Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU zet opbrengst bevroren miljarden Rusland opzij voor Oekraïne

EU zet opbrengst bevroren miljarden Rusland opzij voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gaat de opbrengsten van het beheer van bevroren tegoeden van de Russische centrale bank opzijzetten voor Oekraïne. De EU-landen zijn het daarover eens geworden, melden EU-diplomaten. Of en hoe de verzamelde miljarden naar Oekraïne kunnen worden overgemaakt, moet wel nog worden uitgezocht.

De EU keek al geruime tijd naar een manier om Rusland te laten meebetalen aan de wederopbouw van Oekraïne, waar het nog iedere dag verwoestingen aanricht. De unie had al gauw de ruim 200 miljard euro aan vermogen op het oog van de Russische centrale bank die zij na de Russische invasie, bijna twee jaar geleden, liet bevriezen. Maar de plannen stuitten steeds op bezwaren, bijvoorbeeld of de reputatie van de EU als veilige haven voor investeerders geen deuk zou oplopen.

Die bedenkingen blijken inmiddels weggenomen, zeggen EU-bronnen. Binnen een maand moet het officieel rond kunnen zijn, verwacht een diplomaat.

De bevroren obligaties en beleggingen van de Russische centrale bank worden straks niet geconfisqueerd, maar de dividenden en andere opbrengsten worden afgeroomd. Die worden verzameld en apart gezet voor Oekraïne. De EU moet nog een manier vinden om het geld, naar schatting enkele miljarden per jaar, aan Oekraïne te kunnen geven.

Meer uit Buitenland

Poolse president doorkruist hervorming Raad voor de Rechtspraak

WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki spreekt zijn veto uit over een wet die de Raad voor de Rechtspraak (KRS) moet hervormen. Dat hoge juridische orgaan benoemt onder meer rechters in het land en wordt stevig bekritiseerd, onder andere omdat onder de voormalige uiterst rechtse PiS-regering werd doorgevoerd dat raadsleden door het parlement werden benoemd. Critici vinden daardoor dat de rechtspraak gepolitiseerd is geraakt.

5 minuten geleden
Trump waarschuwt dat Iran snel 'betekenisvolle deal' moet sluiten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump benadrukt dat Iran de komende dagen een "betekenisvolle deal" moet sluiten. "Anders gaan er slechte dingen gebeuren", zei hij in een speech tijdens de eerste bijeenkomst van zijn Vredesraad. "Misschien sluiten we een deal, dat zul je waarschijnlijk de komende tien dagen wel zien."

17 minuten geleden
Koning Charles verschijnt in het openbaar na arrestatie Andrew

LONDEN (ANP) - De Britse koning Charles is uren na de arrestatie van zijn jongere broer Andrew Mountbatten-Windsor in het openbaar verschenen, maar hij wilde desgevraagd niets zeggen over Andrew. Ook zijn vrouw Camilla kreeg te maken met vragen, maar ging daar niet op in. De koning was in Londen om de eerste dag van de London Fashion Week bij te wonen.

42 minuten geleden
Israël: geen wederopbouw van Gaza zonder ontwapening Hamas

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Er kan niet worden begonnen aan de wederopbouw van Gaza voordat Hamas ontwapend is. Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een televisietoespraak.

50 minuten geleden
Parlementaire onderzoekers Louvre-roof opperen ontslag directeur

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse parlementsleden die onderzoek doen naar de spraakmakende juwelenroof uit het Louvre hebben geopperd dat museumdirecteur Laurence des Cars zou moeten opstappen. Ze spreken in een tussentijdse conclusie van falend leiderschap, dat "bij flink wat landen en instituties" genoeg reden zou zijn om af te treden.

2 uur geleden
Paus Leo in juli naar migranteneiland Lampedusa

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV reist in juli naar Lampedusa. Het wordt de eerste keer dat een paus het Italiaanse eiland, waar veel migranten aankomen, aandoet sinds het historische bezoek van Leo's voorganger Franciscus in 2013.

3 uur geleden
Voorzitter Palestijns comité voor Gaza in VS voor vredesraad

WASHINGTON (ANP/AFP) - De voorzitter van het Palestijnse technocratische comité dat tijdelijk het bestuur van de Gazastrook op zich neemt, Ali Shaath, is in Washington voor de eerste formele top van de Raad van Vrede. Dit hebben Palestijnse functionarissen bevestigd. Shaath was afgelopen maand ook bij de ceremoniële start van de raad in Davos.

3 uur geleden