

KYIV (ANP/AFP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft generaal Gennadi Sjapovalov aangesteld als nieuwe bevelhebber van de landmacht. Zijn voorganger, generaal Michailo Drapati, heeft begin deze maand om ontslag gevraagd. Hij voelt zich verantwoordelijk voor de dood van twaalf soldaten bij een Russische raketaanval op een opleidingscentrum.

11 uur geleden
IAEA meldt bombardement op onderzoeksreactor in aanbouw in Iran

WENEN (ANP/RTR) - Israëlische bombardementen hebben in Iran onder meer de zwaarwateronderzoeksreactor Khondab die in aanbouw is, geraakt volgens het Internationale Atoomenergieagentschap IAEA.

12 uur geleden