Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU zet opbrengst bevroren miljarden Rusland opzij voor Oekraïne

EU zet opbrengst bevroren miljarden Rusland opzij voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gaat de opbrengsten van het beheer van bevroren tegoeden van de Russische centrale bank opzijzetten voor Oekraïne. De EU-landen zijn het daarover eens geworden, melden EU-diplomaten. Of en hoe de verzamelde miljarden naar Oekraïne kunnen worden overgemaakt, moet wel nog worden uitgezocht.

De EU keek al geruime tijd naar een manier om Rusland te laten meebetalen aan de wederopbouw van Oekraïne, waar het nog iedere dag verwoestingen aanricht. De unie had al gauw de ruim 200 miljard euro aan vermogen op het oog van de Russische centrale bank die zij na de Russische invasie, bijna twee jaar geleden, liet bevriezen. Maar de plannen stuitten steeds op bezwaren, bijvoorbeeld of de reputatie van de EU als veilige haven voor investeerders geen deuk zou oplopen.

Die bedenkingen blijken inmiddels weggenomen, zeggen EU-bronnen. Binnen een maand moet het officieel rond kunnen zijn, verwacht een diplomaat.

De bevroren obligaties en beleggingen van de Russische centrale bank worden straks niet geconfisqueerd, maar de dividenden en andere opbrengsten worden afgeroomd. Die worden verzameld en apart gezet voor Oekraïne. De EU moet nog een manier vinden om het geld, naar schatting enkele miljarden per jaar, aan Oekraïne te kunnen geven.

Meer uit Buitenland

Rechterhand Oekraïense president stapt op na corruptieschandaal

KYIV (ANP/DPA/RTR/BLOOMBERG) - De rechterhand van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, stapt op, meldt Zelensky. Aanleiding is een groot corruptieschandaal in de energiesector. Eerder op de dag werd bekend dat het kantoor van de machtige stafchef van de president werd doorzocht door het Nationaal Anticorruptieagentschap (NABU) en een anticorruptieaanklager (SAP).

5 uur geleden
Israël doodt militanten bij ontmantelingspoging tunnels Gaza

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nog eens negen Palestijnse militanten te hebben gedood bij pogingen om een tunnelnetwerk in Zuid-Gaza te ontmantelen. "Tot nu toe zijn meer dan dertig terroristen uitgeschakeld", aldus een verklaring.

7 uur geleden
Reddingswerkzaamheden in volle gang na zware overstromingen Azië

JAKARTA (ANP/AFP) - Dagen van verwoestende overstromingen in Zuidoost-Azië hebben meer dan driehonderd mensen het leven gekost. Slachtoffers komen onder andere uit Indonesië, Thailand en Maleisië. Autoriteiten zijn druk bezig met reddingswerkzaamheden.

8 uur geleden
Meer arrestaties na dodelijke brand in Hongkong

HONGKONG (ANP) - De Hongkongse anticorruptiewaakhond ICAC heeft acht mensen opgepakt na de fatale brand in de miljoenenstad. Er wordt onderzoek gedaan naar mogelijke corruptie rond de grote renovatie van de door de brand getroffen woontorens.

8 uur geleden
Orbán zegt dat Rusland belangrijke energieleverancier blijft

MOSKOU (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft vrijdag in Moskou gezegd dat Rusland een belangrijke energieleverancier voor zijn land zal blijven. Hongarije staat onder druk van de Europese Unie en de Verenigde Staten om zijn afhankelijkheid van de Russische import af te bouwen.

9 uur geleden
Veroordeelde verkrachter Pelicot is op zoek naar uitgever

PARIJS (ANP/AFP) - Dominique Pelicot, die veroordeeld is voor jarenlang ernstig misbruik van zijn vrouw, is op zoek naar een uitgever. Hij heeft in zijn cel geschreven en wil nu zijn kant van het verhaal naar buiten brengen, zegt zijn advocaat. Die erkent wel dat er onder uitgevers tot nu toe "veel terughoudendheid" is.

9 uur geleden
ICC wijst vrijlatingsverzoek Duterte opnieuw af

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft ook in hoger beroep het vrijlatingsverzoek van de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte afgewezen. Duterte wordt sinds maart in Nederland vastgehouden in afwachting van een proces tegen hem.

10 uur geleden