EU zet opbrengst bevroren miljarden Rusland opzij voor Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gaat de opbrengsten van het beheer van bevroren tegoeden van de Russische centrale bank opzijzetten voor Oekraïne. De EU-landen zijn het daarover eens geworden, melden EU-diplomaten. Of en hoe de verzamelde miljarden naar Oekraïne kunnen worden overgemaakt, moet wel nog worden uitgezocht.
De EU keek al geruime tijd naar een manier om Rusland te laten meebetalen aan de wederopbouw van Oekraïne, waar het nog iedere dag verwoestingen aanricht. De unie had al gauw de ruim 200 miljard euro aan vermogen op het oog van de Russische centrale bank die zij na de Russische invasie, bijna twee jaar geleden, liet bevriezen. Maar de plannen stuitten steeds op bezwaren, bijvoorbeeld of de reputatie van de EU als veilige haven voor investeerders geen deuk zou oplopen.
Die bedenkingen blijken inmiddels weggenomen, zeggen EU-bronnen. Binnen een maand moet het officieel rond kunnen zijn, verwacht een diplomaat.
De bevroren obligaties en beleggingen van de Russische centrale bank worden straks niet geconfisqueerd, maar de dividenden en andere opbrengsten worden afgeroomd. Die worden verzameld en apart gezet voor Oekraïne. De EU moet nog een manier vinden om het geld, naar schatting enkele miljarden per jaar, aan Oekraïne te kunnen geven.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Een vrachtschip dat Iran verliet is in de Straat van Hormuz beschoten, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Er is geen schade gemeld. Het schip is een aantal kilometer van de Iraanse kust tot stilstand gebracht en de bemanning is veilig.
50 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Hongarije en Slowakije krijgen als het goed is binnen een paar uur weer olie uit Rusland via de veelbesproken Droezjba-pijpleiding. De leveringen via die pijpleiding lagen maanden stil nadat die in januari schade had opgelopen in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Kyiv heeft de schade inmiddels gerepareerd.
58 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft Turkije gevraagd om een ontmoeting tussen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin te organiseren. Volgens buitenlandminister Andri Sybiha wil Kyiv de gestrande vredesonderhandelingen nieuw leven inblazen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump stort Iran "financieel in" door de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat schrijft hij op zijn Truth Social. Het land zou 500 miljoen dollar per dag verliezen en "hongerig naar geld" zijn.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - In Libanon is een dode gevallen bij een Israëlische droneaanval, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. In het land geldt sinds vorige week een staakt-het-vuren, maar Israël en Hezbollah beschuldigen elkaar van het schenden daarvan.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Op de Straat van Hormuz is opnieuw een containerschip beschoten door de Iraanse Revolutionaire Garde, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Het zou zware schade hebben opgelopen, maar niemand raakte gewond.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor zijn bereidheid het bestand met Iran te verlengen. "Ik hoop oprecht dat beide partijen het staakt-het-vuren zullen blijven respecteren en tijdens de tweede gespreksronde die gepland staat in Islamabad een alomvattend 'vredesakkoord' kunnen sluiten om definitief een einde te maken aan het conflict", schreef hij op X.
11 uur geleden