'EU ziet voorlopig af van nieuwe sancties voor Turkije'
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie houdt verdere sancties tegen kopstukken van het Turkse staatsoliebedrijf voorlopig op zak. De verstandhouding met de regering in Ankara is de laatste maanden verbeterd, zeggen EU-bronnen.
EU-landen als Griekenland, Cyprus en Frankrijk dringen al enige tijd aan op nieuwe strafmaatregelen tegen Turkije. In december, toen de betrekkingen met Ankara een dieptepunt bereikten, kregen zij gehoor bij de andere lidstaten. Turkije ging maar door met de zoektocht naar gas in betwiste wateren en bleef op ramkoers in het conflict tussen Grieks- en Turks-Cyprioten. Bovendien ruziede de Turkse president Erdogan met onder meer zijn Franse collega Macron. Er werden sancties in de steigers gezet, waarover de EU-leiders zich volgende week zouden buigen.
Maar sindsdien slaat Ankara een heel andere toon aan en voeren Griekenland en Turkije na jaren weer rechtstreeks overleg over hun meningsverschillen. Daarom gaan de plannen voor nieuwe sancties voorlopig de ijskast in, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters. Ook al "moet Turkije nog heel veel doen voor er weer een werkelijk positieve omgang mogelijk is", aldus een EU-bron.
Het wil ook niet zeggen dat maatregelen tegen Turkije van tafel zijn, zegt de ingewijde. Wanneer de regeringsleiders volgende week de banden met Turkije bespreken, nemen ze alle mogelijkheden door. "De maatregelen zijn niet ingetrokken. Maar de positieve agenda ligt duidelijk op tafel."
Vrijdag spreekt Erdogan de voorzitters van de raad van regeringsleiders van de EU en van de Europese Commissie. Ze maken de balans op in aanloop naar de EU-top van volgende week met demissionair premier Mark Rutte en zijn collega's.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) meldt zaterdag dat zij Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein met ballistische raketten heeft aangevallen.
4 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP) - De Koeweitse luchtverdediging heeft drone- en raketaanvallen onderschept, zo meldt het staatspersbureau KUNA in de nacht van vrijdag op zaterdag op basis van verklaringen van de generale staf van het leger.
4 uur geledenHAVANA (ANP) - De voormalige Cubaanse leider Raúl Castro (95) is vrijdag op de staatstelevisie verschenen. Hij was aanwezig op een evenement op het ministerie van Binnenlandse Zaken dat werd uitgezonden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump vordert hij "heel snel" met de oorlog tegen Iran. Dat heeft hij gezegd in een interview met NBC News dat zondag wordt uitgezonden.
7 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft meerdere drones in de richting van de Straat van Hormuz gelanceerd. Dat meldt CNN vrijdag op basis van een Amerikaanse functionaris, die ook zei dat ten minste vier drones door Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten.
7 uur geledenHEBRON (ANP) - Een zeven maanden oude Palestijnse baby is vrijdagavond om het leven gekomen door schoten van het Israëlische leger. Zijn ouders raakten gewond. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.
7 uur geleden